Justyna Kopińska i gościni podcastu „O milimetr do przodu” Natalia de Barbaro apelują o wprowadzenie podstaw psychologii do szkół. – Nie uczymy się, jak powiedzieć komuś, co myślimy, nie raniąc go, jak zadbać o swoje granice, jak nie ulegać manipulacyjnym mechanizmom, jak nie ulec oszustwu, jak rozpoznawać, co jest moje – mówi autorka „Czułej przewodniczki”.
Natalia de Barbaro apeluje do ministry Barbary Nowackiej o wprowadzenie podstaw psychologii i komunikacji interpersonalnej w szkołach, by zmieniać Polskę na pokolenia. – Uczymy się matematyki, historii bitew, związków chemicznych, ale nie uczymy się, jak rozpoznać w sobie lęk i smutek – mówi de Barbaro w podcaście „O milimetr do przodu”. – Nie uczymy się, jak powiedzieć komuś, co myślę, nie raniąc go, jak zadbać o swoje granice, jak nie podlegać manipulacyjnym mechanizmom, jak nie ulec oszustwu, jak rozpoznawać, co jest moje. Uważam, że ten przedmiot przyda jasności i dobra w Polsce.
Justyna Kopińska: Oddaję głos tym, którzy przesuwają świat do przodu
W reportażach skupiałam się na tym, od czego odwracamy oczy. Poruszałam zatem tematy cierpienia, psychopatycznych osobowości u władzy, instytucji zamkniętych. Obecnie w wywiadach koncentruję się na jasności i oddaniu głosu tym, którzy przesuwają świat do przodu.
De Barbaro dotarła ze swoją książką o wnętrzu, „Czuła przewodniczka”, do pół miliona czytelników w naszym kraju. W podcaście mówimy o pozach, które przyjmujemy: Potulnej, Męczennicy i Królowej Śniegu. Oraz o sposobach na wychodzenie z pozornie bezpiecznych ról.
Esther Perel: Wielu ocalonych nigdy naprawdę nie powróciło do życia
Słowa te przypomniały mi koncepcję najbardziej znanej na świecie terapeutki par Esther Perel. – Dla mnie istnieje ogromna różnica pomiędzy „niebyciem martwym” a „byciem żywym” – mówi mi.
Wyjaśnia, że zarówno jej mama, jak i tata są jedynymi ocalonymi w rodzinie. Ojciec miał dziewięcioro rodzeństwa. Wszyscy zginęli w Holocauście. Perel dorastała otoczona uchodźcami i ocalonymi. Uważa, że przeżyli, lecz wielu z nich duchowo nigdy nie „powróciło do życia”.
Twierdzi, że teraz sami odbieramy sobie życie. Chociażby przez wielogodzinne cykle scrollowania social mediów, co zaburza cały nasz system dopaminowy i prowadzi do odrętwienia. Lekiem na stany martwoty są witalność, ochrona energii oraz bliskość. – Najważniejsze jest poczucie, że się liczysz i ktoś na ciebie czeka – mówi mi. – To daje pewność, że nie jesteś sam. Ludzie myślą o tobie, nawet gdy cię nie ma. Bo istniejesz w nich. Tak o tym procesie mówił psychiatra Viktor Emil Frankl. Nie chodzi jedynie o posiadanie przyjaciół. Podstawa tego procesu to fakt, że twoja obecność wpływa na życie i wnętrze drugiego człowieka, i odwrotnie. Siła więzi społecznych to powód, by obudzić się rano, gdy nie mamy siły, by żyć.
Justyna Kopińska: Czy potrafimy wychodzić ze stanu odrętwienia?
Według Petera Levine’a trauma nie jest jedynie tym, co nam się przydarza, ale także tym, czego doświadczamy pod nieobecność empatycznego świadka. Myślę, że obecność tego świadka, rzeczywistego lub uwewnętrznionego, to jeden z filarów życia.
Zatem w koncepcji Perel istotne jest to, czy twój ból kogoś obchodzi. Kolejna kwestia to wiedza o unikalności naszych marzeń, aspiracji, doświadczeń.
Jak wielu z nas umie rozpoznać, skąd bierze się nasze wewnętrzne cierpienie? Czy potrafimy wychodzić ze stanu odrętwienia?
Apel de Barbaro poszerzam o prośbę, by psychologia była jak najbardziej współczesna, nawet w anachronicznej obecnie szkole. Po rozmowie z Perel czułam się żywa, jasna – być może wynika to z jej umiejętności ochrony energii. Obecnie mamy możliwość zapoznania się z koncepcjami pomagającymi przesuwać świat. Pani Minister, wprowadźmy je do programu!
Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.
Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.
Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.