Znaleziono 0 artykułów
09.05.2023

Głosowanie na najlepsze warszawskie inwestycje 2022 roku

09.05.2023
Głosowanie na najlepsze warszawskie inwestycje 2022 roku (Fot. Piotr Krajewski)

Duże i małe inwestycje, drapacze chmur i kameralne obiekty, piękne miejsca i ciekawe wydarzenia. Łączy je wysmakowana architektura, dlatego teraz powalczą w plebiscycie 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Już teraz można głosować na faworytów. Plebiscytowi patronuje magazyn „Vogue Polska”.

Miasta, które nieustannie się zmieniają i ewoluują, są wspólnym domem wszystkich mieszkańców. Ważne, aby te zmiany szły w dobrym kierunku, czyniły przestrzeń piękniejszą i bardziej przyjazną, zgodną z potrzebami wszystkich ludzi. Na szczęście warszawiacy i warszawianki mogą mieć wpływ na to, jak ich miasto działa. Dlatego warto zagłosować w plebiscycie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, typując faworytów w sześciu kategoriach. Wybór jak co roku nie jest łatwy. Ekspertki i eksperci z jury konkursowego pod przewodnictwem Marleny Happach po wycieczkach w terenie wyłonili aż 17 najlepszych inwestycji. Do głosowania na faworytów zachęca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Zaczynamy głosowanie mieszkanek i mieszkańców na najlepsze inwestycje oraz wydarzenia 2022 r. To zawsze najbardziej emocjonujący etap każdej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Zapraszam do udziału w głosowaniu – przekonuje Rafał Trzaskowski.

Użyteczność publiczna i architektura komercyjna

Jak głosować? To proste – na stronie nagroda-architektoniczna.pl znajdziemy zdjęcia wraz z opisami. W każdej z sześciu kategorii należy wybrać jedną z propozycji. Liczy się każdy głos, a budynek, miejsce lub wydarzenie z największą ich liczbą zdobędzie prestiżowy tytuł, Nagrodę Mieszkańców.

Kto powalczy w tym roku o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy? W kategorii architektura użyteczności publicznej jury wyłoniło trzy realizacje: Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, przy ul. Wolskiej 168, autorstwa studia Bujnowski Architekci, a także Szkołę Podstawową nr 403 na Odolanach, przy ul. Kacpra Karlińskiego 6, zaprojektowaną przez architekta Radosława Guzowskiego, oraz dom dziennego pobytu dla osób onkologicznie chorych i ich rodzin, przy ul. Sławkowskiej 7, Atelier 3 Girtler & Girtler Biuro Architektoniczne.

Z kolei w kategorii architektura komercyjna o nagrodę walczyć będą: Biurowiec Forest, ul. Burakowska 14, HRA Architekci, Varso Tower i Varso Place, ul. Chmielna 69/73, Foster + Partners, HRA Architekci, oraz lustrzany biurowiec na Poleczki, ul. Poleczki 32, A5 Architekci. Kolejna kategoria to architektura mieszkaniowa – tu zmierzą się Apartamenty przy Niemcewicza, ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 19, zaprojektowane przez studio JEMS Architekci, oraz ceglane budynki przy Grodzieńskiej, ul. Grodzieńska 19, autorstwa TZA Targońska Zadrożny Architekci.

Nowe życie budynków, przestrzeń publiczna i wydarzenie architektoniczne

W konkursie walczyć będą nie tylko nowe realizacje, lecz również te, które dzięki działaniom architektów zyskały nowe życie. Tak jest w przypadku trójki nominowanych w kategorii Nowe życie budynków. Są to: Ogrody Ulricha przy ul. Górczewskiej 124, projekt studia WXCA, szkoła dla dzieci z Ukrainy w biurowcu myhive Mokotów Two, przy ul. Postępu 18, Xystudio, oraz modernizacja Biblioteki Narodowej, przy al. Niepodległości 213, zrealizowana przez Konior Studio.

Przestrzeń publiczna to miejsca, które codziennie mija każdy z nas, cieszą oko, skłaniają do zadumy, zachęcają do rekreacji i relaksu. Jakie realizacje zachwyciły jury w tej kategorii? Wyłoniono trójkę kandydatów: plac Pięciu Rogów na skrzyżowaniu Szpitalnej, Chmielnej, Zgody, Brackiej i Kruczej, projekt studia WXCA, upamiętnienie masowych grobów na Cmentarzu Żydowskim, ul. Okopowa 49/51, Archiworks, a także  skwer sportów Ratusz Arsenał, w rejonie stacji metra Ratusz Arsenał, projekt JAKABE.

Konkurs Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy zwraca uwagę nie tylko na budynki i miejsca, lecz także na wydarzenia architektoniczne. W tym roku uwagę jury zwróciły: 10. edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania, zorganizowane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Wielki Zlot Powiatowy. Konferencja, seminaria, warsztaty i kino, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, oraz wystawa „Natalia Romik. Kryjówki. Architektura Przetrwania”, Zachęta, zorganizowana przez Narodową Galerię Sztuki.

Zwycięzców tegorocznego konkursu poznamy już 14 czerwca, a głosować można do 21 maja. Jest więc jeszcze trochę czasu, aby sprawdzić, które z nominowanych miejsc i budynków znajdują się w naszej okolicy. A następnie wybrać się na spacer ich szlakiem.

1/16 Izba Pamięci

2/16 Szkoła Podstawowa nr 403

3/16 Dom dziennego pobytu dla osób onkologicznie chorych

4/16 Biurowiec Forest

5/16 Lustrzany biurowiec Poleczki

6/16 Niemcewicza

7/16 Grodzieńska

8/16 Ogrody Urlicha

9/16 Szkoła dla dzieci z Ukrainy

10/16 Modernizacja Biblioteki Narodowej

11/16 Plac Pięciu Rogów

12/16 Upamiętnienie masowych grobów na cmentarzu żydowskim

13/16 Skwer Ratusz Arsenał

14/16 Festiwal Otwarte Mieszkania

15/16 Wielki Zlot Powiatowy

16/16 Wystawa Natalii Romik

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Design
  3. Głosowanie na najlepsze warszawskie inwestycje 2022 roku
Proszę czekać..
Zamknij