Znaleziono 0 artykułów
23.02.2022

Justyna Kopińska: Kłamliwe uśmiechy z plakatów

Kadr z filmu "Fatalne zauroczenie" (Fot.A Jaffe/Lansing Production/Collection Christophel/East News)

W 2017 roku prawie 300 mln ludzi na świecie cierpiało na stany lękowe, ok. 160 mln na poważne zaburzenia depresyjne, a 100 mln na łagodną odmianę depresji.

Czy główna bohaterka „Fatalnego zauroczenia” doświadczała silnego zaburzenia osobowości borderline? Taką hipotezę przedstawia wcielająca się w tę rolę Glenn Close.

W czasie powstawania filmu w latach 80. XX wieku aktorka nie była tego świadoma. Pokazała scenariusz dwóm psychiatrom, by przygotować się do pracy, ale żaden z nich nie wspomniał o zaburzeniu, które dziś jest dla niej oczywiste.

W CNN oglądamy wywiady nie tylko z kongresmenami, prezydentami, aktywistami, lecz także z wybitnymi postaciami kina, które mówią o istotnych sprawach społecznych z innej niż politycy perspektywy. Glenn Close w rozmowie z Andersonem Cooperem przywołuje siostrę, która nie mogła przestać myśleć o odebraniu sobie życia. Wkrótce okazało się, że ma chorobę dwubiegunową, a jej syn zaczął leczenie schizofrenii. Aktorka edukowała na temat ustawiania odpowiednich leków, terapii oraz zaangażowania w obalenie tabu zaburzeń psychicznych.

Kilka lat temu duże wrażenie zrobił na mnie fotoreportaż nowozelandzkiego fotografa Robina Hammonda o osobach z zaburzeniami psychicznymi w Ghanie. Na zdjęciach widzimy ludzi w kryzysie, którzy miesiące lub lata spędzają przykuci do drzew. Panuje dezinformacja. Społeczność, obawiając się zagrożenia, izoluje osoby z zaburzeniami. Z czasem łańcuchy zamieniano na klatki.

Collection Christophel/East News

Institute for Health Metrics Evaluation informuje, że w 2017 roku prawie 300 mln ludzi na świecie cierpiało na stany lękowe, ok. 160 mln na poważne zaburzenia depresyjne, a 100 mln na łagodną odmianę depresji.

Harvey Whiteford, profesor Uniwersytetu Queensland, mówi na łamach „Guardiana”, że liczba osób z zaburzeniami nie ulega gwałtownym wahaniom. W ciągu ostatnich lat można jednak mówić o dwóch istotnych zmianach. Po pierwsze, zaburzenia psychiczne coraz częściej dotykają ludzi młodych. Po drugie, stopniowa destygmatyzacja zaburzeń powoduje więcej zgłoszeń na leczenie. Znamy już zdanie: „Jesteś tym, co jesz”. Profesor Whiteford dodaje: „W świecie zdrowia psychicznego jesteś tym, o czym myślisz”.

Wciąż zbyt mało dzieci wie, jak radzić sobie ze stresem, nieustannymi porównaniami, ogromem codziennych bodźców płynących z internetu. Odporność psychiczna ludzkości jest na niskim poziomie.

Glenn Close podkreśla, że postrzeganie „Fatalnego zauroczenia” w oderwaniu od kontekstu wewnętrznego świata głównej bohaterki byłoby obecnie nieprofesjonalne. A ona sama podeszłaby do tej roli z większym zrozumieniem niuansów i sprzeczności.

Według European Brain Council rocznie 38 proc. Europejczyków, czyli 164 mln osób, doświadcza zaburzeń psychicznych.

Psychoanalityk Erich Fromm pisał o zaburzeniach psychicznych jako o cząstce nas samych. Uważał, że konwencjonalni psychiatrzy zbyt często patrzą na pacjentów jak na osoby całkowicie odmienne, a przecież każdy ma w sobie część schizofreniczną. „Nic nie jest tak jałowe i pozbawione życia, nic nie jest tak bezczelnie kłamliwe i destruktywne jak mdłe uśmiechy z plakatów i bezmyślne zadowolenie tygodników, które zapewniają nas, że jesteśmy bezgranicznie szczęśliwi”, uważał badacz.

Kontakt z autorką przez stronę www.justynakopinska.pl

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Justyna Kopińska: Kłamliwe uśmiechy z plakatów
Proszę czekać..
Zamknij