Znaleziono 0 artykułów
20.11.2023
Artykuł partnerski

Jak zadbać o zdrowie wrażliwej skóry głowy?

20.11.2023
Fot. Materiały prasowe

Żeby zapobiec łupieżowi, często stosuje się silne preparaty, wysuszające skalp, podrażniające skórę głowy, wywołujące świąd, dyskomfort. Zamiast działać uderzeniowo, warto zastanowić się nad przyczyną tego problemu skórnego, a potem wybrać właściwy preparat pomagający zlikwidować dolegliwość.

Łupież skóry głowy to nadmierne złuszczanie się naskórka, które obserwuje się jako białe płatki na powierzchni skalpu, przy nasadzie włosów, a także na ubraniach. Problem dotyczy aż 50 proc. ludzi dorosłych. Najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim, eskalację osiąga u dwudziestolatków, pojawia się również w kolejnych dziesięcioleciach życia (zwykle nasilenie łupieżu maleje ok. 50. roku życia). Najgorsze w łupieżu jest to, że bywa często problemem osób zadbanych, zwracających uwagę na higienę, które muszą borykać się z nieestetycznie złuszczającym się i opadającym na ramiona naskórkiem. Taki stan może również towarzyszyć osobom z chorobami dermatologicznymi, takimi jak AZS (atopowe zapalenie skóry), alergie kontaktowe czy łuszczyca. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może powracać po zadziałaniu różnych czynników, zewnętrznych albo wewnętrznych. Najczęściej jako „lekarstwo” / remedium na łupież stosuje się produkty, których. wadą jest zwykle to, że zawierają intensywnie działające składniki aktywne, które co prawda niwelują problem łupieżu, ale mogą podrażniać i przesuszać skórę głowy. A to wpływa na większy świąd, ponowne nasilanie się drapania, a następnie złuszczania skóry. Co robić, aby zatrzymać to pielęgnacyjne błędne koło?

Jak i dlaczego powstaje łupież

Problem swędzącej skóry głowy i złuszczonego naskórka może być dwojakiego rodzaju. Łupież suchy to białe, zwykle niewielkie i suche płatki naskórka. Łupież tłusty charakteryzuje się żółtawymi, większymi i tłustymi płatkami. Wiąże się także z występowaniem nasilonego łojotoku, który przekłada się na blokowanie ujść mieszków włosowych, osłabianie kosmyków, a nawet utratę gęstości włosów czy łysienie.

Fot. Materiały prasowe

Przede wszystkim warto przyjrzeć się genezie problemu. Łupież najczęściej wywołuje występujący w mikrobiomie skalpu drożdżopodobny grzyb Malassezia furfur (zwany również Pityrosporum ovale). Kiedy na skórze głowy grzyb pojawia się w nadmiarze, następuje gwałtowne podrażnienie i złuszczanie się naskórka. Nie bez znaczenia są również zaburzenia hormonalne, najczęściej wywołane androgenami (hormonami typu męskiego), które intensyfikują wydzielanie łojotoku. Przyczynami łupieżu mogą być także: choroby i zaburzenia immunologiczne czy neurologiczne, hiperproliferacja, czyli niewłaściwy proces odnowy komórkowej naskórka, zła dieta, uboga w magnez, cynk, wapń, potas czy żelazo. Nadmierne złuszczanie się naskórka na głowie można również łączyć ze zmianą wody lub szamponu (nazywa się go wówczas łupieżem kosmetycznym), zabiegami fryzjerskimi, jak rozjaśnianie czy koloryzacja włosów. U osób, u których łupież powraca, jego pojawienie się miewa związek z osłabieniem organizmu albo infekcją bądź przewlekłym czy gwałtownym stresem.

Nie ma zatem tylko jednej przyczyny. Dlatego tak ciężko skutecznie pozbyć się łupieżu.

Jak zapobiec nawrotom łupieżu?

Jeśli problem złuszczającej się skóry jest uciążliwy, łączy się ze świądem, dyskomfortem i gorszym samopoczuciem, najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Lekarz dokładnie oceni stan skóry głowy, zbada i podpowie, jakie preparaty mogą być pomocne w wyleczeniu problemu. Oprócz tego warto ustalić, co może mieć wpływ na powstawanie łupieżu, i stopniowo eliminować poszczególne potencjalnie wywołujące problem czynniki. Często na powrót łupieżu wpływają hormony, więc oprócz wizyty u dermatologa przyda się również konsultacja endokrynologiczna (zdarza się, że stabilizacja gospodarki hormonalnej powoduje pozbycie się nawracającego łupieżu). Nie bez znaczenia jest również właściwa dieta, bogata w makroelementy i mikroelementy oraz odpowiedni styl życia i pielęgnacja.

Na łupież częściej narzeka się zimą, więc ważna jest higiena związana z noszeniem nakryć głowy, ich częste pranie i zdejmowanie w ogrzewanych pomieszczeniach, aby nie nasilać łojotoku.

Podstawą zdrowia natomiast jest oczywście czystość skóry głowy i utrzymywanie skalpu w dobrej kondycji, czyli oczyszczonego, ale bez przesuszenia skóry i zaburzenia jego naturalnego mikrobiomu. Jakie działanie powinien wykazywać preparat przeciwłupieżowy? Złuszczające, czyli keratolityczne, aby usunąć zrogowaciały naskórek. Oprócz tego musi mieć w składzie komponenty przeciwgrzybicze, które wyciszą namnażanie się grzybów Malassezia furfur. A ponieważ pojawianiu się łupieżu często towarzyszy zaburzone, nadmierne wydzielanie sebum, w formule preparatu powinny znaleźć się też substancje przeciwłojotokowe.

Fot. Materiały prasowe

Łagodna, ale skuteczna dermopielęgnacja

Jeśli szukamy odpowiedniego preparatu do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem, warto zdecydować się na produkt specjalistyczny. Pharmaceris H-Purin Special to szampon, który ma innowacyjną formułę SCALPSHIELD z prebiotykiem przywracającym równowagę mikrobiomu skóry głowy. To przekłada się na mocniejszą barierę ochronną naskórka i odporność na działanie wielu czynników, które mogą wywoływać podrażnienia. W składzie tego szamponu znajdują się również: przeciwbakteryjny i antygrzybiczy OCTOPIROX oraz przeciwgrzybiczy CYCLOPIROX OLAMINE. Preparat jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów skóry głowy, nawet tej bardzo wrażliwej i stosować go można na oba rodzaje łupieżu – suchy i tłusty. Marka Pharmaceris zadbała, aby oprócz składników aktywnych w jego formule nie zabrakło także substancji kojących i łagodzących skórę głowy. W składzie znajduje się więc alantoina i żel aloesowy, które redukują świąd, przywracają skórze nawilżenie, zmniejszają pieczenie oraz działają przeciwzapalnie.

Fot. Materiały prasowe

Szampon ma bardzo łagodną formułę, jest pozbawiony siarczanów SLS i SLES, parabenów, barwników i phenoxyethanolu. Częstym pytaniem związanym z łupieżem jest to, czy już jedno umycie specjalistycznym produktem przynosi spektakularne efekty leczenia? To zależy od przyczyn, ale Pharmaceris H-Purin Special dokładnie oczyszcza skórę głowy, łagodzi podrażnienia i redukuje świąd. Zwykle, jak mówią eksperci marki Pharmaceris, skalp potrzebuje kilku myć, żeby stopniowo przywrócony został balans i wyciszone drażniące czynniki. Na początku kuracji powinno się więc stosować go codziennie. Nie bez znaczenia jest też profilaktyka i uważne przyglądanie się faktom, takim jak zaobserwowanie, kiedy łupież najczęściej powraca.

Gdy skóra jest już wyciszona, nie widać nadmiernego złuszczania się i znika świąd, warto zamiast eksperymentów z nowościami kosmetycznymi wykształcić nawyk i stosować szampon specjalistyczny jeden do dwóch razy w tygodniu jako kurację przypominającą.

Maria Kowalczyk/Nostressbeauty
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Jak zadbać o zdrowie wrażliwej skóry głowy?
Proszę czekać..
Zamknij