Znaleziono 0 artykułów
10.01.2024

Justyna Kopińska: Polska szkoła potrzebuje zmian

(Fot. Getty Images)

Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka obiecuje zwiększenie pensji nauczycieli, wzmocnienie związków zawodowych, odciążenie podstawy programowej oraz działania na rzecz podniesienia prestiżu zawodu. 

– Czas stanąć po stronie mrówek, a nie mrówkojadów – mówiła mama ministry edukacji Barbary Nowackiej, Izabela Jaruga-Nowacka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

W 2009 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zachwycał się koreańskim cudem edukacji. W przemówieniach wielokrotnie nawiązywał do roli nauczycieli w tym kraju i przenoszenia niektórych aspektów szkolnictwa na amerykańskie realia. 

W czasie wizyty w Korei Południowej zapytał ówczesnego prezydenta, co jest największym wyzwaniem edukacji. – Zbyt wymagający rodzice – odparł polityk, wzbudzając wówczas konsternację zagranicznych komentatorów. 

Za cud edukacyjny Korea Południowa zapłaciła wysoką cenę

Pisałam już o cenie koreańskiego cudu, czyli masowych protestach po samobójstwach nauczycieli postrzegających rodziców jako swoich oprawców. Nauczyciele za zwrócenie uwagi uczniowi mieli wytaczane liczne procesy dyscyplinarne. Opisywali swoje lęki i stany depresyjne związane z nieustanymi ocenami środowiska i wyśrubowanymi wymaganiami względem dzieci. 

Wielu komentatorów felietonu podkreślało, że widzą początki tego procesu w Polsce. Zaprosiłam nową ministrę edukacji Barbarę Nowacką do podcastu, by zapytać, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w kontakcie z nauczycielem oprawcą, a jednocześnie nie dopuszczać do absurdalnych procesów dyscyplinarnych i nieustannej krytyki. 

– Mam wrażenie, że ostatnie osiem lat kompletnie zburzyło poczucie tego, czym jest patriotyzm – mówi Barbara Nowacka. – Patriotyzm to nie jest wymachiwanie biało-czerwoną flagą, lecz szacunek dla współobywateli. Żyjemy w społeczeństwie, w którym każdego można zwyzywać, znienawidzić, pozwać. A gdy nam się nie spodoba wyrok, oznajmić, że go nie akceptujemy. To rujnujące dla państwa. Świetnym przykładem tego procesu jest Gdańsk, w którym miejski program „Zdrovve Love” skarżono dziesiątkami anonimów. Użyto ich jako narzędzia do dyscyplinowania szkół.

Nauczycieli przedstawiono jako roszczeniowych i leniwych 

Ministra mówiła o anonimach produkowanych także na zamówienie polityczne oraz hejcie, który spadł na nauczycieli po strajkach. Przedstawiono ich jako grupę roszczeniową i leniwą. Ten stereotyp nadal wpływa na umniejszenie roli społecznej tego zawodu. 

Państwem, w którym zawód nauczyciela wydaje się być obecnie najsilniejszy, jest Kanada. Nauczyciele mają wysokie zarobki, cieszą się dużym prestiżem społecznym i odczuwają niezwykle wysoką satysfakcję z wykonywanego zawodu. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych starał się zaimplementować cud edukacji w swoim kraju. Ale cudów nie ma. Możemy jedynie czerpać inspiracje z krajów o wysokim zaufaniu społecznym, które w Polsce jest dopiero w zalążku. I wszelkie techniki przefiltrowywać przez nasze możliwości i tradycje. 

Barbara Nowacka: Dzieci, nauczyciele i rodzice boją się dziś szkoły

– Gdy byliśmy dziećmi, może nie cieszyliśmy się na pójście do szkoły, ale wiedzieliśmy, że są tam rzeczy superfajne: świetni nauczyciele, możliwość spotkania innych dzieci, inspiracja, pasja – podkreśla Nowacka. – Nauczyciele stanowili grupę niezwykle ciekawą świata. Mam wrażenie, że dziś wszyscy się boją iść do szkoły. Tego miejsca boją się dzieci, nauczyciele, a nawet rodzice. 

Nowacka deklaruje wzmocnienie związków zawodowych, powołanie apolitycznych kuratorów, zwiększenie pensji nauczycieli, odciążenie podstawy programowej oraz działania na rzecz podniesienia prestiżu tego zawodu. 

Mama ministry Nowackiej była jedną z najwybitniejszych polityczek naszych czasów. Zainspirowała córkę do aktywności społecznej i nadziei na działania formatywne dla przyszłych pokoleń. 


Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Polska szkoła potrzebuje zmian
Proszę czekać..
Zamknij