Kwasy dobre na wszystko
Kwasy stosowane w pielęgnacji dają pełen wachlarz możliwości odziaływania na skórę – od złuszczania przez rozjaśnianie kolorytu i spłycanie zmarszczek po nawilżanie. Czy w związku z tym można powiedzieć, że kwasy są dobre na wszystko? Przyglądamy się tej teorii z bliska, analizując produkty dostępne na rynku.
Kwasy najczęściej kojarzą się ze złuszczaniem naskórka. Taki wpływ na niego wykazują preparaty do pielęgnacji, które zawierają: alfahydroksykwasy (AHA), betahydroksykwasy (BHA), polihydroksykwasy (PHA). Natomiast w składzie kosmetyków pojawia się także wiele kwasów o innych właściwościach, które stymulują w niej odmienne procesy. Przykładem jest kwas hialuronowy i jego pochodne, które są jednymi z najlepszych humektantów, czyli składników wiążących wodę w naskórku. Innym, kwas L-askorbinowy, czyli popularna i niezastąpiona witamina C, która odświeża koloryt, działa antyoksydacyjnie, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny – w dłuższej perspektywie ujędrniając skórę. Natomiast kwasy tłuszczowe omega wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej. Nie można też pominąć pozytywnych aspektów związanych z działaniem kwasów złuszczających, do których należy rozjaśnianie przebarwień, regulowanie wydzielania sebum czy spłycanie zmarszczek. Dlatego warto je bliżej poznać.
Jak stosować kwasy?
Jesień i zima to najlepszy moment, żeby się „zaprzyjaźnić” z kwasami. Ponieważ działanie złuszczające i odkrywające świeży naskórek w połączeniu z mniej intensywnym promieniowaniem słonecznym oznacza mniejsze ryzyko powstawania przebarwień. Na początku stosowanie kosmetyków z kwasami może wiązać się z podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry. W trakcie trwania kuracji niezbędne jest zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV kremem ochronnym SPF 50 - także jesienią i zimą.
Kwasy złuszczające są zwykle polecane do pielęgnacji wieczornej. Choć na rynku są już dostępne kosmetyki z tymi składnikami w kremach lub serum na dzień. Do jakich rodzajów cery lub na jakie problemy i potrzeby skórne odpowiadają? Sprawdzą się w pielęgnacji cery z trądzikiem pospolitym, ponieważ niwelują stany zapalne, ograniczają łojotok, redukują zaskórniki. Przynoszą też genialne efekty w rozjaśnianiu przebarwień i przy skórze pokrytej zmarszczkami. Uważać na kwasy powinny natomiast osoby z cerą wrażliwą lub reaktywną. I zawsze konsultować dobór preparatu z kosmetologiem, na przykład na stronie Topestetic.pl. Po które kwasy z oferty sklepu warto sięgać w wypadku konkretnych problemów skórnych?
Przebarwienia i nierównomierny koloryt
Hiperpigmentacja, blizny i plamy potrądzikowe wynikają zwykle z uszkodzenia skóry na głębszych poziomach. Kwasy pomagają w złuszczaniu wierzchniej warstwy, odsłonięciu świeżego naskórka, a także w regeneracji i stymulacji komórek do produkcji kolagenu i elastyny. Jakie kwasy sprawdzą się przy przebarwieniach? AHA i BHA. Dermalogica Breakout Clearing Liquid Peel to peeling złuszczający z AHA (10 proc.) i BHA (2 proc.), który zda egzamin na skórze pokrytej plamami, a także ze skłonnością do łojotoku. Kwas salicylowy normalizuje produkcję sebum przez gruczoły łojowe i działa przeciwzapalnie. Kwas mlekowy wygładza naskórek, kwas migdałowy ujednolica koloryt, a kwas azelainowy rozjaśnia przebarwienia.
Genialny wpływ na ujednolicenie kolorytu ma także Paula’s Choice Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA Exfoliant Peel. To peeling złuszczający polecany do każdego rodzaju skóry – nawet wrażliwej i delikatnej. Wysokie stężenie kwasów rozjaśnia przebarwienia, odblokowuje pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Preparat stosuje się raz w tygodniu. Rozświetla, wygładza i oczyszcza.
Rozszerzone pory
Jednym z najbardziej charakterystycznych procesów starzenia się skóry są widoczne, rozszerzone pory. To dla cer tłustych i mieszanych duży problem estetyczny. Medik8 Pore Minimising Tonic jest preparatem redukującym widoczność porów, zmniejszającym nadprodukcję sebum i zapobiegającym powstawaniu zaskórników. Zawiera kwasy AHA, które złuszczają i odświeżają cerę, łagodzący ekstrakt z czerwonej koniczyny oraz antyoksydacyjny kwas alfa-liponowy. Oprócz tego w składzie toniku znajduje się kwas hialuronowy, zapobiega utracie wody z naskórka i nawilża go. Tonik, stosowany regularnie, sprawia, że skóra jest gładsza, a jej koloryt rozświetlony.
Do pielęgnacji skóry tłustej wspaniale sprawdza się Lotion P50, bestseller marki Biologique Recherche. Produkt cieszy się doskonałymi opiniami na platformie Topestetic (ma ponad 370 pozytywnych komentarzy). W składzie tego lotionu znajdują się kwasy AHA, BHA, PHA, które złuszczają zrogowaciały naskórek, oczyszczają, stymulują skórę do regeneracji. Kompleks ze szczawiu, mirry, mirtu i cebuli zmniejsza wydzielanie łoju. Wyciąg z łopianu odblokowuje pory, chlorek magnezu koi podrażnienia, wit. B3 pobudza krążenie. Lotion, stosowany regularnie, zmniejsza ilość sebum, obkurcza pory i niweluje zaskórniki. Natomiast skóra wymaga przyzwyczajenia do tego preparatu, więc należy go wprowadzać stopniowo.
Trądzik pospolity
To choroba skóry, która nie dotyczy wyłącznie bardzo młodych osób. Dziś mówimy również o trądziku wieku dorosłego. Niezależnie od wieku są z nim związane: nadmierne świecenie się i przetłuszczanie skóry, powstawanie niedoskonałości, zaskórników, stanów zapalnych. Genialna w łagodzeniu, kojeniu zmian trądzikowych i przeciwdziałaniu im jest Mesoestetic Pure Renewing Mask. To maska, która oczyszcza skórę, złuszcza ją i niweluje wydzielanie sebum. W jej składzie jest kwas salicylowy, kwas migdałowy, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych (zmniejszają także przebarwienia). A dzięki Lactobacillus Ferment kosmetyk dba także o mikrobiom skóry. Przywraca jej równowagę, działa przeciwzapalnie i ogranicza świecenie się skóry.
Aż pięć na pięć gwiazdek w opiniach na stronie Topestetic.pl ma Jan Marini Bioclear Face Lotion o działaniu korygującym wygląd skóry. Zawiera 12-proc. roztwór kwasu glikolowego, 2-proc. kwasu salicylowego i 2-proc. kwasu azelainowego. To mieszanka, która działa na niedoskonałości takie jak trądzik i zmiany potrądzikowe, rumień, nierównomierna pigmentacja, zmarszczki i wiotkość. Kwas glikolowy delikatnie złuszcza skórę, kwas salicylowy redukuje zmiany trądzikowe, kwas azelainowy zmniejsza rumień i redukuje przebarwienia.
Trądzik różowaty i rumień
Zaczerwienione policzki, poszerzone naczynia, teleangiektazje, skóra, która wygląda na podrażnioną, a przy tym bywa świecąca. Jak pielęgnować skórę z rumieniem? Jednym z bestsellerów marki Sesderma na stronie Topestetic.pl, którego skuteczność potwierdza ponad 500 opinii, jest Sesderma Azelac, czyli krem nawilżający do twarzy. Poleca się go cerom rumieniowym, z problemami naczyniowymi i łojotokiem. Sprawdza się także w pielęgnacji skór z trądzikiem różowatym oraz pospolitym. Jego działanie jest oparte o kwas azelainowy. To substancja, która minimalizuje produkcję sebum, więc zapobiega powstawaniu zaskórników, łagodzi rumień i zmniejsza reaktywność skóry. Krem zawiera też nawilżającą glicynę i przeciwstarzeniową witaminę E.
Kwas azelainowy jest również głównym składnikiem aktywnym Dermomedica Azelaic Pads. To płatki terapeutyczne polecane do cer mieszanych, trądzikowych, a także naczyniowych i z trądzikiem różowatym. W ich składzie znalazł się kwas azelainowy o stężeniu 8 proc., ekstrakt z arniki i ogórka. Płatki działają przeciwtrądzikowo i ograniczają stany zapalne. Stosowane regularnie zmniejszają widoczność porów i normalizują wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Kwas azelainowy działa oczyszczająco i bakteriostatycznie. Płatki wygładzają skórę, złuszczają, rozjaśniają przebarwienia, wyrównują koloryt.
Zmarszczki i wiotkość
Szorstka skóra, o nierównej powierzchni, która bywa matowa i na której widać drobne linie i zmarszczki, a także utratę elastyczności, również nie pogardzi kosmetykiem z kwasami. Polecaną do niej pielęgnacją jest iS Clinical Active Peel System. To dwuetapowa kuracja o działaniu złuszczającym i odmładzającym, która jest oparta na składnikach pochodzenia roślinnego. Nadaje się do wszystkich typów cery – nawet wrażliwej. Etap pierwszy jest skoncentrowany wokół kontrolowanego działania kwasów z roślin, które pobudzają komórki do regeneracji i odświeżają koloryt. Etap drugi to ochronne extremozymy oraz glikol pentylenowy i tripeptyd miedziowy, które działają naprawczo na białka i elementy DNA. Po kuracji poprawia się nawilżenie skóry, zmarszczki i linie spłycają się, a jej struktura jest bardziej wyrównana. Skóra wygląda młodziej. Jest promienna i gładsza.
Jeśli natomiast skóra jest przesuszona, zrogowaciała i z widocznymi oznakami starzenia, warto sięgnąć po Ella Bache Peeling Magistral Neoperfect 22%. Sprawdzi się na skórze przesuszonej, zrogowaciałej, która wymaga regeneracji. Zawiera trzy alfa-hydroksykwasy: jabłkowy, mlekowy i cytrynowy. Oprócz nich w jego składzie jest także ocet jabłkowy. Jak te kwasy działają? Stymulują odnowę naskórka. Dzięki zawartości wyciągu z zielonej herbaty kosmetyk łagodzi ewentualne podrażnienia. Diglicerol natomiast pozostawia na jej powierzchni delikatny ochronny film. Zapobiega on utracie wody z naskórka. Cera po zastosowaniu peelingu jest gładsza, wyrównana, o bardziej jednolitym kolorycie. Powraca promienny, młodzieńczy blask.
Wszystkie opisane produkty dostępne są na Topestetic.pl. Na stronie warto skorzystać z promocyjnych cen i ofert z zestawami produktów. Konsultacje z kosmetologami, dostawa oraz ewentualny zwrot przesyłki są bezpłatne.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.
Wczytaj więcej