Znaleziono 0 artykułów
01.09.2023

Hotel Warszawa Art Fair: Weekend ze sztuką

01.09.2023
Marika Zamojska i Justyna Wesołowska z Polana Institute, Marta Kołakowska z LETO, Gunia Nowik z Gunia Nowik Gallery oraz Amanda Likus z Grupy Likus Hotele i Restauracje. Fot. Justyna Chrobot

Hotel Warszawa Art Fair to targi sztuki, na których reprezentacja artystów odzwierciedla rozmaitość rynkowych trendów. 20 galerii z Polski i zagranicy pokaże sztukę nowoczesną w hotelowych wnętrzach

Przez wieki, dekady i lata płeć w świecie sztuki miała znaczenie. Kobiety chętniej obsadzano w rolach muz niż twórczyń. A nawet jeśli jakaś śmiałkini (jak Artemisia Gentileschi czy Zofia Stryjeńska) wybierała artystyczną drogę, nie była poważnie traktowana. Nawet dziś, niemal 100 lat po otwarciu uczelni artystycznych dla kobiet, wciąż trudno mówić o równouprawnieniu. W raporcie „Marne szanse na awanse?” Fundacji Katarzyny Kozyry czytamy: „Choć Polskie Akademie Sztuk Pięknych są wyjątkowo sfeminizowane jako miejsce studiów, to wciąż wyjątkowo zmaskulinizowane jako miejsca pracy”. Akademickimi mistrzami, autorytetami, wyroczniami wciąż pozostają mężczyźni. A jak tę dysproporcję reguluje rynek sztuki?
Cztery warszawskie galerzystki – Marika Zamojska i Justyna Wesołowska z Polana Institute, Marta Kołakowska z galerii LETO, Gunia Nowik z Gunia Nowik Gallery – połączyły siły z Amandą Likus z Grupy Likus Hotele i Restauracje, tworząc targi sztuki. Druga edycja Hotel Warszawa Art Fair odbędzie się 9 i 10 września.

Filipka Rutkowska, Fundacja Galerii Foksal, Fot. Stefan Heinrichs dla „Vogue Polska”

Hotel Warszawa Art Fair: Na czym polegają targi sztuki w hotelu

Formuła pozostaje niezmienna – całe piętro, czyli 20 pokoi, zostaje na weekend oddane we władanie 20 galerii. Przestrzenie są aranżowane na ekspozycje, a nie – jak podkreślają twórcy – wystawy, bo konwencja jest swobodna i przypomina interwencję artystyczną. Targi są imprezą komercyjną, więc prace są wycenione i przeznaczone na sprzedaż, ale sposób wystawienia pozostaje luźny i fantazyjny. 

Obrazy, rysunki, fotografie, rzeźby, instalacje czy performanse w hotelowych pokojach wchodzą w dialog z meblami, tapetami, dywanami tak, jak dzieje się to w domowych wnętrzach. Podobno ułatwia to decyzje o zakupie, bo uruchamia wyobraźnię. 

Monika Misztal, Bez tytułu, Galeria Import-Export, Fot. Materiały prasowe

Formuła targów urządzanych w hotelu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Zapoczątkował ją nowojorski Gramercy Hotel, a do perfekcji doprowadził The Hollywood Roosevelt Hotel, organizując znane Felix Art Fair w Los Angeles.

Dla galerzystów przyzwyczajanych do pustych, białych ścian hotelowe wnętrza to wyzwanie, ale też misja, bo obraz pokazywany obok wzorzystej zasłony, rzeźba ustawiona na łóżku czy nawet pod prysznicem stają się obiektami do obcowania, a więc skracają dystans, grają z konwencją. 

Joanna Rajkowska, Plac Pięciu Rogów, Galeria Lokal_30, Fot. Materiały prasowe

Hotel Warszawa Art Fair: Jakich prac i nazwisk możemy się spodziewać

Reprezentacja artystów odzwierciedla rozmaitość rynkowych trendów. Obok figuratywnego malarstwa charakterystycznego dla młodych twórców takich jak Karolina Jabłońska, Mikołaj Sobczak (Polana Instytute) czy Jan Możdżyński (Lokal 30) zobaczymy prace klasyka Wojciecha Fangora (Szydłowski), abstrakcje Agaty Bogackiej (Gunia Nowik Gallery) czy Małgorzaty Szymankiewicz (BWA Warszawa). 

Podczas Hotel Warszawa Art Fair surrealistyczne kolaże fotograficzne pokaże Weronika Gęsicka (Jednostka), a organiczne obiekty Mii Dudek (Import Eksport). W pokoju Fundacji Galerii Foksal artystka Filipka Rutkowska, nawiązując do swojego cyklu w vogue.pl „Filipka w wielkim mieście”, stworzy performans, w którym wcieli się w mityczną postać Carrie Bradshaw. 
Zaskoczeniem może być rzeźba Oskara Zięty, który do tej pory funkcjonował jako innowacyjny projektant. Pod skrzydłami galerii Raster udowadnia, że granica między dizajnem, inżynierią a sztuką jest względna.
Odrębną grupę twórców formują reprezentowani przez polskie galerie artyści pochodzący z Ukrainy, np. Sana Shahmuradova Tanska (Gunia Nowik Gallery), Veronika Hapchenko (Import-Export) czy Kateryna Aliinyk (Jednostka). 

Kateryna Aliinyk, Neglected Part of the Garden, Galeria Jednostka, Fot. Materiały prasowe

Hotel Warszawa Art Fair zaprosił do udziału trzy zagraniczne instytucje. Galerie Molitor z Berlina, Damien & The Love Guru z Brukseli i Zurychu oraz Galerija Vartai z Wilna przywiozą prace artystów głównie z Niemiec, Litwy, ale też z Polski. Molitor zaprezentuje prace Wojciecha Kosmy – performera ostatnio zajmującego się muzyką.

Dodatkową atrakcją będzie panel dyskusyjny i premiera książki „Kosmos. Rozmowy, teksty, przyjaźń” Andy Rottenberg i Mirosława Bałki.

Hotel Warszawa Art Fair trwa od 9 do 10 września, Hotel Warszawa, Plac Powstańców Warszawy 9
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegółowy program na stronie hotelwarszawaartfair.com

 
Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Hotel Warszawa Art Fair: Weekend ze sztuką
Proszę czekać..
Zamknij