Znaleziono 0 artykułów
01.12.2021

Justyna Kopińska: Twój los nie jest przesądzony

Scena z filmu „Kolekcjoner kości” Fot. East News

Każdy jest kowalem swojego losu. Nie tylko umysł dziecka ulega zmianom. Nasz mózg kształtuje się przez całe życie. Można go wzbogacać lub działać na jego szkodę.

Czytanie to chyba najnudniejsza czynność na świecie. Nie przeczytałem w życiu ani jednej książki – mówi mi kierowca taksówki. Jest młody, emanuje pewnością siebie. – Na pewno? A „Wiedźmina”? – pytam. – Zacząłem, ale nie skończyłem. Czytanie jest monotonne. Odbiera radość życia. To dla słabych – słyszę odpowiedź. 

Ludzie budują swoje poczucie własnej wartości na podstawie wielu przekonań. Niektórzy skupiają się na pracy, inni na zdrowym stylu życia, na byciu dobrą matką lub ojcem, na wyznacznikach statusu, takich jak zamożność, luksusowe przedmioty, albo na sile fizycznej. W umyśle tego mężczyzny czytanie zespoliło się z człowiekiem słabym, mało aktywnym fizycznie. Dawno nie spotkałam osoby, która w tak kategoryczny sposób nie chciała być utożsamiana z kimś czytającym książki.

Niektórzy mówią, że nasz los jest przesądzony w chwili narodzin. Nie wierzę w to. Moi rodzice ukończyli tylko podstawówkę, nigdy nie przeczytali żadnej książki. Ja przeczytałem ich tysiące, napisałem tuzin – podkreśla detektyw. – Do czego zmierzasz? – pyta Amelia. – Chodzi o to, że każdy jest kowalem swojego losu. Nie musisz skończyć jak twój ojciec. Jesteś świetna, byłabyś doskonałą detektyw. To dar. Nie marnuj go. 

To kluczowa scena filmu „Kolekcjoner kości”, klasyki kryminału lat 90. XX w. Funkcjonariuszka policji (Angelina Jolie), której ojciec, też policjant, popełnił samobójstwo, obawia się zaangażowania w pracę. Detektyw Lincoln Rhyme (Denzel Washington) wprowadza ją w tajniki zawodu, świadomy, że jej opory nie wynikają z braku wiedzy, ale z przekonań. 

Wewnętrzne, często nieuświadomione przekonania budują rzeczywisty świat wokół nas. Możemy je w sobie rozpoznawać, a nawet zmieniać. Naukowcy podkreślają, że nie tylko umysł dziecka ulega zmianom. Nasz mózg kształtuje się przez całe życie. Można go wzbogacać lub działać na jego szkodę.

Doktor Maria Diamond, profesor neuroanatomii uniwersytetu w Berkeley, zajmująca się m.in. badaniami fragmentów mózgu Alberta Einsteina, wyróżniała pięć zasad zdrowego mózgu: aktywność fizyczna, nauka nowych rzeczy, wyzwania, odpowiednio dobrana dieta i miłość. Doktor Joanna Podgórska, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, podkreśla, że dieta z ograniczoną ilością przetworzonych produktów i cukrów prostych utrzymuje mózg w działaniu.

Po sukcesie dokumentu Morgana Superlocka „Super Size Me” z 2004 r. wiemy dużo o wpływie jedzenia na nasze ciało. Nadal mało mówi się o ogromnym wpływie codziennych wyborów na nasz mózg. „The American Journal of Clinical Nutrition” informuje o badaniach wykazujących braki w koncentracji uwagi, braki w adekwatności reakcji oraz zaburzenia nastroju u osób, które jadły fast food kilka razy w tygodniu. 

Każdy jest kowalem swego losu. „You get to decide what to worship”, pisał David Foster Wallace. Świadomie – rozpoznając swoje dziecinne przekonania – decydujmy, jakie aktywności, słowa i myśli wpuszczamy do codziennego życia. Bo zapraszamy je również na stałe do swego mózgu.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Twój los nie jest przesądzony
Proszę czekać..
Zamknij