Naukowcy fale upałów, susze, pożary, burze, powodzie wiążą z kryzysem klimatycznym. Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przypomina, że rok 2024 okazał się najgorętszy w historii ludzkości. Czy zabójcze dla człowieka zmiany można jeszcze zatrzymać?
Naukowcy uważają, że upały, pożary, powodzie, huragany są konsekwencją ocieplania się planety. – Dwa lata temu mieliśmy największą liczbę wezwań straży pożarnej od czasu II wojny światowej. Fala upałów była tak silna, że doszło do pożarów w całym Londynie – mówi mi Gaia Vince, laureatka Angela Croome Award, przyznawanej przez European Geosciences Union za osiągnięcia w dziennikarstwie naukowym. – Ekstremalne upały trwają znacznie dłużej niż w przeszłości. Niestety według analiz naukowych wzrost temperatury się utrzyma. Doprowadzi to do ogromnego kryzysu światowego. Widziałam wymarłe miasta i opustoszałe wioski – podkreśla Vince.
Gaia Vince: Miliony ludzi zginą z powodu zmiany klimatu
Autorka książek i artykułów naukowych odwiedziła kilkadziesiąt krajów, by przyjrzeć się efektom zmian klimatycznych. Z Katmandu w Nepalu wybrała się w podróż po całej Azji – Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i Malediwach, a potem do Australii i Afryki – Etiopii, Rwandy, Kongo i krajów Afryki Południowej. – Zaludnione tereny w Ameryce Południowej, wiele krajów Afryki i południe Europy będą mierzyć się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, strasznymi falami upałów, gwałtownymi powodziami i osunięciami ziemi, erozją gleby, pękającymi zaporami. Miliony ludzi zginą z powodu zmiany klimatu – mówiła mi.
W czasie trwania pożarów w Los Angeles naukowcy wydali oświadczenie potwierdzające, że rok 2024 był najgorętszy w historii. Ostrzegają, że świat już wkroczył w nową erę. Pogoda stanie się nieprzewidywalna, a rosnące temperatury doprowadzą do upałów i susz.
Kaitlyn Trudeau: Klimat wymyka się spod kontroli
– W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych i wzrost liczby katastrof, które kosztowały świat miliardy dolarów – mówiła na łamach „New York Timesa” Kaitlyn Trudeau, badaczka pożarów lasów. – Coś jest nie tak. Pompujemy ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery i powodujemy, że klimat wymyka się spod kontroli – dodała.
Republikanie uważają, że choć istnieje ryzyko wystąpienia zmian klimatycznych, jest ono mniejsze niż twierdzą naukowcy. Podkreślają, że wydarzenia w Los Angeles są efektem złej polityki stanu Kalifornia. Podobne przekonanie podzielają Elon Musk i wielu najbogatszych wpływających na pogłębianie się kryzysu.
Dziennikarze zajmujący się klimatem, David Gelles i Austyn Gaffney, na łamach „New York Timesa” piszą, że żyjemy w czasach, gdy każdy głosi własne teorie, a poparte dowodami poglądy naukowców są marginalizowane. Przypominają, że naukowcy fale upałów, susze, pożary, burze, powodzie, osunięcia błotne wiążą z kryzysem klimatycznym.
Według Gai Vince błędnie zakładamy, że obecne zmiany klimatyczne miały miejsce zawsze i nie należy panikować. To nieprawda. Tak źle jeszcze nie było.
*
Rozmowy o zdrowiu i dobrostanie w podcaście „O milimetr do przodu”:
*
Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.
Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.
Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.