Innowacyjne pralki i suszarki, które dbają o ubrania i planetę
Każdego roku większość z nas kupuje wiele ubrań. Później spora część z nich bezużytecznie zalega w szafach. Oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest powstrzymywanie się od nadmiernych zakupów. Z kolei nienoszonym ubraniom możemy dać drugie życie i przy okazji zrobić coś dobrego dla planety. Właśnie na tym polega koncepcja mody cyrkularnej, która z roku na rok zyskuje na popularności.
Nie jest tajemnicą, że świat mody króluje na niechlubnej liście największych trucicieli środowiska naturalnego. Na szczęście od kilku lat projektanci i szefowie marek wzięli sobie do serca dbałość o planetę i sytuacja zaczyna się zmieniać na lepsze. Każdy z nas także może mieć swój wkład w ten proces. Jak? Po pierwsze, należy zacząć od ograniczania odzieżowych zakupów. Choć takie podejście powinno być wpisane w styl każdej fashionistki, jesteśmy tylko ludźmi... Każdy, kto kocha modę, wie, jak trudno czasem ulec pokusie.
Rozwiązaniem może się okazać moda cyrkularna. Nienoszone ubrania – nietrafione zakupy lub po prostu takie, które już nam się znudziły – możemy puścić w drugi obieg, darując im nowe życie. W ten sposób zyskujemy my, osoba, która je kupi, a przede wszystkim Ziemia. Jednak aby było to możliwe, ubrania muszą być odpowiednio zadbane. Jak sprawić, by dłużej wyglądały jak nowe, i gdzie sprzedawać te nienoszone? Podpowiadamy.
Chłodniejsza woda i mniejsza częstotliwość prania
Wydawać by się mogło, że pranie ubrań to żadna filozofia. Wkładamy je do pralki, dodajemy detergent, ustawiamy program – i tyle. Ale kto z nas nie złapał się za głowę, wyjmując po godzinie z bębna pralki zniszczoną jedwabną sukienkę lub sweter, który teraz pasuje najwyżej na małe dziecko czy psa? Takie spektakularne porażki to jednak nie wszystko. Nieprawidłowo pielęgnowane ubrania mogą się też mechacić i wyciągać, przez co ich stan po każdym praniu pogarsza się jeszcze bardziej, aż wreszcie nadają się tylko do wyrzucenia. Uwaga, można temu jednak zapobiec!
Nie jest żadną tajemnicą, że większość tkanin źle znosi wysokie temperatury. Szczególnie delikatne materiały, takie jak jedwab, wełna czy wiskoza, powinniśmy prać maksymalnie w 30 stopniach. Wełniane swetry często w ogóle nie wymagają prania – wystarczy je wywietrzyć, włożyć na pewien czas do zamrażalnika lub potraktować parą. Nie jest to problemem wówczas, gdy dana rzecz wymaga wyłącznie odświeżenia. Każdemu zdarza się jednak, że na ubraniu pojawi się plama, z którą niska temperatura sobie nie poradzi. Wówczas pozostaje ręczne zapieranie. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie – wystarczy się zaopatrzyć w odpowiednią pralkę. Taką, jak jedno z urządzeń Electrolux z linii Perfect Care.
Urządzenia Electrolux to spa dla ubrań
Najnowsze urządzenia od Electrolux – pralki Perfect Care 900 oraz suszarki Cyclone Care 3D Sense – perfekcyjnie dbają o ubrania i tkaniny, a przy tym także troszczą się o planetę. I o nasze rachunki, bo niższa temperatura prania oznacza dużą oszczędność prądu. To sprawia, że możemy prać i suszyć nasze ubrania, jednocześnie o nie dbając, a dzięki temu cieszyć się nimi dłużej lub dać im drugie życie. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzi technologia UnivesalDose – unikalna szuflada aktywująca środki piorące i ułatwiająca ich rozpuszczanie. Wykorzystuje ona intensywne strumienie wody, by zmiękczać i rozpuszczać kapsułki do prania, aktywując je aż o 60 proc. szybciej w porównaniu do kapsułek umieszczonych w bębnie. Zapewnia to dodatkową moc usuwania plam w przypadku szybkiego cyklu prania w chłodniejszej wodzie.
Niska temperatura znacznie mniej niszczy tkaniny, przekłada się też na zachowanie kolorów oraz jakości włókien. System ColourCare oczyszcza wodę, zapewniając maksymalną skuteczność działania detergentów nawet w niskiej temperaturze. Pozwala to na delikatne, ale jednocześnie dokładne pranie. Z kolei System SensiCare dostosowuje parametry cyklu pracy urządzenia do ładunku. Zapobiega to zbyt długiemu praniu ubrań. Dzięki temu dłużej zachowują one swój atrakcyjny wygląd. A program UltraWash zapewnia lepszą skuteczność i pielęgnację prania w czasie poniżej godziny – bez pogorszenia wydajności.
Suszarki CycloneCare 3D Sense chronią ubrania dzięki unikalnej technologii 3D Sense. Głęboko skanuje ona włókna tkanin i automatycznie dostosowuje swoje ustawienia, by zapewnić równomierne efekty suszenia. Wszystkie tkaniny – od jedwabnych po wełniane – zachowują doskonały wygląd i miękkość w dotyku. Dzięki doskonałej ochronie nawet puchowe kurtki zatrzymują do 30 proc. więcej ciepła niż te, które wysuszono na wolnym powietrzu. CycloneCare 3D Sense są niczym spa dla ubrań, które sprawia, że dłużej wyglądają jak nowe.
Zabawa w podaj dalej
Według magazynu „Financial Times” sprzedawanie i kupowanie używanych ubrań jest obecnie jednym z najgorętszych trendów. Minęły już – na szczęście – czasy, gdy używane akcesoria i odzież kojarzyły się z kiepską jakością. Bo platformy, takie jak Vestiaire Collective, umożliwiają zakup i sprzedaż produktów luksusowych z drugiej ręki. Możemy tam znaleźć prawdziwe perełki w świetnych cenach, np. trudno dostępne torebki topowych marek, dawno wyprzedane sneakersy z limitowanych kolekcji czy wymarzone sukienki vintage.
Moda na modę cyrkularną sprawiła, że w internecie aż roi się od stron i aplikacji pozwalających sprzedawać i kupować ubrania w drugim obiegu. Sporo możliwości mają również ci, którzy preferują tradycyjne zakupy. Trwający właśnie Second hand September – akcja mająca na celu zachęcenie do kupowania we wrześniu wyłącznie rzeczy z drugiej ręki – przyniesie wiele targów vintage. Ciekawą alternatywą są też sąsiedzkie wymiany cyklicznie organizowane w poszczególnych dzielnicach miast. Możemy też po prostu skrzyknąć się w gronie przyjaciółek i umówić na koleżeńską wymianę. Często na dnie szafy zalegają ubrania, które nas już nie cieszą, a dla kogoś innego będą prawdziwym skarbem. Jest jeden warunek: rzeczy muszą być zadbane. Na szczęście, jak widać, jest to prostsze, niż wielu z nas się wydaje.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.