Znaleziono 0 artykułów
13.11.2024

Justyna Kopińska: Serial „Sprostowanie” przekonuje, by zawsze stawać po stronie prawdy

Fot. Sanja Bucko/Associated Press/East News

W serialu „Sprostowanie” kłamstwo doprowadza do upadku szanowanej dziennikarki. Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie zastanawia się, jak bronić się przed fałszywymi narracjami, komu wierzyć i dlaczego warto weryfikować informacje. 

Christiane Amanpour, jedna z najlepszych dziennikarek  na świecie, wręcza Catherine nagrodę za reportaż. Amanpour mówi o manipulacji faktami i płytkości współczesnych interakcji, ostrzegając przez bezgraniczną wiarą w narrację innych. Bohaterka „Sprostowania” wkrótce stanie na skraju upadku. 

W filmie „Roma” reżyser Alfonso Cuarón pozwalał nam utożsamić się z kobietą, która z trudnością wyraża własne uczucia, ale doskonale rozumie więzi łączące innych. „Sprostowanie” na platformie Apple TV+, napisane i wyreżyserowane przez tego twórcę, to przypowieść o radykalnym niezrozumieniu innych.

Serial „Sprostowanie” z Cate Blanchett opowiada o kłamstwie, które niszczy życie 

Catherine (Cate Blanchett) otacza się inspirującymi intelektualistami, przebywa w harmonijnych wnętrzach, mąż nieustannie zapewnia ją o bezwarunkowym oddaniu. 

Gdy otrzymuje pocztą intrygującą powieść, odkrywa, że opisana w niej historia przedstawia jej młodość. „Jakiekolwiek podobieństwo do osób żyjących lub zmarłych nie jest zbiegiem okoliczności”, informuje autor. 

Kolejne rozdziały książki ukazują młodą Catherine rozpoczynającą romans z nastolatkiem i manipulującą chłopakiem, by poświecił dla niej swoje plany. Sekwencja scen kończy się tragiczną śmiercią, której kobieta mogła zapobiec. Książkę napisała po latach matka chłopaka, która znalazła zdjęcia nagiej Catherine na fotograficznej kliszy zmarłego.

Obserwujemy, jak ujawnienie przeszłości wpływa na otoczenie dziennikarki. Wielbiciele stawiający Catherine na piedestale zaczynają ją dyskredytować. Zawistni koledzy delektują się jej porażką. Reporterka budzi odrazę męża i syna. 

Kobieta doznaje perfidnych form okrucieństwa. Kochający mąż panicznie boi się, że żona nie jest doskonała.

Zawsze gdy cytuję Ryszarda Kapuścińskiego, otrzymuję wiadomości o konfabulacjach, wierze w komunizm, a nawet romansach reportera. Niektórzy potrzebują autorytetów, którzy nie są ludźmi. Powtarzają, jak ważne jest oddanie głosu postaciom bez skazy. To niezwykłe, jak wielu wierzy, że istnieją ludzie krystaliczni. I dlaczego tej wiary potrzebują?

„Na szczytach nigdy nie jest ciepło. Wieją lodowate wichry, każdy stoi skulony i musi pilnować się, żeby sąsiad nie strącił go w przepaść”, pisał Kapuściński. Gdy osiągnął szczyt kariery dziennikarskiej, sam doświadczył tego zjawiska. 

Bogdan de Barbaro: Komunikacja jest w stanie ciężkiej choroby 

– Żyjemy w świecie, w którym odróżnianie prawdy od kłamstwa przestało być ważne – mówi mi profesor nauk medycznych Bogdan de Barbaro. – Porusza mnie i zdumiewa, że fundamentalna okoliczność komunikacyjna jest w tej chwili w stanie ciężkiej choroby. Na kłamstwo zaczęto nawet mówić „fakt alternatywny”.

Historia życia Catherine staje się faktem alternatywnym analizowanym przez innych, także najbliższych. Obserwujemy, jak lęki otoczenia wypływają na powierzchnię. Oglądając „Sprostowanie”, doceniamy ludzi, którzy nie potrzebują narracji innych.

*

Rozmowa z profesorem de Barbaro w podcaście „O milimetr do przodu”:

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Serial „Sprostowanie” przekonuje, by zawsze stawać po stronie prawdy
Proszę czekać..
Zamknij