Znaleziono 0 artykułów
12.07.2023

Justyna Kopińska: Przekonania kształtują naszą rzeczywistość

(Fot. Miramax/Courtesy Everett Collection)

Z badań Instytutu Gallupa wynika, że Polacy doświadczają mało negatywnych emocji, takich jak smutek, złość i ból. Nasze przekonania mają na nas wpływ w każdej dziedzinie życia. Mogą zmieniać sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość.

Wyniki najnowszych badań Instytutu Gallupa są zaskakujące. Polska znalazła się w czołówce krajów, których mieszkańcy doświadczają najmniej negatywnych emocji.

Raport ukazuje odpowiedzi 147 tys. osób z 142 krajów na świecie. Respondentów pytano, czy czuli wczoraj smutek, złość, ból fizyczny. W kategorii bólu fizycznego Polacy zaliczyli największy spadek ze wszystkich państw na świecie.

Badania przeprowadzono w trakcie 2022 roku. W lutym wybuchła wojna w Ukrainie. Być może zweryfikowaliśmy takie emocje, jak ból i smutek.

Zastanawiam się, na ile te uczucia są w nas stabilne.

Mój ulubiony neurobiolog Andrew Huberman często powtarza: – Jeśli nie możesz kontrolować umysłu poprzez umysł, odwołaj się do ciała. To niezgrabne zdanie jest niezwykle inspirujące.

Nie zawsze wiemy, jaka jest przyczyna naszej złości czy smutku. Nie czujemy się na tyle zrelaksowani i wypoczęci, by przyjrzeć się im z dystansem.

(Fot. Miramax/Courtesy Everett Collection)

Ciekawe badania w tym aspekcie przedstawił Dan Ariely, profesor psychologii i ekonomii behawioralnej. Uczestnikom przekazano błędną informację, że ofiarowane im okulary różnią się ceną i jakością. Zostali poproszeni o odczytanie wydrukowanych słów mimo silnie jaskrawego światła. Osoby, które myślały, że oprawki pochodzą z kolekcji prestiżowej marki, radziły sobie lepiej. Zdaniem psychologa badania ilustrowały moc naszych oczekiwań.

Z kolei psycholożka kliniczna Alia Crum prowadziła badania przy użyciu koktajli mlecznych. Osoby, które otrzymały informację, że są niezwykle pożywne i kaloryczne, znacznie dłużej były syte niż grupa przekonana, że to skromny posiłek. Oczywiście koktajle w obu grupach były dokładnie takie same.

Niesamowite jest to, że nawet grelina (tak zwany hormon głodu) wzrosła u grupy, która uważała, że otrzymała kaloryczny posiłek. Zatem nasze przekonanie wpływa na obiektywne warunki fizyczne. Osoby zakładające, że zjadły mały posiłek, miały autentycznie spowolniony metabolizm.

Badania jasno pokazują ogromną rolę przekonań rządzących naszym umysłem. Mają na nas wpływ w każdej dziedzinie życia. Huberman uważa, że jeśli nie jesteśmy w stanie na nimi panować, powracajmy do kontroli rzeczy prostszych. Mówi o emocjach osób zdrowych – zaburzenia psychiczne są znacznie bardziej skomplikowane i wymagają leczenia pod okiem specjalisty.

Neurobiolog proponuje zacząć od nawyków. Każdego dnia mamy wybór, na co przeznaczymy energię. Mogą to być konflikty online, negatywne komentarze, skakanie po intrygujących newsach. Najgorsze, co możemy zrobić dla naszego umysłu po przebudzeniu, to leżenie w łóżku i scrollowanie social mediów. To zaburza nasz system motywacji na cały dzień.

Miejmy świadomość, że stabilność emocji wynika z kontroli tej energii. Warto poświęcać ją na rzeczy, które mają dla nas znaczenie.

Przytaczałam już mój ulubiony cytat z Davida Fostera Wallacea: „You get to decide what to worship”. Jeden z czytelników powiedział mi, że to dziwne, iż pisząc o pięknie życia, używam słów pisarza, który popełnił samobójstwo. Walczący z mrokiem twórcy pozostawili potężne słowa na rzecz życia.

Mam wrażenie, że tak samo jest z czytaniem o rzeczach trudnych. Jeśli nie sprowadza się to do przeskakiwania po ekranach, lecz wymaga skupienia nad książką czy artykułem, możemy zredefiniować nasze uczucia i postawy. W ten sposób łatwiej nam rozumieć złożoność świata. Wówczas mój ból nie jest już większy niż twój.

*

Więcej felietonów autorki w książce „Współczesna wojna”.

(Fot. materiały prasowe)

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Przekonania kształtują naszą rzeczywistość
Proszę czekać..
Zamknij