Znaleziono 0 artykułów
28.08.2024

Justyna Kopińska: Kiedy żyjemy pełnią życia?

(Fot. Getty Images)

Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przywołuje wypowiedzi psychologów i fizyków na temat szczęścia. Jak żyć pełnią życia? Jak uniknąć przebodźcowania? Jak nauczyć się radości z prostych rzeczy? 

Istnieje ogromna różnica pomiędzy „niebyciem martwym” a „byciem żywym” – mówi mi jedna z najsłynniejszych psycholożek na świecie, Esther Perel.

Perel uważa, że nadmiar bodźców i stymulantów wprowadza nas w stan odrętwienia. Nie wiemy nawet, że każdego dnia tracimy energię.

W odniesieniu do tezy terapeutki zapytałam znane osoby, kiedy czują się żywe.

Jesse Eisenberg: Pełnię życia czuję, zajmując się dzieckiem

Jesse Eisenberg, aktor znany m.in. z „Social Network”: – Jestem zaangażowany i przepełniony uczuciami, gdy zajmuję się moim sześcioletnim dzieckiem. W tych chwilach muszę poświęcić całą uwagę, by syn czuł się bezpiecznie. Nie myślę o własnych problemach i zmartwieniach, lecz o obawach i potrzebach tej małej osoby.

Kenneth Cukier z „The Economist”: – Rzadko jestem pełny życia. Przez lata czułem się wyobcowany. Miałem wrażenie, że maskuję własne potrzeby. Najlepiej czułem się wśród książek, zagłębiony w myślach.

Kontratenor Jakub Józef Orliński: – Ludzie czują się obezwładnieni nadmiarem wyboru. Moim życiem jest muzyka. To przez muzykę zyskuję wewnętrzny motor do działania i dzielenia się pięknymi emocjami.

Noblista Didier Queloz: – Czuję się pełny życia w każdej minucie, w każdej sekundzie. Dla mnie wszystko, co robię w ciągu dnia, jest fascynujące.

Większość osób wskazywała na czas z dziećmi, pracę oraz działania na rzecz innych. – Jestem szczególnie żywy, gdy mimo niebezpieczeństw jestem zaangażowany w świat. Walczę z autorytaryzmem, faszyzmem – mówił mi profesor Uniwersytetu Yale, Jason Stanley.

Didier Queloz: Wszechświat istnieje każdego dnia, a my jesteśmy jego elementem

Zainteresowały mnie słowa profesora fizyki, Queloza, który uważa, że pełnia życia nie jest uzależniona od codziennych wydarzeń. Oczywiście podkreśla, że nie chodzi mu o sytuacje ekstremalne – wojny, choroby i śmierć, lecz życie, wypełnione mniejszymi i większymi troskami. – Ważne, by otworzyć oczy na to, co nas otacza – na cud natury, zwierzęta, trawy, drzewa, ludzi. Codzienność jest magiczna, wypełniona życiem. Wystarczy pomyśleć o potędze umysłu – mówi.

W sposób szczególny noblista dba o sens, który definiuje jako „poczucie bycia częścią czegoś większego niż on sam”. Proste czynności, jak sen, jedzenie, ruch, postrzega jako czystą magię. Podkreśla, że każde odkrycie okupione jest wieloma porażkami. Gdy dopytuję, jak podtrzymywać wiarę w chwilach porażek, jest zdziwiony. – Nie musisz podtrzymywać wiary, gdy uświadomisz sobie, że sam jesteś częścią tajemnicy. Wszechświat istnieje każdego dnia, a my jesteśmy jego elementem.

Esther Perel: Tajemnica istnienia daje nam energię

Fascynuje mnie przenikanie się wiary Queloza i Perel. Według Perel ważny jest „blask, przypominający nam, że pomimo wszelkich ciemności jesteśmy teraz, tutaj, na tej planecie”. Mówi o złączeniu witalności, ciekawości świata i spontaniczności. Psychologia i fizyka pokazują, że to właśnie tajemnica istnienia daje nam energię, by kształtować unikalny wewnętrzny świat.

*

Rozmowy Justyny Kopińskiej w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/show/5CWWe4vDZzabRgj4A16UoE

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Kiedy żyjemy pełnią życia?
Proszę czekać..
Zamknij