Jak zminimalizować invisible load, czyli niewidzialną pracę po pracy?
Według najnowszych badań samo planowanie codziennych obowiązków zabiera nam równie dużo czasu, co ich wykonywanie. Tym sposobem doświadczamy stresu związanego z tzw. invisible load, czyli niewidzialnym obciążeniem. Jak sprawdzić, czy też cię dotyka?
Dla większości z nas codzienne obowiązki wcale nie kończą się wraz z wyjściem z pracy. Utrzymanie domu w czystości, opieka nad dziećmi czy zwierzętami często wymagają znacznie więcej czasu i uwagi niż czynności wykonywane od 9 do 17. Nic więc dziwnego, że to one są zwykle głównym źródłem naszego stresu. Jak pokazują nowe badania, problem jest naprawdę złożony.
Czym jest invisible load, czyli niewidzialne obciążenie?
W połowie lutego Samsung podzielił się wynikami przekrojowego sondażu, którego celem było zbadanie skali zjawiska nazywanego invisible load, czyli niewidzialnego obciążenia. Termin odnosi się do mentalnej pracy, którą wykonujemy, myśląc o czekających nas obowiązkach. Jak pokazują badania przeprowadzone przez markę, samo planowanie domowych czynności zabiera Europejczykom blisko 90 proc. czasu potrzebnego na ich rzeczywiste wykonanie.
Równie niepokojące są statystyki dotyczące ilości godzin, które przeznaczamy na prace domowe. Według badania Samsung jest to średnio 30 godzin tygodniowo, co odpowiada niemal pełnemu, drugiemu etatowi.
Jak technologia może pomóc niwelować dodatkowy stres?
Marka postawiła sobie za cel zmianę tych statystyk. W tym celu nawiązała współpracę z Mo Gawdatem, ekspertem od nowych technologii, przez lata związanym z Google X, autorem bestsellerowych książek o wpływie stresu na zdrowie i jakość życia. Zdaniem badacza kluczem do walki z nim jest umiejętne wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Owocem współpracy marki Samsung i Gawdata jest Invisible Load Index, który pozwala obliczyć indywidualny wskaźnik niewidzialnego obciążenia. Na potrzeby indeksu ekspert zaprogramował specjalny program AI do stworzenia uniwersalnego wzoru oraz sugestii, jak zniwelować nasz wynik. Wsparciem w zmianie jest również aplikacja SmartThings, która pozwala dzielić się domowymi obowiązkami z technologią.
– Sposób, w jaki spędzamy czas w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu. Dlatego powinniśmy promować zdrowe nawyki i wprowadzać je do naszej codziennej rutyny. Dzięki temu znacznie szybciej zrealizujemy wszystkie punkty na naszej liście czynności do zrobienia. Aplikacja SmartThings pozwala zautomatyzować ten proces, a tym samym podnosi poziom jakości czasu spędzanego w domu – mówi Gawdat.
Indywidualny indeks niewidzialnego obciążenia możesz obliczyć na stronie: samsung.com/pl/explore/brand/the-invisible-load.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.