Zwycięzcy prestiżowego konkursu architektonicznego
Zadaniem 24. edycji konkursu „Projekt Łazienki 2022” było zaprojektowanie pawilonu w ogrodach królewskich Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Laureatami Grand Prix zostali Dominik Pierzchlewicz, Kuba Zajusz i Tomasz Bachórz.
Dominik Pierzchlewicz, Kuba Zajusz i Tomasz Bachórz ukończyli Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Działać w zespole zaczęli w trakcie studiów magisterskich. Efektem dobrze układającej się współpracy był wspólny udział w 24. edycji konkursu „Projekt Łazienki 2022”. – Kolejne edycje konkursu KOŁO obserwowaliśmy od lat. To jeden z najbardziej prestiżowych polskich konkursów dla młodych architektów – mówi Dominik Pierzchlewicz.
Organizowany przez Geberit plebiscyt jest skierowany do studentów architektury i początkujących architektów. – Skupialiśmy się na tym, żeby zrobić jak najlepszy projekt, jednak trudno nam było ocenić, jak zostanie odebrany. Obawialiśmy się, że nasz sposób projektowania i sama idea mogą zostać niezrozumiane – opowiada Tomasz Bochórz. Tymczasem projekt „Subtilitas”, którego autorami są Dominik Pierzchlewicz, Kuba Zajusz i Tomasz Bachórz, został wyróżniony Grand Prix konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2022”. W uzasadnieniu werdyktu nie pominięto żadnego z projektowych założeń. – Najważniejszą kwestią było poszanowanie lokalizacji i kontekstu historycznego. Zaraz po niej wymieniłbym względy ekologiczne: ograniczenie ingerencji w teren, które okazało się przyczynkiem dla formy – uniesionej ponad grunt na punktowym fundamencie, lekko odsuniętej od Oranżerii, z którą ma sąsiadować. Równocześnie chcieliśmy, żeby nowy pawilon eksponował historyczny budynek, dlatego zaproponowaliśmy formę, która w pierwszej kolejności intryguje odbiorcę, a następnie dzięki swojej transparentności i kompozycji przenosi uwagę na budynek Oranżerii. Bryłę pawilonu stanowi przezierna, wizualnie lekka struktura wyznaczona przez dwie smukłe poziome płyty, oparte na asymetrycznej siatce słupów. Wszystkie funkcje utylitarne, przede wszystkim pomieszczenia sanitarne, zblokowaliśmy w mniejszej, zwartej formie wydzielonej funkcjonalnie i estetycznie wewnątrz – wyjaśnia Tomasz Bachórz.
Subtilitas po łacinie oznacza subtelność, dokładność, smak, gust, ale również prostotę i skromność. Te wartości towarzyszyły twórcom od wczesnego etapu procesu projektowego. Ostrożnego poruszania się wymagała od projektantów ranga terenu parku i samej Oranżerii. Delikatnością miała zaś odznaczać się zaproponowana forma, jak i architektoniczne rozwiązania. Propozycję wyróżniono też nagrodą specjalną doceniającą walory projektowania uniwersalnego. Pawilon mieści dwie łatwo dostępne toalety dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Przewidziano w nim także większą liczbę kabin przeznaczonych dla kobiet lub innych osób o podobnych potrzebach. W każdej z nich uwzględniono też umywalkę. – Bardzo ucieszyło nas, gdy pani profesor Kuryłowicz zauważyła, że traktujemy osoby z niepełnosprawnościami równorzędnie z resztą użytkowników pawilonu. W pawilonie nie ma miejsc, do których osoba z niepełnosprawnością ruchową albo rodzic z wózkiem nie mogliby dotrzeć – mówi Kuba Zajusz.
Celem przyświecającym konkursowi „Projekt Łazienki” jest zwrócenie uwagi na dość problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Organizowany przez markę KOŁO od ponad 20 lat konkurs przyczynił się do powstania m.in.: Pawilonu Plażowego w Warszawie, toalety w Kazimierzu Dolnym czy toalety przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Do rywalizacji w tegorocznej edycji konkursu, w której zadaniem było zaprojektowanie pawilonu wschodniego z funkcją toalety publicznej w północnej części ogrodów królewskich Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zgłoszono 101 projektów.
Oceniało je jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates, laureatka Honorowej Nagrody SARP 2021, laureatka Nagrody Specjalnej za całokształt działalności w obszarze architektury portalu PTPW (2018), Złotej Odznaki SARP (2017), profesor tytularna w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; arch. Robert Konieczny z KWK Promes; arch. Magdalena Federowicz-Boule, prezes pracowni Tremend; Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; Marta Gutweter, architekt Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; dr hab. Barbara Kowalewska z ASP w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii; Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski Architekci; arch. Mirosław Nizio z Nizio Design International; Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, prezes OW SARP; arch. Marcin Gierbienis – laureat konkursu Koło ,,Projekt Łazienki 2021” oraz Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.