Wiersze Zbigniewa Herberta, autora niezapomnianego cyklu o Panu Cogito, stawiają fundamentalne pytania o sens istnienia. Choć napisane przed dekadami, pozostają niebywale współczesne. Twórczość Księcia Poetów już 12 listopada stanie się bohaterką koncertów literacko-muzycznych organizowanych w ramach cyklu „Wieczory z Księciem Poetów” w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich.
Poezja Zbigniewa Herberta należy do najczęściej tłumaczonych. Doczekała się aż 38 przekładów na języki obce. Sekret międzynarodowego uznania tkwi w uniwersalności, która opiera się nie tylko upływowi czasu, ale też wynikającym z położenia geograficznego różnicom kulturowym. W prostych na pozór, oszczędnych w środkach wierszach, Herbert porusza uniwersalne tematy. Przy tym daleko mu do moralizatorskiego tonu. Poezja Herberta ma w sobie lekkość i sporą dozę ironii. Nawet wtedy, gdy poeta nawiązuje do czasów Antyku, bohaterowie z dawnych lat w jego interpretacji stają się ludźmi z krwi i kości. Konfrontując się z nimi, Herbert zmusza czytelnika do podjęcia próby zrozumienia historii. Przeszłości, która w twórczości Księcia Poetów, jest miarą dla teraźniejszości. Wszystko to sprawia, że twórczość Zbigniewa Herberta ma wielu zwolenników na całym świecie. Ucieszy ich fakt, że podczas wydarzenia w Łazienkach Królewskich będą mogli z nią obcować w zupełnie innym wydaniu i w wyjątkowej oprawie.
„Wieczory z Księciem Poetów” w Łazienkach Królewskich to cykl czterech koncertów literacko-muzycznych organizowanych z okazji obchodzonego Roku Zbigniewa Herberta. W zabytkowych wnętrzach Teatru Królewskiego widzowie będą mogli obcować z poezją Zbigniewa Herberta, a także fragmentami jego korespondencji z noblistką Wisławą Szymborską. Utworom będzie towarzyszyć wyjątkowa oprawa muzyczna. Wydarzenie odbywające się od 12 do 22 listopada będzie gratką dla wielbicieli twórczości genialnego poety. Jednocześnie dla tych, którzy znają ją tylko ze szkolnych lektur, to okazja, by odkryć ją na nowo i docenić jej wielki urok.
Wydarzenie zainauguruje koncert „Siódmy anioł”, tytułem nawiązujący do wiersza Herberta. Odbędzie się w poniedziałek, 12 listopada 2018 roku o godz. 18:00 w Teatrze Królewskim. Wstęp na to wydarzenie oraz trzy pozostałe jest bezpłatny. Wystarczy odebrać darmową wejściówkę w jednej z muzealnych kas w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii lub w Podchorążówce. Podczas pierwszego koncertu kompozytorka i pieśniarka Dominika Świątek wykona własne kompozycje stworzone do wierszy Zbigniewa Herberta, które pochodzą z płyty pod tym samym co koncert tytułem. Towarzyszyć jej będą Konrad Kubicki na kontrabasie oraz Wojciech Kidoń grający na perkusji. Wydarzenie z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno melomanom, jak również miłośnikom poezji.
W piątek, 16 listopada o godzinie 18:00, Teatr Królewski stanie się scenerią drugiego koncertu zatytułowanego „Wisełka, Fronckowiak i Jego Pan”. Tym razem widzowie będą mogli usłyszeć fragmenty korespondencji Zbigniewa Herberta z genialną poetką i laureatką literackiej Nagrody Nobla, Wisławą Szymborską, zwaną przez niego pieszczotliwie Wisełką. Tytułowy Fronckowiak to przezwisko Herberta, wynik figla, który poeta spłatał krakowskim znajomym, testując świeżo zdobyty przez Wisławę Szymborską telefon. Herbert wydzwaniał do kolegów po piórze i zmienionym głosem przedstawiał się nazwiskiem Fronckowiak, przybyły z Jasła autor. Mówił, że zamierza zostawić walizkę wypełnioną dwoma tysiącami sonetów do fachowej oceny, czym oczywiście wywoływał wśród rozmówców nieopisany popłoch. Nazwisko tego literata stało się wśród znajomych przezwiskiem Herberta. Wieloletnia przyjaźń i wzajemna fascynacja Szymborskiej i Herberta zaowocowała ponad czterdziestoletnią korespondencją. Iskrzące inteligencją, pełne wyrafinowanego humoru i trafnych przemyśleń listy to atrakcja dla fanów twórczości Szymborskiej i Herberta. Podczas koncertu w Łazienkach usłyszymy ich fragmenty w interpretacji aktorów – Magdaleny Warzechy i Aleksandra Trąbczyńskiego. Towarzyszyć im będzie Małgorzata Komorowska, która zagra na harfie.
Wiele wierszy Zbigniewa Herberta wpisało się na stałe w repertuar poezji śpiewanej. Niektóre z nich będzie można usłyszeć na koncercie w Teatrze Królewskim, który odbędzie się w poniedziałek, 19 listopada o godzinie 18:00. Wyzwania zamiany ich w pieśni podjęli się Jan Kanty Pawluśkiewicz, Stanisław Radwan i Janusz Strobel. Wiersze Księcia Poetów, mówione i śpiewane przy akompaniamencie gitary, wykona aktor Aleksander Trąbczyński. Akompaniować mu będzie Tymon Trąbczyński na kontrabasie.
Ostatni koncert z cyklu odbędzie się w czwartek, 22 listopada o godzinie 18:00. Wydarzenie zatytułowane „Podwójne spojrzenie” będzie skupiać się na utworach Zbigniewa Herberta poświęconym kobietom i kobiecości. Choć poeta mówił, że pisać o miłości, nie ocierając się o banał, jest niezwykle trudno, kobiety przewijają się przez jego twórczość. Podczas wydarzenia w Teatrze Królewskim Magdalena Warzecha będzie prezentować utwory Księcia Poetów przy akompaniamencie ukraińskiego skrzypka, Serhija Okhrimchuka.
Długie jesienne wieczory sprzyjają atmosferze lirycznych uniesień. Połączone ze znakomitą muzyką wiersze genialnego poety to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Łazienek.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.