Znaleziono 0 artykułów
15.07.2024

Kolacja ze sztuką: Kacper Gronkiewicz o projektowaniu restauracyjnych doświadczeń

15.07.2024
Restauracja Le Braci (Fot. @pionfotografia)

Współczesne restauracje stały się nie tylko miejscem kulinarnych doznań, ale również przestrzenią, w której architektura i design odgrywają kluczową rolę w kreowaniu wyjątkowych doświadczeń. Architekt Kacper Gronkiewicz podczas kolejnej edycji „Kolacji Architektów” w Gdyni, opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z architekturą wnętrz restauracyjnych. 

Architekt Kacper Gronkiewicz, w swoim portfolio ma wiele projektów, takich jak nagrodzona przez Michelin restauracja Butchery & Wine w Gdyni czy pełna włoskiego charakteru, warszawska restauracja Le Braci. Jak twierdzi, to historia kształtuje koncepcję wnętrza. W przypadku najnowszego projektu Butchery & Wine inspiracją była twórczość malarza Wojciecha Fangora. Zaraz po wejściu do restauracji zza kurtyn wyłaniają się barwne polichromie przedstawiające pasy przeplatających się kolorów. To bezpośrednie nawiązanie do malarstwa polskiego artysty. Drewniane, kolorowe kraty nawiązują do wystawienniczych stelaży, a mural namalowany przez Kamilę Lipkę inspirowany był wystawą Fangora w Zamku Ujazdowskim z 2003 roku. Wszystkie te elementy tworzą niepowtarzalny klimat i przenoszą gości do świata sztuki. 

Bar Aura (Fot. Łukasz Kuś)

– Przesunięcie ostrości widzenia z odsuniętej od płótna kraty na obraz, ruch gałki ocznej i przemieszczanie się widza względem płótna, to wszystko składa się na doświadczenie sztuki i wykorzystuję to we wnętrzach, żeby opowiedzieć o sztuce kulinarnej. Fascynacja Fangora możliwościami, które daje kreacja przestrzeni iluzyjnej, była dla mnie punktem zapalnym! – wyjaśnia Kacper Gronkiewicz.

Każdy projekt to unikalne wyzwanie, które wymaga indywidualnego podejścia i kompromisów. Przykładem może być warszawska Le Braci, gdzie idea zrównoważonego rozwoju znalazła odzwierciedlenie w recyklingu elementów pochodzących ze starego lokalu (lampy, meble), a także ekscentrycznej dekoracji ściennej z potłuczonych, porcelanowych talerzy.  

Innym interesującym projektem jest bar Aura, gdzie Gronkiewicz wprowadził elementy lokalnego rzemiosła. Sąsiadujący z barem rzemieślnicy wykonali tapicerki i detale z mosiądzu, a kamienne płyty pochodzące od warszawskiego kamieniarza nadały miejscu surowy, a zarazem elegancki wygląd. Każdy z tych projektów cechuje się indywidualnym stylem i pomysłowością, które przyciągają klientów. 

Wiktoria Melaniuk
  1. Kultura
  2. Design
  3. Kolacja ze sztuką: Kacper Gronkiewicz o projektowaniu restauracyjnych doświadczeń
Proszę czekać..
Zamknij