Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przywołuje najważniejsze tezy z książki „Wiek nie-pokoju” Marka Leonarda na temat aktualnych stosunków międzynarodowych. Czy Europa może się jeszcze zjednoczyć? Jak rozwiązuje się konflikty między państwami? Z czego wynikają niepokój i nie-pokój.
Polityka mocarstw jest jak małżeństwo bez miłości. W rozpadającym się związku jako narzędzie walki traktuje się dzieci, domy, samochody. W geopolityce bronią stają się handel, przepływ ludzi, internet.
Te metaforę ukuł Mark Leonard, brytyjski politolog, ekspert od stosunków międzynarodowych, dyrektor wykonawczy think tanku European Council on Foreign Relations, jeden z najwybitniejszych myślicieli XXI wieku. Zachwyciła mnie jego książka „Wiek nie-pokoju”, w której podaje przykłady współczesnej przemocy.
Gdy Chiny zrozumiały, że świat czeka pandemia COVID-19, zaczęły gromadzić maski, odzież i leki. Następnie wykorzystały je w walce politycznej. Państwa krytykujące ten kraj otrzymały groźby wstrzymania dostaw, a sojusznicy zyskali swobodny dostęp do pomocy.
Mark Leonard: Poczucie jedności kultury europejskiej pozwoli nam uniknąć katastrofy
– Jedną z osób, która wywarła największy wpływ na moje życia, była babcia. W wieku dziesięciu lat straciła rodziców, przeżyła Holocaust. Później nieustannie dbała o rozwój umysłowy i rezyliencję. Nauczyła się siedmiu języków. W podeszłym wieku recytowała wiersze Dantego, Wordswortha, Keatsa. Mówiła mi, że opisywane przez poetów historie narodów może zjednoczyć wspólna opowieść. Wierzyła, że poczucie jedności kultury europejskiej i przeznaczenia pozwoli nam uniknąć katastrofy z przeszłości. Moje obecne prace są odzwierciedleniem jej nauk – mówi mi Leonard.
W książce „Wiek nie-pokoju” badacz opisuje współzależność jako źródło konfliktu. Chińskie techniki zastraszania, rosyjski trolling, amerykańskie regulacje, irańskie piractwo, turecki szantaż to różne formy przemocy i nacisku. Otrzymujemy wgląd we współczesne wydarzenia, jak COVID-19, Black Lives Matter, działania Google’a. Obserwujemy je z zupełnie innej perspektywy. Widzimy wpływy narracji rosyjskiej i systemu działania afrykańskich farm trolli. Dostrzegamy walki w internecie, finansach oraz technologii.
Żyjemy w czasach wielokryzysu. Czy można z niego wyjść?
Żyjemy w czasach, w których ataki cybernetyczne potrafią zakłócić funkcjonowanie państw, a wojny handlowe powodują utratę milionów miejsc pracy. Ważne, by ten świat rozumieć i używać modeli w sposób świadomy.
Podczas rozmowy w Leonardem powiedziałam, że jego koncepcja plemion kryzysowych łączy się z modelem Abrahama Maslowa. Są ludzie, którzy martwią się o koniec świata, i ci, którzy martwią się o koniec miesiąca.
Dzięki książce „Wiek nie-pokoju” choć przez chwilę wierzę, że Europa zacznie dostrzegać i koniec miesiąca, i koniec świata.
*
Rozmowy o zdrowiu i dobrostanie w podcaście „O milimetr do przodu”:
https://open.spotify.com/show/5CWWe4vDZzabRgj4A16UoE
*
Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.
Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.
Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.