Jednym z najbardziej istotnych, a zarazem szalenie wdzięcznych elementów organizacji ślubu jest wybór kwiatów. Mogłoby się wydawać, że to zdecydowanie łatwiejsze niż rezerwacja sali i ustalenie menu, wyjaśnienie swojej wizji fotografowi czy znalezienie „tej wymarzonej” sukni ślubnej. W rzeczywistości kwiaty potrafią jednak przysporzyć kłopotów… ale wcale nie muszą. Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat bukietów, wiązanek, dekoracji i przystrojeń w sezonie ślubnym.
Symbolika, znaczenie i język kwiatów
Kwiaty zaczęły pojawiać się na weselach już w czasach starożytnych, m.in. w Grecji i Rzymie, by zapewnić szczęście i powodzenie na nowej drodze życia dwojgu ludziom. Współcześnie wciąż nie wyobrażamy sobie ślubu bez wiązanki w dłoniach panny młodej, przystrojonej sali ślubnej czy weselnej albo wręczanych wraz z gratulacjami bukietów. Kwiaty bezsprzecznie kojarzą się w zaślubinami i uświetniają całą ceremonię. Nie bez powodu – pełnią funkcję estetyczną, wpływają na zmysły wzroku i węchu, co z kolei buduje atmosferę całego wydarzenia. Ponadto są nośnikiem tradycji i mogą przekazywać romantyczne komunikaty dzięki swojej symbolice, ukrytej w konkretnych gatunkach, rodzajach i kolorach.
Pamiętacie zabawną scenę z kultowej dla lat 2000. komedii romantycznej „Powiedz tak”, w której Steve (w tej roli Matthew McConaughey) i Mary (Jennifer Lopez) wybrali się na targ, by szukać kwiatów na zaplanowaną uroczystość? Przyszły pan młody zachwycił się serduszkami okazałymi, na co towarzysząca mu wedding plannerka wyjaśniła, że... owszem, te rośliny są piękne, ale mają jednoznaczne skojarzenie. Z pogrzebami.
Język kwiatów nie musi być jednak przestrogą. Może stanowić prawdziwą pomoc przy tworzeniu kompozycji, dlatego warto podejść do tematu bukietów i ozdób na ślub z odpowiednim przygotowaniem. Na podstawie mitologii, folkloru, średniowiecznych legend czy nawet poezji danym barwom, kształtom płatków czy kielichów, łodygom, a nawet liściom przypisuje się określoną symbolikę, która nie zmieniła się od wieków. Przykładowo fioletowe tulipany oznaczają „wieczną miłość”, stokrotki – „niewinność i piękno”, amarylisy będą się zawsze kojarzyć z „pasją, entuzjazmem i przygodą”, z kolei alstromerie nadają komunikat o „silnej więzi”. Wiele panien młodych do swoich bukietów wkłada goździki, które, zgodnie z przesądem, mają działać jak czterolistna koniczyna i zapewnić szczęście w miłości. Jako dobry omen traktuje się też lilie, dalie, piwonie oraz konwalie.
Kwiaty sezonowe na ślub
Przy wyborze kwiatów dobrze jest wziąć też pod uwagę ich dostępność w porze roku, kiedy planujemy nasz ślub. Mimo że dzisiejsze technologie uprawy oraz możliwość importu pozwalają na zakup większości rodzajów przez cały rok, wybór tych sezonowych jest ukłonem w stronę tradycji i bardziej odpowiedzialnej uprawy. Takie kwiaty będą nie tylko świeże i naprawdę wyjątkowe, lecz także zwyczajnie tańsze.
W kwietniu w naszej szerokości geograficznej naturalnie kwitną tulipany, hiacynty, gerbery i fiołki, które są chętnie wybierane zarówno do wiązanek, jak i do przystrojenia sali weselnej czy kościoła. Maj to piwonie, eustomy, astry, irysy i konwalie. Czerwiec kojarzy się z gipsówką, makami, lewkoniami, różami czy hortensjami. Lipiec? Tutaj warto pomyśleć o aksamitkach, daliach, frezjach, słonecznikach, liliach albo tak oryginalnych rozwiązaniach jak anturium. W sierpniu, gdy lato zbliża się ku końcowi, na ślubach królują mieczyki, lwie paszcze, a także goździki i chabry (te dwa ostatnie są dostępne przez większość cieplejszych miesięcy w roku). We wrześniu kwitną przede wszystkim anemony, cynie i wrzosy. Natomiast w październiku, na sam koniec sezonu ślubnego, warto rozejrzeć się za jeżówką, daliami albo różami. Na jesiennych uroczystościach popularne są także kompozycje kwiatowe w kolorach rdzy, czerwieni i brązu, często z dodatkiem gałązki jarzębiny czy świerku.
Zimowy ślub nie musi oznaczać braku kwiatów – wówczas stawia się na eukaliptusy, egzotyczne orchidee czy gałązki drzew iglastych. Efektowne będą także róże w bieli czy czerwieni.
Kwiatowe trendy na sezon ślubny 2024–25
Kwiatowe trendy nie zmieniają się tak szybko jak te na wybiegach, można jednak zauważyć kilka tendencji, które warto wziąć pod uwagę, planując zamążpójście w obecnym i przyszłym sezonie ślubnym. Obok klasycznej bieli i pastelowego różu wiązanek coraz częściej pojawiają się mocne kompozycje kolorystyczne. Wraca też trend boho, co widać w kreacjach par i wystroju sal. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się kwiaty polne i podobnie będzie w 2025 roku. Tworzy się także bukiety na bazie zwisających amarantusów albo… sukulentów (szczególnie w wypadku motywów leśnych).
Ponadto da się jednak wyróżnić kilka kierunków:
- kwiaty w kolorze brzoskwini, delikatnego różu i oranżu (to za sprawą Pantone Peach Fuzz 13-1023, który jest kolorem roku 2024),
- delikatne i małe bukiety,
- w kompozycjach odważne chryzantemy czy anturium, a z drugiej strony powrót tradycyjnych gatunków, takich jak piwonie, dalie, goździki i róże,
- wiązanki i przystrojenia ombre, w których znajdują się różnego koloru kwiaty o podobnej tonacji kolorystycznej, układane najczęściej od najjaśniejszego do najciemniejszego,
- dodawanie owoców i warzyw do ozdób stołów,
- naturalne wianki i korony ze świeżych kwiatów u panien młodych, świadkowych i druhen,
- artystyczne kwiatowe scenografie i roślinne „rzeźby” (niczym z kampanii reklamowych marek modowych).
-
Bukiet ślubny panny młodej – kolory, kompozycje i wskazówki
Bukiet panny młodej powinien pasować nie tylko do całego wystroju wydarzenia, lecz przede wszystkim do charakteru stającej na ślubnym kobiercu kobiety, jej urody i wybranej sukni ślubnej. Florystki polecają: im jaśniejsze włosy i skóra, tym delikatniejsze i bardziej pastelowe naręcza. Brunetki z kolei śmiało mogą pozwolić sobie na nasyconą kolorystykę. Przede wszystkim jednak warto postawić na indywidualność i wybrać kwiaty, które należą do naszych ulubionych albo mają dla nas znaczenie sentymentalne.
Co w wypadku kompozycji? Może to być klasyczna biedermeier, która ma zaokrągloną formę, albo tak zwana nosegay – obie wyglądają lekko i romantycznie, więc będą pasować do prostych kreacji. Z eleganckimi dopasowanymi sukienkami z dłuższym trenem, takimi jak syrenki, doskonale zgrają się bukiety kaskadowe oraz tak zwane „arm bouquet”, które nosi się rozłożone na przedramieniu. Social media spopularyzowały jeszcze jeden styl ślubnej wiązanki: composite. Jest efektowna i oryginalna, bo układa się ją w taki sposób, by tworzyła jeden wielki kwiat z kilkudziesięciu mniejszych.
Bukiety powinny być naturalne i trwałe, ponieważ zanim trafią do wazonu, będą musiały przetrwać całą ceremonię i życzenia, a o północy również oczepiny. Z tych samych względów warto zdecydować się na wiązankę niewielkich lub średnich rozmiarów, która nie będzie zbyt ciężka. Istotne też, by nie wybierać farbowanych kwiatów – nie tylko będą wyglądać sztucznie, lecz także mogą pobrudzić białą suknię.
Bukiety dla druhen i kwiaty dla świadkowej
Kwiaty dla druhen mają nawiązywać subtelnie do wiązanki panny młodej, jednak powinny być skromniejsze. Poleca się wybór nieco jaśniejszych kolorów, by przyszła małżonka mogła się wyróżnić. Tradycyjnie bukiet dla świadkowej jest kompozycją inną niż pozostałych bliskich pannie młodej kobiet, ale jednocześnie musi nawiązywać do obranego stylu. Szukacie alternatywy? Ostatnio do łask wróciły korsarze na rękę, które przypominają kwiatowe bransoletki ze wstążką oraz naturalne wianki na głowach druhen.
Jakie kwiaty do dekoracji sali weselnej?
Kwiaty mogą też wspaniale odmienić miejsce kolacji ślubnej i podkreślić romantyczną atmosferę całego wydarzenia. Sprytne rozmieszczenie florystycznych ozdób we właściwych miejscach może dodać elegancji albo przytulności. Przed podjęciem decyzji o zakupie naręczy trzeba jednak określić, czy w miejscu zaślubin i na sali weselnej lepiej sprawdzą się bardziej okazałe wiązanki czy wystarczą te drobne. Warto skorzystać z zasady: im mniejsza przestrzeń, tym mniejsze kwiaty, by nie przytłoczyć wnętrza. Pomyślcie o kulistej kompozycji pomander oraz przystrojeniu okien, drzwi i krzeseł.
Bukiety na stole powinny korespondować z tymi, które znajdą się w dłoniach panny młodej czy będą wetknięte w butonierkę pana młodego. Przyjęło się, że największa i najbardziej rozłożysta kompozycja zdobi miejsce, w którym będzie siedzieć świeżo upieczone małżeństwo. Na pozostałych stołach – długich lub okrągłych – mogą znaleźć się skromniejsze stroiki. Zwykle są to małe bukiety umieszczone w wazonach, ale warto pomyśleć o bardziej kreatywnym rozwiązaniu. Pięknie będą wyglądać wianki lub rozłożone liście cykasa i aralii, a nawet świeże owoce, krzewy czy szyszki.
Kwiaty na samochód do ślubu
Samochód, którym narzeczeni przyjadą na uroczystość, również się przystraja. Dekorujemy go z przodu na masce, przy drzwiach i z tyłu nad rejestracją. Auta można ozdobić uniwersalnymi różami, ale warto dopasować kwiaty do rodzaju pojazdu – te w stylu vintage mogą mieć przypięte łąkowe bukieciki albo gipsówkę, a do tych sportowych dodajcie helikonie czy storczyki.
Kwiaty na ślub – prezent dla nowożeńców
Nie organizujecie wesela, za to stoicie przed wyborem kwiatów na prezent ślubny jako goście? W pierwszej kolejności… sprawdźcie dokładnie treść zaproszenia. Często pary proszą w nich, by zamiast bukietów wybrać inną formę upominku (na przykład książki czy wino) lub zachęcają do wpłat na organizacje charytatywne. Jeśli jednak wybrano tradycyjną formę i wiązanki będą mile widziane, zastosujcie się do tych samych wskazówek, z których korzystają floryści i pary młode. Pamiętajcie jednak, by nie kupować kalii, krokusów ani kwiatów w kolorze żółtym, ponieważ budzą negatywne skojarzenia.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.