Znaleziono 0 artykułów
29.12.2021

Justyna Kopińska: Rok 2021

(Fot. Getty Images)

Rok 2021 to czas kolejnych fal COVID-19, ogromnego kryzysu migracyjnego i upadku demokracji. W 2022 roku mów to, co myślisz, póki twój głos ma znaczenie. 

Ministerstwo Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom w Afganistanie wprowadziło zakaz podróży kobiet bez obecności mężczyzny. Przewoźnicy i firmy, którzy złamią ten warunek, otrzymają karę finansową. Kilka tygodni wcześniej wprowadzono zakaz wyświetlania filmów i seriali, w których występują aktorki. Kobiety nie mogą też brać udziału w rozgrywkach sportowych. Rok temu Afganki uczęszczały na studia, podróżowały i oglądały filmy z bohaterkami zmieniającymi bieg historii. Rzecznik ministerstwa Muhammad Sadiq Akif jest aktywny na Twitterze. Świat patrzy na kolejne kroki polityków żywo zainteresowanych cnotami kobiet.

Rok 2021 to czas kolejnych fal COVID-19 oraz ogromnego kryzysu migracyjnego. Zanotowano największy od kilkudziesięciu lat wzrost liczby prób przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych. To sytuacja związana między innymi z wydarzeniami na Haiti – brutalnym zabójstwem prezydenta oraz trzęsieniem ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, które wielu Haitańczykom odebrało cały dobytek. Administracja prezydenta Joego Bidena jest niezwykle surowa wobec migrantów i uchodźców. 

W kwietniu 2020 roku na łamach Vogue.pl pisałam, że wirus COVID-19 będzie jednym z najważniejszych wydarzeń XXI wieku, a nowy świat zostanie narysowany przez państwa, które najsprawniej poradzą sobie z epidemią. – Z wielką władzą idzie w parze wielka odpowiedzialność – to piękne zdanie, rozpowszechnione przez komiksy o Spider-Manie, było wcześniej używane podczas rewolucji francuskiej. 

Państwa obdarzone największą władzą w mijającym roku nie sprostały wyzwaniom społecznym. Działania podejmowane są wybiórczo, bez planu i wspólnotowej strategii. 

Według raportu Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego 274 miliony ludzi potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej – o 63 procent więcej niż w 2019 roku. Niektórzy zostali przymusowo wysiedleni z własnych domów, innym odebrano możliwość życia na swoich warunkach, część ucieka przed wojną. Listę otwierają Afganistan, Etiopia i Jemen. 

Na okładce „Time” znalazło się zdjęcie Johannesburga z lotu ptaka. Autorem fotografii jest Johnny Miller. Napis na okładce głosi: „Miasto największych nierówności na świecie”. Myślę, że niezwykle trudno przedstawić najbardziej palący problem społeczny na jednej stronie. Miller potrafił go zobrazować. Spoglądamy na miasto, w którym bogata i luksusowa dzielnica Primrose sąsiaduje z głodującym Makause.

Cały świat staje się takim miejscem. Młode demokracje upadają jak domki z kart – Birma, Mali, Gwinea. Niepokoją wydarzenia na Kubie, Węgrzech, w Białorusi. W 2021 roku przekonaliśmy się, że wprowadzenie zasad znanych nam z książki Margaret Atwood „Opowieść podręcznej” może trwać krócej niż pół roku. Wypowiedzi polityków w różnych krajach, także w Polsce, udowadniają, że nie brakuje zwolenników ochrony cnót niewieścich.

Spragnieni podległości w każdym jej wymiarze, podziału na panów i chłopów, elity i niewykształconych, mężczyzn i kobiety pragną wymazać obrazy przynoszące aspiracje. 

Wiral „Be a Lady They Said” kończy się słowami: „Nie ufaj nikomu. Nie mów tak. Nie mów nie. Bądź tylko damą”. W tle widzimy portret Harveya Weinsteina. W 2022 roku mów to, co myślisz, póki twój głos ma znaczenie. 

Kontakt z autorką przez stronę justynakopinska.pl.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Rok 2021
Proszę czekać..
Zamknij