Pielęgnacja 40+, 50+, 60+. Jak z wiekiem zmieniają się potrzeby skóry?
Oznaczenia kosmetyków jako 40+, 50+ i 60+ są coraz rzadszą praktyką – pielęgnację dostosowujemy dziś do potrzeb skóry, które nie zawsze są ściśle skorelowane z przekroczeniem kolejnej dekady. Jednak można wyróżnić kilka cech wspólnych, które cera nabywa z wiekiem, i dzięki temu szukać konkretnych składników aktywnych na sklepowych półkach.
Wraz z wiekiem skóra przechodzi wiele zmian. Procesy starzenia, utrata kolagenu i elastyny, zmiany hormonalne – to wszystko wpływa na jej wygląd i strukturę. Co więcej, przez lata narażona jest na wiele niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, smog i światło niebieskie. W pewnym momencie systemy ochronne skóry słabną, a my zauważamy realny wpływ tych czynników na jej wygląd. Jak zatem dbać o skórę dojrzałą, aby zachować jej zdrowie na długie lata?
Skóra 40+: Pobudzenie i wsparcie naturalnych procesów regeneracji skóry
– W wieku 40 lat skóra zaczyna wykazywać pierwsze oznaki starzenia, takie jak drobne zmarszczki, utrata elastyczności i blasku. Zmiany hormonalne mogą również wpływać na produkcję sebum, a to z kolei może prowadzić do przesuszenia lub wyprysków – mówi dr Agnieszka Lew-Mirska z kliniki Self Esteem. – Po 40. roku życia zauważamy coraz wyraźniejsze zmarszczki, utratę sprężystości skóry i przebarwienia, będące efektem wspomnianych wyżej procesów. I chociaż wiele z nich, jak np. spadek produkcji kolagenu (głównego białka strukturalnego), zaczyna się już po 25. roku życia, to około czterdziestki znacznie przyśpieszają. Naszym celem jest minimalizowanie skutków negatywnego wpływu środowiska poprzez codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z odpowiednią reaplikacją oraz antyoksydantów, które redukują powstawanie nadmiaru wolnych rodników tlenowych i wzmacniają działanie SPF. Dążymy również do zmniejszenia degradacji kolagenu i elastyny, jednocześnie stymulując fibroblasty – komórki produkujące kolagen – do większej aktywności – dodaje ekspertka.
Podstawowe kroki pielęgnacyjne, które warto zastosować w pielęgnacji 40+, to bezapelacyjnie nawilżenie. Warto wybrać produkty z kwasem hialuronowym i gliceryną, które intensywnie nawilżają i zatrzymują wodę w skórze. Stosowanie kremu z filtrem UV to podstawa ochrony przed fotostarzeniem. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie retinolu lub jego łagodniejszych pochodnych, np. retinalu – ten składnik pomoże pobudzić produkcję kolagenu i zmniejszy widoczność drobnych zmarszczek, a przygodę z nim najlepiej rozpocząć podczas wieczornej pielęgnacji. Rano świetnie sprawdzi się działające rozjaśniająco i chroniące skórę przed wolnymi rodnikami serum z witaminą C.
W pielęgnacji skóry dojrzałej, niezależnie od jej wieku, dobrze sprawdzą się egzosomy – to nowoczesna metoda regeneracyjna, wspomagająca procesy odnowy komórkowej. Są to nanometrowej wielkości pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które pełnią kluczową rolę jako mediator komunikacji międzykomórkowej, wspomagając uruchomienie procesów naprawczych. Można je stosować w kosmetykach lub w ramach zabiegów regeneracyjnych, zwłaszcza w połączeniu z mikronakłuwaniem, co zwiększa ich skuteczność. Te zaawansowane składniki aktywne zyskały popularność wśród gwiazd, takich jak Kim Kardashian, Madonna czy Jennifer Lopez.
Przykładowe produkty: serum z witaminą C, kwas hialuronowy w postaci żelu lub serum, kremy z retinolem
Skóra 50+: Głębokie odżywienie i regeneracja
Okres po 50. roku życia to czas znaczących zmian hormonalnych, które mogą być bardziej widoczne. Menopauza prowadzi do dalszego zmniejszania produkcji kolagenu, elastyny i sebum, co sprawia, że skóra staje się bardziej sucha i mniej elastyczna. W związku z tym wymaga intensywniejszej pielęgnacji.
– W pierwszych pięciu latach menopauzy w wyniku spadku poziomu estrogenów tracimy około 30 proc. kolagenu. Przekłada się to na dalszą redukcję nawilżenia skóry oraz zmniejszenie poziomu lipidów. Skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia oraz stany zapalne, a nawet trądzikowe. Bariery ochronne zawodzą, dlatego skutki promieniowania UV szybko manifestują się w postaci przebarwień oraz rogowacenia naskórka. Priorytetem jest więc jego uszczelnienie i wzmocnienie jego bariery – tłumaczy kosmetolożka Agata Sokołowska. Jakie składniki najlepiej zadbają o naszą skórę w okolicy 50. roku życia? Ekspertka poleca bogate kremy zawierające ceramidy, które wzmacniają barierę ochronną skóry, oraz kwas mlekowy, który delikatnie złuszcza martwe komórki. – Produkty zawierające peptydy pomogą stymulować produkcję kolagenu i elastyny, co widocznie ujędrni skórę. Retinol i kwas glikolowy wspomogą jej odnowę, zmniejszą widoczność przebarwień i zmarszczek. Dodatkowo regularny masaż twarzy pobudza mikrokrążenie, co może poprawić dotlenienie skóry i jej elastyczność. Możemy go wykonać także w domu podczas różnych aktywności. Taki zabieg zajmuje tylko kilka minut dziennie, a efekty są naprawdę widoczne już po miesiącu regularności – mówi Agata Sokołowska.
Przykładowe produkty: kremy z ceramidami i kwasem mlekowym, serum z peptydami, bogate maski odżywcze (również na noc)
Skóra w wieku 60+: Odbudowa i intensywna ochrona
W wieku 60 lat skóra jest zazwyczaj cieńsza, bardziej sucha i delikatniejsza, z głębszymi zmarszczkami oraz plamami pigmentacyjnymi. Kluczowe jest skoncentrowanie się na produktach, które zapewnią ochronę i silną odbudowę. Warto skupić się na głębokim nawilżeniu i regeneracji bariery lipidowej, co zapewnią intensywnie odżywcze kremy z olejami naturalnymi, takimi jak olej arganowy, awokado czy skwalan. Nawet w dojrzałym wieku ochrona przed słońcem jest niezbędna, aby zminimalizować fotostarzenie. Produkty z niacynamidem, kolagenem i peptydami pomogą wzmocnić strukturę skóry i poprawić jej elastyczność.
– Po 60. roku życia kontynuujemy podstawowe zasady pielęgnacji stosowane w latach poprzednich, jednak nacisk w pielęgnacji przesuwa się bardziej w stronę odbudowy bariery lipidowej, z jeszcze większym uwzględnieniem stymulacji produkcji kolagenu. Niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej stają się mniej efektywne, co wymusza ich większą liczbę dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów – radzi dr Lew-Mirska. – Sięgamy również po najsilniejsze biostymulatory, takie jak kwas polimlekowy, ponieważ pozostałe nie przynoszą już pożądanych efektów. Podajemy kolagen w formie iniekcji oraz kwas hialuronowy, zarówno ten odbudowujący podskórną tkankę tłuszczową, jak i poprawiający napięcie oraz nawilżenie skóry. Podsumowując, wymienione składniki można przyjmować zarówno poprzez codzienną pielęgnację (kosmetyki), jak i jakościową suplementację oraz profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które pomagają dostarczać je głęboko do skóry, gwarantując lepsze efekty.
Przykładowe produkty: kremy bogate w oleje naturalne, serum z kolagenem, niacynamidem i peptydami, kremy z filtrem UV, retinol
Każdy etap życia wymaga innej pielęgnacji skóry, ale jedno pozostaje niezmienne: systematyczność i dostosowanie produktów do aktualnych potrzeb. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że skóra zachowa zdrowy wygląd i blask przez wiele lat. Jak znaleźć idealny balans między tym, czego skóra potrzebuje dziś, a tym, co przygotuje ją na wyzwania kolejnych dekad? Dla skutecznej pielęgnacji istotna jest nie tylko troska o nawilżenie i regenerację, ale także ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz wsparcie skóry od wewnątrz – poprzez zdrową dietę, nawodnienie i styl życia. Zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby skóry to okazja, by świadomie inwestować w pielęgnację, która uwzględnia zarówno codzienne rytuały, jak i profesjonalne zabiegi.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.