Znaleziono 0 artykułów
11.09.2024

Justyna Kopińska: Codzienne rytuały pomagają nam osiągnąć harmonię

Fot. Master Mind - Wenders Images/Collection Christophel/East News

Nawyki pozwalają pracować z cieniem w każdym z nas. Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca film „Perfect Days” Wima Wendersa, wskazując na wartość codziennych rytuałów. 

„Perfect days” Hirayama (nagrodzony w Cannes Kōji Yakusho) staje się częścią natury. Samodoskonalenie bohatera nie wiąże się z walką o dobra i sukces, lecz z codziennymi nawykami zapewniającymi spokój. 

Jakie nawyki podnoszą jakość naszego życia? 

Książka „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Coveya została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i dotarła do 20 milionów czytelników. 

Autor opisuje automatyczne działania, które podnoszą jakość naszego życia. Wymienia proaktywność, czyli rozpoznawanie swoich wartości i potrzeb i działanie w zgodzie z nimi, skupienie na długofalowych celach, wykonywanie najtrudniejszych prac w pierwszej kolejności, rozwiązywanie konfliktów przez myślenie o korzyściach także dla drugiej strony, skuteczną komunikację, współpracę opartą na otwartości, ciągłe doskonalenie i dbanie o długofalowe efekty działań.

Wskazówki Coveya kojarzone są z biznesem, lecz niektórzy postrzegają nawyki jako drogę życiową.

Harmonię osiąga się poprzez celebrację codzienności 

W filmie „Jiro śni o sushi” osiemdziesięciopięcioletni mężczyzna każdego dnia przyrządza sushi w małym lokalu w Tokio. Codzienna praktyka, wysiłek i wysokie standardy – mężczyzna nieustannie doskonali technikę. Gdy jego sushi otrzymuje trzy gwiazdki Michelina, klienci zaczynają rezerwować miejsca z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a cena posiłku wzrasta do ok. 1200 zł. Jiro nie otwiera jednak kolejnych restauracji. Codziennie podaje gościom udoskonalane sushi. Powtarza, że od sukcesu ważniejsza jest harmonia. 

Wim Wenders w „Perfect Days” pokazuje rutyny jako drzewa – stabilne, wzrastające punkty na mapie dnia. Praca głównego bohatera Hirayamy, czyszczenie miejskich toalet, to seria nawyków składających się na niezwykłą ceremonię życia. 

Mężczyzna doskonali swoją pracę i przyjemności. Dba, by jego działania przynosiły długofalowe efekty. Współpracuje z szefami i pracownikami na rzecz piękna miasta. O tej samej porze dnia wychodzi z domu, bierze głęboki oddech, pije ten sam napój i rusza do zadań, słuchając ukochanej muzyki. 

Po pracy odwiedza znajome restauracje, księgarnie, łaźnie. Nie wie, co to Spotify czy Instagram. Rozwój postrzega nie jako wspinanie się po drabinie osiągnieć, lecz harmonię kolejnych dni. 

W gestach Hirayamy wobec mieszkańców obserwujemy niezwykłą czułość. Widzimy mężczyznę świadomego codziennych obciążeń i ludzkich traum, który przede wszystkim pragnie, by ludzie czuli się przy nim bezpieczni. 

Wenders pokazuje nam życie poprzez taniec cieni. Bo nawyki to nie tylko podnoszenie jakości pracy, lecz także praca z cieniem w każdym z nas.

*

Rozmowy Kopińskiej w podcaście „O milimetr do przodu”

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

 

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Codzienne rytuały pomagają nam osiągnąć harmonię
Proszę czekać..
Zamknij