Znaleziono 0 artykułów
16.04.2022

„Klara buduje”: Inżynierki przyszłości

16.04.2022
Wiceprezes ERBUD-u Agnieszka Głowacka, jedna z nielicznych kobiet w zarządach wielkich firm budowlanych/Fot. Materiały prasowe

Branża budowlana uchodzi za zmaskulinizowaną. Na szczęście stereotypy powoli odchodzą w przeszłość. Wydana przez Fundację ERBUD książeczka „Klara buduje” pokazuje, że najwyższy czas umożliwić dziewczynkom realizację marzeń na każdym polu.

– ERBUD zmienia świat, budując nowoczesne obiekty, a także kreując sposób postrzegania świata wolny od ograniczeń i stereotypów. Jednym z nich, całe szczęście powoli przemijającym, jest przekonanie, że istnieją zawody zarezerwowane tylko dla jednej płci i budownictwo do nich należy. I choć na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć rosnący odsetek kobiet na uczelniach technicznych, to w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia – mówi prezes Dariusz Grzeszczak.

A wiceprezeska Agnieszka Głowacka, jedna z nielicznych kobiet w zarządach spółek budowlanych w Polsce, dodaje, że kobiety mogą stać się ratunkiem dla cierpiącej na niedobory w kadrach branży budowlanej. – W najbliższych latach na budowach zabraknie ćwierć miliona pracowników. Zastanawiamy się dziś nad wyzwaniami z tym związanymi. Chcemy zadbać o konkurencyjny rynek, a „Klara buduje” jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Już teraz myślimy o dziewczynkach, które pojawią się na rynku pracy nawet za 20 lat – mówi.

Książka „Klara buduje”, napisana przez Jakuba Skworza, autora m.in. bestsellerowej „Mani Skłodowskiej” o Marii Skłodowskiej-Curie, została zilustrowana przez Paulinę Derecką. Z pewnością spodoba się dzieciom, ale jej adresatami nie są wyłącznie najmłodsi. Historia o tworzeniu nie tylko budynków, lecz także relacji ma za zadanie pomóc rodzicom dziewczynek zerwać ze stereotypami o typowo męskich zawodach. To także opowieść o tym, że warto mieć marzenia, nie bać się wyzwań i konsekwentnie dążyć do celu.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Inspiracją dla jednej z bohaterek książki jest Agata Karczewska, kierowniczka budowy w firmie ERBUD. – Jestem przykładem na to, że plac budowy nie jest zarezerwowany dla mężczyzn. Realizacja projektu budowlanego to praca w dynamicznie zmieniających się warunkach, wymagająca zarówno elastyczności, jak i stanowczości. Stanowisko kierowniczki budowy to niezwykle wymagająca praca, która daje wiele satysfakcji. Postrzeganie budownictwa jako profesji męskiej jest nieprawdziwe. To kwestia charakteru, predyspozycji, kompetencji – mówi Karczewska, która koordynowała realizację kontraktu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu.

„Klara buduje” może okazać się świetnym pomysłem na prezent na zbliżający się Dzień Dziecka. Warto pokazać córkom, wnuczkom czy innym dziewczynkom w rodzinie, że wybór zainteresowań i pasji wcale nie ogranicza się do profesji uważanych za kobiece.

Fot. Materiały prasowe

– Nie chcemy pozbawiać dziewczynek marzeń o byciu księżniczką, nie chcemy wyrywać im na siłę z rąk lalek, ale chcemy pokazać, że klocki i wiertarka też mogą być fajne. Jeśli książeczka się spodoba, planujemy kolejne części – tłumaczy Agnieszka Głowacka. Co ważne, już teraz „Klara buduje” jest dostępna w dwóch wersjach – polskiej i ukraińskiej. Dochód z dostępnej na stronie fundacji polskiej wersji książki sfinansuje druk kolejnych części, a z ukraińskiej – wesprze uchodźców. Książkę można kupić na stronie Klara buduje.

Już w czerwcu ERBUD startuje z cyklem warsztatów dla dziewczynek. – Nasze inżynierki opowiedzą uczennicom o pracy na budowie. Może za kilkanaście lat zaprocentuje to wzrostem liczby studentek na kierunkach technicznych – wyjaśnia Agnieszka Głowacka.

Natalia Jeziorek
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. „Klara buduje”: Inżynierki przyszłości
Proszę czekać..
Zamknij