Wśród pięciu nagrodzonych innowacji tegorocznej edycji H&M Foundation Global Change Awards znalazły się tkanina z DNA białka, bawełna hodowana w laboratorium oraz sposób na przekształcanie dwutlenku węgla w zrównoważony poliester. Fundacja non-profit H&M Foundation otrzymała prawie sześć tysięcy zgłoszeń z 75 krajów.
Karl-Johan Persson, członek zarządu fundacji, chce wspierać globalną walkę z koronawirusem. Jednocześnie zwraca uwagę na innowacyjnych przedsiębiorców, których pomysły warte są nagłośnienia. – Musimy porzucić stare, linearne sposoby myślenia i szybciej podążać w kierunku zrównoważonego modelu, pozytywnego dla planety. Zwycięskie innowacje z naszego konkursu pomogą naszej branży wynaleźć się na nowo i, mam nadzieję, zainspirują również innych do znalezienia nowych rozwiązań – mówi dyrektor generalny H&M.
Oprócz grantu w wysokości miliona euro, fundacja oferuje zwycięzcom udział w rocznym Programie Akceleratora Innowacji. W przeciągu pięciu lat działania Global Change Award wiele zwycięskich projektów osiągnęło sukces. Ich twórcy stali się liderami w branży i współpracują z największymi domami mody.
Konkurs to wyjątkowa okazja, by nie tylko wdrożyć swój pomysł, ale także uczyć się od najlepszych, jak chociażby Accenture czy KTH Royal Institute of Technology. Pierwsza edycja Global Change Award miała miejsce w 2015 r. Od tego czasu zgłoszono ponad 20 tys. pomysłów z ponad 200 krajów i terytoriów. Laureatom – 25 zrównoważonym innowacjom – przyznano 5 milionów euro.
W tym roku na liście zwycięzców Global Change Award 2020 znalazły się projekty Incredible Cotton, GALY z Brazylii (wykorzystanie biotechnologii do stworzenia bawełny hodowanej w laboratorium), Feature Fibres, Werewool (USA), czyli tworzenie tkanin z DNA białka, z naturalnymi barwnikami, rozciągliwych oraz o innych cechach, Tracing Threads, TextileGenesis (Indie) – śledzenie zrównoważonych włókien poprzez transparentną i wiarygodną technologię blockchain, Zero Sludge, SeaChange Technologies (USA) – oddzielanie i oczyszczanie ścieków w celu wyeliminowania toksycznych osadów na wysypiskach śmieci, Airwear, Fairbrics (Francja) – przekształcanie gazu cieplarnianego w zrównoważony poliester.
H&M Foundation przekazała także 500 tys. dolarów na Fundusz Odpowiedzi Solidarnościowej COVID-19 Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zainicjowanego przez Fundację Narodów Zjednoczonych. W ten sposób fundacja realizuje swój etos, by chronić naszą planetę.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.