Projekt „Cześć Ciało” edukuje na temat dojrzewania, trudnego momentu dla dzieci i rodziców
Mama czworga dzieci, Olga Kwiecińska, przez lata związana z produkcją telewizyjną i filmową, stworzyła projekt poświęcony dojrzewaniu. Wspiera w ten sposób osoby nastoletnie, ale także ich rodziców, którzy nie zawsze wiedzą, jak odpowiadać na trudne pytania. System edukacji im nie pomaga. Rozmawiamy o projekcie „Cześć Ciało”.
– Mam poczucie, że w zasadzie nam wszystkim brakuje solidnego fundamentu, wiedzy na podstawowym poziomie o ciele, zachodzących w nim zmianach, towarzyszących temu emocjach. W mediach społecznościowych podejmujemy istotne, ale dość zaawansowane tematy o seksualności, tożsamości, jednak wciąż nie ma za bardzo, skąd się dowiedzieć, dlaczego mam na plecach pryszcze i jak sobie z nimi radzić, mamy brak fundamentów – mówi Olga. – Kiedy mój syn dojrzewał, zaczął zadawać różne pytania, o rzeczy dość podstawowe. Z jednej strony nie otrzymał takiej wiedzy, chodząc do renomowanych warszawskich szkół, z drugiej – ja, osoba z artystycznego domu, otwarta, nieobciążona żadnym tabu, oczytana, kompletnie nie wiedziałam, co mam mu odpowiedzieć. Zresztą ja czy mój brat nie rozmawialiśmy mimo wszystko o dojrzewaniu z rodzicami. Poruszona tym wszystkim, zaczęłam pytać moje przyjaciółki będące mamami, czy na przykład wiedzą, że chłopców też powinno się szczepić na HPV, rozmawiałam z nimi o sprawach związanych z rozwojem chłopców. Okazało się, że i one nie mają o wielu kwestiach pojęcia! Wtedy postanowiłam działać.
Cześć Ciało to przestrzeń w mediach społecznościowych w pełni poświęcona dojrzewaniu
Olga chciała przede wszystkim dotrzeć do młodych ludzi. Wiedziała, że musi wykorzystać do tego media społecznościowe i platformy, z których młodzi korzystają. Nie chciała tworzyć kolejnej książki, zależało jej na tym, żeby przekazać w ciekawy, przystępny sposób rzetelną, ekspercką wiedzę online dojrzewającym osobom, które, jak wynika z obserwacji, są osamotnione w okresie największych przemian psychicznych, fizycznych i społecznych.
– Kiedy wpadłam na pomysł platformy Cześć Ciało, wiedziałam, że mam w sobie dużo uporu i chęci do pomagania. Poza tym znałam się na produkcji filmowej, bo tym od lat zajmuje się moja rodzina. Poszłam tym tropem, w trzy lata od pojawienia się w mojej głowie pomysłu na fundację powstało 400 filmów edukacyjnych. Oczywiście najpierw zrobiliśmy odpowiedni research, sprawdziliśmy, jak się edukuje o dojrzewaniu w Szwecji, Austrii czy Australii – opowiada Olga Kwiecińska. – Praca nad Cześć Ciało uświadomiła mi też dobitnie, jak trudny jest okres dojrzewania. Zapominamy o tym okresie i umniejszamy go, zwykle nie pamiętamy, jak przez to wszystko przechodziliśmy, ile nas to kosztowało. Mówimy, że skoro jakoś przez to przebrnęliśmy, to nasze dzieci też to przejdą. Pamiętajmy jednak, że można im to ułatwić. Dzięki rozmowie i umiejętności nazywania emocji może oni, tak jak my, nie będą musieli zapełniać gabinetów terapeutycznych. Poza tym naszym dzieciom przyszło dojrzewać w innych czasach. Duża część ich życia toczy się w sieci, która ma swoje ciemne strony, ale i jasne. Skoro młodzi ludzie tam właśnie są i od tego nie uciekniemy, to właśnie tam trzeba je edukować. To właśnie tam nasze dzieci szukają odpowiedzi, jeśli nie dostają ich od nas czy od szkoły. Ważne więc, by znalazły w sieci rzetelną wiedzę.
Cześć Ciało to darmowa, bezpieczna i wiarygodna przestrzeń w mediach społecznościowych w pełni poświęcona dojrzewaniu, skierowana do dorastających osób i ich opiekunów. – W filmach Cześć Ciało mówimy o tym, dlaczego krew miesiączkowa ma taki, a nie inny kolor, dlaczego bardziej się pocimy, piersi są nierówne i co robić z pryszczami – wyciskać czy nie. Są też materiały o emocjach, o tym, co się przeżywa, na przykład czym jest lęk, kiedy lęku jest za dużo, kiedy powinno się iść do lekarza – mówi pomysłodawczyni fundacji.
Cześć Ciało porusza najważniejsze tematy związane z dojrzewaniem
W Cześć Ciało poruszane są tematy związane z różnymi specjalizacjami: od pediatrii przez dermatologię po urologię i ginekologię. Oldze udało się zaprosić do współpracy najlepsze ekspertki i ekspertów w swoich dziedzinach. – Baza ekspertek i ekspertów to podstawa Cześć Ciało, na czym mi bardzo zależało, ponieważ oni dają wiarygodną i rzetelną wiedzę. Rodzice osób dojrzewających mogą mieć pewność, że u nas wiedza jest na najlepszym poziomie. Zresztą oni sami chętnie z tej wiedzy korzystają, jak się okazuje. Nie tylko, aby wesprzeć dzieci, lecz także aby poukładać sobie pewne sprawy, dowiedzieć się czegoś o sobie, lepiej zrozumieć swoje ciało i emocje – podkreśla Kwiecińska.
Zaletą produkcji Cześć Ciało jest przystępny język, przekaz dostosowany do młodych ludzi. – Te filmy podają wiedzę wprost. Dowiemy się z nich, jak jest zbudowany penis, pochwa i tak dalej. Nie ma mowy o tabu i opowiadaniu naokoło. Trwają od 30 sekund do półtorej minuty, czyli dokładnie tyle, ile mogą trwać materiały w mediach społecznościowych i są pigułką informacji. Na tym jednak nie koniec. Tym, co przyciąga do Cześć Ciało, są też bez wątpienia prawdziwe historie, w tym te opowiadane przez gwiazdy (wśród nich choćby Krzysztof Zalewski czy Margaret), które opowiadają o swoim dojrzewaniu. – Gwiazdy godziły się bez wahania mówić o trudnych dla nich sprawach – od niedoskonałości skórnych po osamotnienie w dojrzewaniu, pokazując, że można przez to przejść. Ludzie chętnie się angażowali, chcieli pomagać, widzieli ogromną potrzebę edukacji o dojrzewaniu – zdradza Olga, która ma nadzieję, że Cześć Ciało dotrze szeroko, zwłaszcza do osób, które nie mają wsparcia w opiekunach, które nie mają tysiąca poradników o dojrzewaniu na półce i są rzeczywiście zdane tylko na siebie.
Olga dostarcza ekspercką wiedzę, zwraca też uwagę na zaniedbania w edukacji chłopców. Ważne jest dla niej, żeby uczyć zarówno dziewczynki, jak i chłopców o cielesności męskiej i żeńskiej, żeby chłopcy wiedzieli wszystko na przykład o okresie (w Cześć Ciało można obejrzeć produkcję na ten temat, przygotowaną specjalnie dla nich). A jako mama dwóch synów i dwóch córek, Olga stara się zaszczepiać swoim dzieciom szacunek do drugiego człowieka, niezależnie od płci. Podkreśla, że ważna jest oczywiście miłość własna, ale nie można przy tym zapomnieć, jak istotne są dla nas relacje, a podstawą ich budowania jest według niej właśnie wzajemny szacunek oraz otwarte podejście. Takie postawy można odczytać z materiałów, które dostarcza Cześć Ciało. Projekt ma szansę nie tylko zmniejszyć problemy związane z dojrzewaniem, lecz również poprawić międzypokoleniowe relacje, nauczyć nas rozmawiać bez tabu o cielesności i emocjonalności, niezależnie od wieku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.