Znaleziono 0 artykułów
26.03.2025

Justyna Kopińska: Serial „Dojrzewanie” otwiera oczy na skalę mizoginii

(Fot. Materiały prasowe Netflix)

Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie tym razem zastanawia się, w jaki sposób znakomity brytyjski serial „Dojrzewanie” wpłynie na rzeczywistość. Na wyświetlany na platformie Netflix serial już reagują funkcjonariusze policji oraz premier Wielkiej Brytanii. Eksperci są świadomi wzrostu przestępstw wynikających z nienawiści do kobiet. W przestrzeni miejskiej pojawiają się hasła, by mężczyźni zgłaszali mizoginistyczne wypowiedzi kolegów.

Jako autorka i socjolożka mocno wierzę, że słowem i obrazem kształtujemy rzeczywistość społeczną. Reportaż, film, serial mogą być lustrem dla naszych lęków i form agresji. Mój opublikowany w 2014 roku reportaż „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” doprowadził do realnych zmian w polskim prawie. Przestaliśmy odwracać oczy od informacji, że mieszkanie w jednym pokoju dwudziestolatków z malutkimi chłopcami wprawia w ruch śnieżną kulę. Jako społeczeństwo wciąż mierzymy się z konsekwencjami takich systemów wychowywania dzieci.

Serial „Dojrzewanie” pokazuje z bliska, jak dzieci chłoną otaczającą rzeczywistość, a także w jaki sposób okrucieństwo i agresja z instytucji zamkniętych przenika do sfery wirtualnej. Trzynastoletni Jamie zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo koleżanki. Zapewnia, że nie popełnił przestępstwa, ale funkcjonariusze działają zgodnie z prawem i stanem rzeczywistym. To nie kryminał, lecz wiwisekcja zmian w psychice chłopca, które doprowadziły do ukształtowania mordercy.

Jamie ma zapracowanych, kochających rodziców, piękny pokój i stabilne otoczenie rodzinne. Jednak w szkole spotyka się z szykanami. Jest opluwany i upokarzany. Wieczory spędza w rzeczywistości wirtualnej, narażony na przekaz influencerów promujących własne wzorce męskości. Wszystko to prowadzi do wyobcowania i utraty nadziei na zbudowanie relacji z dziewczyną.

Szczególnie poruszający jest trzeci odcinek serialu, w którym psycholożka dziecięca Briony (w tej roli jedna z najlepszych brytyjskich aktorek Erin Doherty) dokonuje niezależnej oceny Jamiego przed rozprawą sądową. By wydobyć z chłopca jego podświadome motywy, Briony stosuje wszystkie mechanizmy psychologiczne.

Jedną z przyczyn wzrastającej przemocy wobec kobiet jest internet. Według mnie staje się on formą instytucji zamkniętej, o której pisał socjolog Erving Goffman. W książce „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” wspominam twierdzenie Goffmana, że istnieją miejsca, w których wymusza się wewnętrzną przemianę osób. To eksperyment, który sprawdza, co można zmienić w ludzkim ja.

Obecnie w takim właśnie eksperymencie. Eksperci, jak profesor Uniwersytetu Stanforda Anne Lembke czy jeden z najwybitniejszych myślicieli naszych czasów Martin Wolf, mówili mi w wywiadach o świecie wirtualnym jako zagrożeniu dla skupienia, zdrowia psychicznego, ale także kształtowania się nowej formy człowieka.

Z tych powodów naukowcy wzywają do ograniczenia mediów społecznościowych dla dzieci. O wprowadzenie cyfrowego wieku zgody apeluje również scenarzysta serialu „Dojrzewanie”, Jack Thorne.

Jack Thorne mówi w wywiadzie dla Radio 4, że twórcy chcieli spojrzeć w oczy wściekłości chłopców, którzy atakują nożem koleżanki. Scenariusz dotyka tematu manosfery i przekazu Andrew Tate’a, ale także najbardziej niebezpiecznych form manipulacji wirtualnej. Na łamach Vogue.pl pisałam o wzroście przestępstw wobec kobiet w Wielkiej Brytanii. Serial pojawił się, gdy brytyjskie gazety od miesięcy piszą o mężczyźnie, który zgwałcił i zamordował 25-letnią Louise Hunt, po tym jak zakończyła ich relację.

Brytyjscy funkcjonariusze próbują poradzić sobie także z morderstwami kobiet zabijanych przez obcych mężczyzn bez określonego motywu. Obywatele wychodzą na ulice, by protestować przeciwko temu okrucieństwu. W protestach brali też udział członkowie rodziny królewskiej.

Posłanka Partii Pracy Anneliese Midgley apeluje o wyświetlanie serialu „Dojrzewanie” w szkołach, premier Keir Starmer wyraża uznanie dla twórców.

Serial „Dojrzewanie” w pierwszych dniach osiągnął 24 miliony wyświetleń. Tom Peck z „The Times” pisze o nim jako „absolutnej doskonałości”. Ta doskonałość obnaża naszą samotność.

*

Rozmowy autorki w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/show/5CWWe4vDZzabRgj4A16UoE

*

Justyna Kopińska nagradzana dziennikarka i reporterka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią Jury Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

 

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Serial „Dojrzewanie” otwiera oczy na skalę mizoginii
Proszę czekać..
Zamknij