W cotygodniowym felietonie Justyna Kopińska za Esther Perel, Andrew Hubermanem i Chrisem Baileyem podaje sposoby na zachowanie życiowej energii. Jak zachęcać mózg do aktywności w czasach, gdy wszystko nas rozprasza?
– Zawsze miałam w sobie ciekawość tego, co się wydarzy, do czego inny człowiek jest zdolny. To ciekawość świata stanowiła zabezpieczenie przeciwko uczuciu strachu – mówi mi Agnieszka Holland w podcaście „O milimetr do przodu”. – To od dzieciństwa była moja najmocniejsza strona, która napędzała mnie do działania. Ciekawość ludzi, mechanizmów rządzących ich zachowaniami, powiązań, potencjałów i tajemnic – dodaje reżyserka.
W podcaście skupiam się na sposobach polepszenia życia. W ostatnich odcinkach o tym, jak wyzwolić w sobie energię i poczuć wpływ na rzeczywistość, mówili nowa ministra edukacji Barbara Nowacka, pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska, profesor psychiatrii Bogdan De Barbaro.
Jak zachować spokój i trzeźwość umysłu w najtrudniejszych chwilach?
Goście to osoby z różnych środowisk – medycyny, polityki, sztuki, które wiele łączy. Każdy z nich na przestrzeni życia opracował skuteczne sposoby na okiełznanie stresu i lęku. Holland podejmując jeden z najtrudniejszych obecnietematów społeczno-politycznych w filmie „Zielona granica”, spotkała się z ogromną nienawiścią, życzeniami śmierci, oskarżeniami o niszczenie własnego kraju. Interesowało mnie, jak w takich chwilach zachowuje spokój i trzeźwość umysłu. Fascynują mnie nasze granice. Dlaczego jedna osoba przez cały dzień nosi w sobie krytyczny komentarz, a dla innej stanowi on tylko ukłucie, ukąszenie komara?
Reżyserka mówi o pobycie w czeskim więzieniu wiele lat temu. Aresztowanie mogło budzić strach, bo zakład miał silne stalinowskie tradycje. Gdy brama się zamknęła, Holland nie mogła przewidzieć, na jak długo pozostanie w więzieniu, lecz nie odczuwała rozpaczy czy strachu, tylko ciekawość. Zastanawiała się, co się wydarzy i jak ona sprosta tej sytuacji.
Andrew Huberman poleca sprawdzone techniki na utrzymanie energii
Psychoterapeutka Esther Perel twierdzi, że mamy najwięcej energii, nasze oczy błyszczą, gdy jesteśmy w swoim żywiole, wierzymy w to, co robimy. Ale jak utrzymywać tę energię pomiędzy chwilami inspiracji? Neurobiolog z Uniwersytetu Stanforda Andrew Huberman podaje kilka skutecznych technik związanych z jej regulowaniem. Po pierwsze, systematyczne nawyki o poranku (wielu neurobiologów zaleca wykonywanie kilku prostych czynności każdego dnia w tej samej kolejności), a kolejno – ćwiczenie skupienia i koncentracji, kontrolowane pozy prowadzące do zwiększonej dopaminy, ćwiczenia fizyczne aktywujące ośrodki nagrody, zbliżanie się do wyznaczonych celów, aktywujące obszary w mózgu odpowiedzialne za satysfakcję i poczucie spełnienia, nawyki żywieniowe prowadzące do zwiększenia tyrozyny, np. jedzenie orzechów i roślin strączkowych.
Chris Bailey: Najtrudniejsze jest ćwiczenie skupienia
Chris Bailey uważa, że wśród podanych technik najtrudniejsze jest ćwiczenie skupienia. – Proces wygląda następująco: budzimy się, sprawdzamy Instagram, wiadomości, e-maile, prasę internetową, Twittera i kręcimy się w napędzanej dopaminą pętli informacji zwrotnej – mówi mi. – Wycofanie jest łatwe w przypadku czynności zarządzanych chronologicznie, jak prasa drukowana. Lecz współcześnie część naszego umysłu na stałe pozostaje w rękach algorytmów. Niestety w świecie wirtualnym oczekiwanie na przyjemność nie przekłada się na satysfakcję. Pozostajemy więc niezaspokojeni. Wiele osób utknęło w tej rzeczywistości. Brak skupienia jeszcze nigdy nie był tak dużym problemem.
Badacze zalecają pracę z intencją, klarowne wyznaczanie małych celów, zapisywanie myśli negatywnych, określenie paru godzin, w których zwykle jesteśmy najefektywniejsi i dbanie o ich najlepsze wykorzystanie.
Jak zachęcać mózg do aktywności?
Według Baileya najważniejszą z tych metod jest intencjonalność, bo jeśli nie dostaniemy nagrody za wykonywaną pracę lub dostrzegamy w zadaniu brak struktury, nasz mózg zaczyna odbierać je jako absurdalne. Nie będzie zatem przeznaczać na nie uwagi. A chodzi o to, by „zachęcać mózg” do zwracania się w stronę energii.
Każdy mój podcast kończy się apelem gościa. Profesor Bogdan De Barbaro apelował „o odwagę, nie tę jednodniową”. Mowy motywacyjne mają sens, ale nie będziemy w stanie ich realizować bez odpowiedniej energii. By ją kreować, nieustannie pobudzajmy naszą ciekawość i odkrywanie. Zadajmy sobie pytanie o to, co nowego możemy dziś zrobić.
Link do podcastu: https://open.spotify.com/show/5CWWe4vDZzabRgj4A16UoE
Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.
Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.
Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.