Znaleziono 0 artykułów
18.10.2023

Justyna Kopińska: Historyczne wybory

(Fot. Getty Images)

Wybory parlamentarne w Polsce to historyczne wydarzenie, które przywraca pamięć o wspólnocie. Według „Financial Times” to najważniejsze wybory 2023 roku w całej Unii Europejskiej.

Gdy władzę sprawowała Platforma Obywatelska, dziennikarze TVP patrzyli na ręce wszystkich, także Donalda Tuska – mówił taksówkarz, gdy jechaliśmy na wieczór wyborczy. – Czy za rządów PiS słyszała pani krytykę pod adresem Jarosława Kaczyńskiego w tej samej stacji? To odebrało mi nadzieję na zmianę – dodał.

W wyborach podjęliśmy niezależne decyzje

Odczuwam ogromną ulgę, że nie podążamy za Węgrami i Słowacją. I mimo tak ogromnej mobilizacji władzy – to, co działo się w ostatnich miesiącach w „Wiadomościach” przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania – podjęliśmy wolne decyzje. Różnorodność poglądów tak szerokiej koalicji może być zaletą.

Jesteśmy różni. Wielu z nas zagłosowało na Trzecią Drogę, bo bliskie są im wartości wyznawane przez Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Duży sukces odniosła Lewica, której posłanka Joanna Scheuring-Wielgus doskonale poradziła sobie podczas debaty parlamentarnej. Marszałek Tomasz Grodzki mówi na łamach Onetu, że Donald Tusk to największy polski polityk swych czasów.

Wiele mediów przedstawia jednego z tych liderów jako zwycięzcę. Bez wątpienia zwycięzcą tegorocznych wyborów jest frekwencja. Największa po 1989 roku.

Zapamiętamy ogromne kolejki trwające niekiedy do 2 w nocy. Rozmowy, serdeczność, wsparcie.

Najważniejsze wybory roku w Europie

Według „Financial Times” to najważniejsze wybory tego roku w Unii Europejskiej.

Przyczyną odsunięcia od władzy Prawa i Sprawiedliwości jest negatywna kampania tej partii. Na finiszu wypowiadano się przeciw Ukraińcom, przeciw rozszerzeniu Unii Europejskiej, przeciw prawom osób wykluczonych, przeciw finansowaniu in vitro.

Z drugiej strony nastąpiła niespotykana dotąd mobilizacja wyborcza. Nawet osoby wcześniej stonowane w kwestiach politycznych zaczęły głośno wyrażać swoje opinie. Najbardziej lubiana według wszystkich rankingów pierwsza dama w naszym kraju, Jolanta Kwaśniewska, mówiła w mojej audycji:

Do mówienia o kwestiach politycznych napędza mnie wściekłość na to, jaki świat urządzili mi politycy. Ja tego świata nie akceptuję, w związku z tym muszę o tym głośno mówić. Nie zaakceptuję łamania konstytucji, łamania praw kobiet i mniejszości seksualnych, nieprzestrzegania trójpodziału władz. Telewizja publiczna stała się telewizją jednej partii. Osoby niekompetentne podejmują decyzje, których się obawiam. Po skończonych studiach młody człowiek zarabia często 3 tysiące złotych, młoda osoba skoligacona z PiS może otrzymać na rękę 20-30 tysięcy. Jeśli ktoś mówi: „Fajnie, że zatrudniają rodzinę”, to dla mnie jest przerażające.

Po wyborach odradza się wspólnota, którą chciał zniszczyć PiS

Uniwersytet SWPS na prośbę kampanii Wspieram Sukces Kobiet zapytał wyborczynie, jakie są najważniejsze problemy współczesnych Polek. Oto one:

89 proc. – przemoc

77 proc. – brak żłobków i przedszkoli

72 proc. – ubóstwo starszych kobiet

69 proc. – trudności na rynku pracy związane z opieką nad dziećmi

Na finiszu kampanii pominięto te kwestie. Mówiono o „zdradzie”, „sprzedawczykach”, „świniach”. Mocne słowa skierowane były przeciwko tak wielu grupom społecznym, że odgrodziły partię rządzącą od każdego potencjalnego koalicjanta. Sposób myślenia sprowadzał się do podziału „my – oni”. Jarosław Kaczyński odizolował premiera Mateusza Morawieckiego od wszystkich, nawet od własnych posłów.

Wybory 2023 roku to historyczne wydarzenie. Przywracają pamięć o obywatelskości i wspólnocie. W wypowiedziach partii rządzącej nie było światła. „Wiadomości” przedstawiały ponurą wizję przyszłości. Strachem możemy wygrywać pojedynki gangsterskie. W sprawach społecznych potrzebujemy nadziei.

*

Więcej felietonów autorki w książce „Współczesna wojna”.

(Fot. materiały prasowe)

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Justyna Kopińska: Historyczne wybory
Proszę czekać..
Zamknij