Znaleziono 0 artykułów
24.04.2024

Justyna Kopińska: Serial „Szogun” pozwala docenić wagę słów

(Fot. materiały prasowe)

Serial „Szogun”, w którym waży się każde słowo, pozwala nam odetchnąć od nadmiaru bodźców. Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie poleca produkcję platformy Disney+ o XVI-wiecznym japońskim strategu i wojowniku.

Poprzez moją bohaterkę pokazujemy wewnętrzne zmagania Japonek. Ich wartości i siłę, których tak naprawdę nigdy nie pokazywano w zachodnich mediach – mówi Anna Sawai wcielająca się w Mariko w nowej adaptacji powieści Jamesa Clavella „Szogun”.

Serial Disney+ to hipnotyzująca podróż do dawnej Japonii. Każdy gest jest tu ceremonią, a każe słowo jest na wagę życia.

Politycy manipulują wyborcami, zarzucając konkurentom to, o co sami zostali wcześniej oskarżeni

W ostatnich dniach rozmawiałam z profesorem Uniwersytetu Yale, Jasonem Stanleyem, o upadku znaczenia słów. Mówił o kłamstwach Donalda Trumpa, o technikach neofaszystowskich liderów, o manipulacji.

W „Mein Kampf” Hitler pisał: „nazywaj ich tak, jak oni nazywają ciebie”. Mnóstwo osób stosuje tę technikę współcześnie i okazuje się, że poziom jej skuteczności nie słabnie.

Stanley podkreśla, że były prezydent Stanów Zjednoczonych, który wielokrotnie oskarżany był o niszczenie demokracji, obecną kampanię prezydencką oparł na oskarżeniach wobec Joego Bidena. Mówi o tym, że to Biden rzekomo „niszczy demokrację”, insynuuje też, że jest skorumpowany. Nastąpił rozłam. Część społeczeństwa wierzy, że demokrację zniszczy Biden, druga wierzy słowom obecnej administracji.

(Fot. materiały prasowe)

Serial „Szogun” opowiada o japońskim strategu i wojowniku z XVI wieku

Wieczorami zanurzyłam się w zupełnie innym świecie. W „Szogunie” nie ma szarości ani wątpliwości, tylko czerń i biel. Każdy doskonale zna swoją ścieżkę, a za prawdę jest gotowy oddać wszytko. Bohaterowie w każdej sekundzie mogą poświecić życie dla słów, gestów, tradycji.

W XVI wieku w Japonii lord Toranaga walczy ze sprzymierzonymi przeciwko niemu wrogami z Rady Regentów. W tym czasie w pobliskiej wiosce rybackiej odnaleziony zostaje amerykański okręt. Jego pilot, John Blackthorne, staje się użyteczny w strategii lorda.

Miniserial z 1980 roku, w którym wystąpił Richard Chamberlain, skupiał się na losach pilota, tym razem w centrum postawiono japońskiego stratega i wojownika. Mistrz sztuk walki oraz uznany aktor Hiroyuki Sanada mówił, że klasyczna wersja to „niebieskie oczy obserwujące nasz kraj”. Twórcy nowego „Szoguna” patrzą przez „japońską soczewkę”. Aktor, będący także jednym z producentów obrazu, podkreśla, że dokonano wszelkich starań, by zachować autentyczność kultury Japonii.

Współczesna adaptacja to wspaniałe widowisko. Sceny zaparzania herbaty, posiłków, pocałunków, walk są niczym obrazy. Twórcy dbają o każdy ruch, symbol.

Każde słowo wypowiedziane przez bohaterów ma unikalną wartość. To obraz wymagający skupienia i otwarcia.

Sawai mówi, że kobiety z Japonii zbyt często przedstawiane są w europejskim i amerykańskim kinie jako obiekty seksualne i uległe damy. Podkreśla, że „Szogun” wychodzi poza te schematy, ukazując liczne dylematy i sprzeczności.

„Szogun” wyraża naszą tęsknotę za ciszą i milczeniem

W świecie doskonałych strategii, dyplomacji, walki, barw, miłości z ogromną mocą dostrzegamy znaczenie słów i milczenia.

„Słowa staniały. Rozmnożyły się, ale straciły na wartości. Są wszędzie. Jest ich za dużo. Mrowią się, kłębią, dręczą jak chmary natarczywych much. Ogłuszają. Tęsknimy więc za ciszą. Za milczeniem. Za wędrówką przez pola. Przez łąki. Przez las, który szumi, ale nie ględzi, nie plecie, nie tokuje” – pisał Ryszard Kapuściński.

„Szogun” to okrutny świat bezwzględnej walki i dyplomacji, ale też olśniewająca podróż bez nadmiaru słów.

*

Podcast „O milimetr do przodu”: 

Justyna Kopińska – nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Justyna Kopińska: Serial „Szogun” pozwala docenić wagę słów
Proszę czekać..
Zamknij