Wiele osób w Polsce wciąż ma utrudniony dostęp do opieki psychiatrycznej. III Kongres Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się 7 czerwca w Warszawie pod hasłem „Zdrowie psychiczne ma znaczenie!”, może to zmienić.
Załamania zdrowia psychicznego przeżywa co czwarty Polak. Sytuacja pogorszyła się w czasie pandemii. Obawa o zdrowie własne i bliskich, utratę pracy i codzienny byt w połączeniu z pozbawieniem kontaktów międzyludzkich miała zgubny wpływ na psychikę wielu ludzi. Nie każda osoba w kryzysie psychicznym może liczyć na pomoc – aż dwie trzecie Polaków nie ma możliwości leczenia psychiatrycznego bez długiego oczekiwania na wizytę, a praktycznie połowa nie ma nieodpłatnego dostępu do psychiatry. Organizatorzy III Kongresu Zdrowia Psychicznego chcą uczynić opiekę psychiatryczną łatwo dostępną, bezpłatną i godną.
Historia Kongresu Zdrowia Psychicznego
Kongres Zdrowia Psychicznego to oddolny ruch tworzony przez profesjonalistów, osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych oraz ich rodziny i bliskich. Powstał w 2015 roku, gdy chciano zlikwidować Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dzięki edukatorkom Fundacji eFkropka, które zabrały głos w Sejmie, udało się powstrzymać likwidację NPOZP, ruszyła też reforma opieki psychiatrycznej. Tak powstały pierwsze centra zdrowia psychicznego oferujące natychmiastową pomoc. Wciąż pozostało wiele do zrobienia. Dlatego teraz fundacja, główny organizator kongresu, chce sprawić, by centra zdrowia psychicznego powstały w każdym powiecie.
Cele Kongresu Zdrowia Psychicznego
Celem kongresu jest dostęp do bezpłatnej pomocy psychiatrycznej, nie w szpitalu, ale w najbliższym otoczeniu. Organizatorzy chcą, żeby pacjenci dostawali pomoc bez oczekiwania na wizytę u specjalisty, bo w przypadku osób w kryzysie psychicznym czas odgrywa kluczową rolę.
Goście Kongresu Zdrowia Psychicznego
Na kongresie występują specjaliści – psychiatrzy, psychoterapeuci, psychologowie, pielęgniarki psychiatryczne. Uczestniczą w nim także pracownicy pomocy społecznej, przedstawiciele nauki, kultury i polityki oraz sojusznicy, jak również „eksperci przez doświadczenie”, czyli ludzie, którzy doświadczyli kryzysu psychicznego. W programie nazwiskom prelegentów nie towarzyszą tytuły naukowe. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że każdy głos jest tak samo istotny.
Wśród gości kongresu znalazł się profesor Daniel Fisher, amerykański psychiatra, u którego w młodości zdiagnozowano schizofrenię. Wykład wygłosi też Jakub B. Bączek, mówca inspiracyjny, autor ponad 20 książek, w tym bestsellerów „25 miniemerytur”, „Zarobić milion, idąc pod prąd”, „Trening mentalny czyli o dobrym życiu”. Jako trener mentalny prowadzi wielu sportowców, olimpijczyków, a z drużyną reprezentacji Polski w siatkówce w 2014 roku osiągnął mistrzostwo świata. Można spodziewać się także wystąpień Marka Balickiego, psychiatry, który zajmuje się wprowadzeniem leczenia środowiskowego w Polsce, oraz Joanny Krzyżanowskiej-Zbuckiej, założycielki Fundacji eFkropka, ordynatorki Oddziału Zapobiegania Nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.
III Kongres Zdrowia Psychicznego odbędzie się w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego. Będzie transmitowany na żywo na profilach Fundacji eFkropka oraz Kongresu Zdrowia Psychicznego na Facebooku. Webinary, po zarejestrowaniu, będą również dostępne na kanale YouTube Fundacji eFkropka.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.