Znaleziono 0 artykułów
02.11.2024

Eksperckie podcasty wypełniają dziś lukę po korespondencjach ze świata

02.11.2024
Maciej Okraszewski z „Działu Zagranicznego” (Fot. Patryk Wiśniewski)

Maciej Okraszewski z „Działu Zagranicznego” w swoim programie opowiada o sędziach z Kiribati, o handlarzach szmaragdów z Kolumbii i o rodzinie królewskiej z Wielkiej Brytanii. Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński, twórcy „Podkastu amerykańskiego”, tłumaczą, jak w Stanach Zjednoczonych działają więziennictwo, wybory, wolność. Eksperckie podcasty zapełniają lukę po marginalizowanych w polskich mediach korespondencjach ze świata. 

„Podkast amerykański” świętuje czwarte urodziny. Od października 2020 roku Łukasz Pawłowski, dziennikarz, komentator i publicysta, nagrał z Piotrem Tarczyńskim, amerykanistą, pisarzem i tłumaczem, ponad 200 odcinków programu. Słucha ich średnio kilkadziesiąt tysięcy subskrybentów. Do najpopularniejszych tematów należą: kryzys opioidowy, problem otyłości, system więziennictwa i… historia Las Vegas. Tylko dwa odcinki z pierwszej dziesiątki dotyczą bieżących wydarzeń. Pawłowski i Tarczyński nagrywają regularnie, systematycznie, ze scenariuszem w dłoni, ale zdalnie – w studiu spotkali się zaledwie kilka razy. Za swoją działalność otrzymali Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Łukasz Pawłowski (Fot. Maciej Spychał)

Z kolei „Dział Zagraniczny” narodził się w 2010 roku, najpierw jako blog, później podcast. Opowieści Macieja Okraszewskiego o bliskich i dalekich zakątkach świata śledzi nawet 100 tysięcy słuchaczy. Pierwszy odcinek dotarł zaledwie do setki. 

Piotr Tarczyński (Fot. Kuba Dąbrowski)

Oba podcasty strukturą przypominają przebojowe programy amerykańskiej telewizji „The Daily Show” czy „Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem”. Twórcy biorą na warsztat aktualność, palący problem albo niezrozumiałe zjawisko. Rozkładają je na części pierwsze, sięgają do źródeł, po dogłębnym researchu informują, relacjonują, komentują. 

Z twórcami „Podkastu amerykańskiego” rozmawiam, gdy świat żyje debatą prezydencką Kamali Harris z Donaldem Trumpem, sondażami, poparciem, którego kandydatce Demokratów udzieliła Taylor Swift. Wyczekiwane wybory odbędą się w USA 5 listopada. Na każdy nowy odcinek – także ten, który jeszcze nie powstał, o wyniku wyborów – czeka dziewięcioletni syn moich przyjaciół. – O, to chyba nasz najmłodszy słuchacz! Do tej pory słyszeliśmy o jedenastoletnim chłopcu, który nas lubi – śmieją się Pawłowski i Tarczyński. Ale „Podkast amerykański” edukuje nie tylko uczniów – przypomina o wartości krytycznego myślenia, sprawdzania informatorów, głosów specjalistów. 

– Określam się mianem dziennikarza. W zawodzie pracuję od dwudziestu lat. Podcast stał się nową formą przekazywania wiedzy, a właśnie to uważam za cel dziennikarstwa – tłumaczy Okraszewski, opisując swój system pracy: poszukiwanie, „grzebanie głębiej”, cross-checking. – W sierpniu w Kolumbii snajper zastrzelił handlarza szmaragdów. Wszyscy kojarzą ten kraj z kokainą i z „Narcos”, ale przepływ szmaragdów to równie istotna gałąź gospodarki. O kamienie szlachetne toczą się mafijne porachunki. Przy okazji zabójstwa pojawiła się w mediach informacja, że Kleopatra kochała szmaragdy. Dotarłem do artykułu gemmologa, który podważył tę tezę. Okazało się, że to mit wykreowany przez londyńskich jubilerów z XIX wieku – wyjaśnia. 

Cały tekst znajdziecie w nowym wydaniu „Vogue Polska Leaders”. Numer możesz zamówić już teraz. Jest też dostępny w kioskach przez trzy miesiące.  

Anna Konieczyńska
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Eksperckie podcasty wypełniają dziś lukę po korespondencjach ze świata
Proszę czekać..
Zamknij