Mroczne thrillery, powieści historyczne i wzruszające historie miłosne – wybraliśmy 15 książek, których ekranizacji nie możemy się doczekać.
Patrick Ness „Na ostrzu noża”: Moc kobiet
Ekranizacja pierwszej części bestsellerowej trylogii „Ruchomy chaos” spodoba się fanom science fiction. Patrick Ness zaprasza nas do świata, w którym tajemniczy Szum zabił wszystkie kobiety. Co więcej, sprawił, że wszystkie istoty żywe słyszą swoje myśli w formie dźwięków, słów i obrazów. Todd Hewitt, który wychowuje się w osadzie pełnej mężczyzn, orientuje się, że mieszkańcy coś przed nim ukrywają. Ścigany przez osadników w środku lasu spotyka istotę, której myśli nie jest w stanie usłyszeć – dziewczynę. Razem z nieznajomą udają się w niebezpieczną podróż. W filmowej adaptacji „Na ostrzu noża” zagrają Tom Holland i Daisy Ridley.
Sally Rooney „Rozmowy z przyjaciółmi”: Normalne dziewczyny
Jeśli ekranizacja debiutanckiej książki Sally Rooney będzie równie udana, co „Normalnych ludzi”, szykuje się kolejny hit. „Rozmowa z przyjaciółmi”, której recenzję przeczytacie pod koniec lutego na Vogue.pl, opowiada historię dwóch młodych kobiet. Frances i Bobbi przyjaźnią się od lat, kiedyś nawet były parą. Występują razem na wieczorkach poetyckich. Na jednym z nich poznają fotografkę Melissę, która zaprasza je do siebie do domu. Bobbi otwarcie okazuje zainteresowanie Melissą, natomiast Frances zaczyna podobać się jej mężowi Nickowi. Czy romanse doprowadzą do rozpadu małżeństwa i przyjaźni kobiet? Produkcji serialu podjęła się stacja Hulu i BBC, a w głównych rolach zobaczymy Alison Oliver, Jemimę Kirke i Joe Alwyna.
Kristin Hannah „Słowik”: W cieniu II wojny światowej
Siostry w życiu i siostry na ekranie? Elle i Dakota Fanning wcielą się w role Vianne i Isabelle, które walczą o przetrwanie w okupowanej podczas II wojny światowej przez Niemców Francji. Vianne, której mąż znalazł się na froncie, jest zmuszona przyjąć do domu niemieckiego oficera. Robi wszystko, aby uchronić siebie i córkę. Z kolei Isabelle, nie zważając na niebezpieczeństwo, które ściąga na rodzinę, dołącza do francuskiego ruchu oporu. Premierę filmu zaplanowano na grudzień 2021 r.
Andrzej Sapkowski „Wiedźmin” (2. sezon): Kontynuacja przeboju
Pierwszy sezon serialu podzielił widzów, ale wyniki oglądalności mówiły same za siebie. Netflix szybko zapowiedział prace nad kontynuacją przygód Wiedźmina, które przerwała kontuzja Henry’ego Cavilla oraz lockdown. Gigant streamingowy nie podał oficjalnej daty premiery drugiego sezonu, ale w kuluarach mówi się o sierpniu 2021 r.
Sarah Vaughan „Anatomia skandalu”: Intryga z wyższych sfer
Wciągającym thrillerem zajął się David E. Kelly, który odpowiada za sukces, m.in. „Wielkich kłamstewek”. Jak sam tytuł wskazuje, akcja powieści skupia się wokół skandalu wśród brytyjskich elit. Minister w rządzie (Rupert Friend) zostaje oskarżony o gwałt. Jego żona, Sophie Whitehouse, którą zagra Sienna Miller, zdaje sobie sprawę z licznych romansów męża, ale jest przekonana, że nie jest zdolny do okrucieństwa. Co innego twierdzi prokuratorka Kate Woodcroft (w tej roli znana z „Downton Abbey” Michelle Dockery), która za wszelką cenę stara się udowodnić jego winę.
William Lindsay Gresham „Zaułek koszmarów”: Dobrana para
Premiera mrocznego filmu w reżyserii Guillermo del Toro zaplanowana jest na koniec 2021 r. Młody, ambitny i bezwzględny manipulator Stan Carlisle łączy siły z Dr. Lilith Ritter, psychiatrą, jeszcze bardziej niebezpieczną niż on. Wspólnie wyłudzają od ludzi pieniądze. Bradley Cooper i Cate Blanchett w rolach głównych.
Graham Swift „Mothering Sunday”: Sąsiedzkie sekrety
Zdjęcia do ekranizacji książki Grahama Swifta zakończyły się w listopadzie 2020 r. Śledzimy w niej historię Jane Fairchild, pokojówki rodziny Niven. W brytyjski Dzień Matki państwo Niven wybierają się na lunch, aby uczcić zaręczyny jedynego syna sąsiadów, Paula. Rodziny nie wiedzą jednak, że Jane i Paul spotykali się potajemnie przez ostatnie siedem lat. Tego dnia spotykają się w sypialni Paula, aby spędzić ze sobą ostatnie chwile jako kochankowie. Kolejna produkcja z fenomenalną obsadą: Olivia Coleman, Colin Firth, Odessa Young i znany z serialu „The Crown” Josh O’Connor.
David Grann „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI”: Zbrodnie z lat 20.
Dziennikarz „New Yorkera” zgłębia tajemnice jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii. W Oklahomie w latach 20. w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć Indianie ze szczepu Osagów. Nowo utworzona agencja FBI z J. Edgarem Hooverem na czele stara się wyjaśnić zagadkę morderstw na terenie rezerwatu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej. Jeżeli za reżyserię filmu odpowiada Martin Scorsese, u jego boku na pewno zobaczymy Leonardo DiCaprio i Roberta De Niro.
Henry Fielding, „Historia życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka”: XVIII-wieczny skandal
Klasyczną powieść z XVIII wieku adaptuje angielska telewizja ITV. W tytułowej roli poszukującego szczęścia Toma Jonesa wystąpi zdolny debiutant Solly McLeod. Jego ukochaną Sophię zagra Sophie Wilde. Na ekranie zobaczymy też posągową Hannę Waddingham z „Teda Lasso”.
Elena Ferrante: „Zakłamane życie dorosłych”: Bildungsroman
Po sukcesie „Genialnej przyjaciółki” na HBO, za adaptację prozy Włoszki bierze się Netflix. Serial opowie o dorastaniu w Neapolu lat 90. XX wieku – dynamicznym, ale mrocznym. W jednej z głównych ról Valeria Golino.
Brit Bennett, „Moja znikająca połowa”: Pomiędzy
Jedna z najgłośniejszych powieści 2020 roku znalazła się na liście ulubionych pozycji Baracka Obamy. Bliźniaczki Vignes wybierają dwa różne losy – jedna podaje się za białą, druga żyje życiem czarnej. Gdy spotykają się po latach, wspólnie odkrywają sekrety z przeszłości. Za adaptację w HBO odpowiedzialna jest Issa Rae, twórczyni „Niepewnych”.
Rumaan Alam, „Zostaw świat za sobą”: Kameralna dystopia
Wystarczy jedno nazwisko, by film stał się przebojem. W netfliksowej adaptacji wystąpi Julia Roberts. Wakacje Claya, Amandy i ich dzieci zostają przerwane przez pojawienie się obcej pary, która twierdzi, że doszło do tajemniczej katastrofy. Innego końca świata nie będzie?
Naoise Dolan, „Ciekawe czasy”: Daleko od domu
Wystarczyła jedna rola, by Phoebe Dynevor została gwiazdą. Po występie w „Bridgertonach” aktorka pojawi się w ekranizacji powieści Irlandki o 20-letniej Avie, która w dobie brexitu z Dublina przeprowadza się do Hongkongu, by uczyć angielskiego. Tam poznaje bogatego bankiera Juliana i prawniczkę Edith. Zafascynowana obojgiem, szuka swojego miejsca w życiu.
Delia Owens, „Gdzie śpiewają raki”: Amerykańska odyseja
Nad adaptacją debiutanckiej powieści amerykańskiej zoolożki pracowała Reese Witherspoon ze swoją wytwórnią Hello Sunshine. W głównej roli Kyi obsadziła gwiazdę „Normalnych ludzi” Daisy Edgar-Jones. Porzucona w dzieciństwie dziewczyna po latach zostaje oskarżona o morderstwo. Gdzie kryje się prawda?
Adam Kay, „Będzie bolało”: Zapiski młodego lekarza
Wspomnienia brytyjskiego lekarza przenosi na ekran BBC. W roli głównej Ben Whishaw znany z „Paddingtona”. „Cieszę się, że widzowie będą się ze mną śmiać, płakać i wymiotować”, napisał autor, który bez ogródek odsłania prawdę o działaniu służby zdrowia.
Dolly Alderton, „Wszystko, co wiem o miłości”: „Seks w wielkim mieście” dla milenialsów
Kolejna pozycja BBC to bestseller dziennikarki o poszukiwaniu miłości w dobie Tindera w sfabularyzowanej wersji. Dwie 20-latki – Maggie (Emma Apleton) i Birdy (Bel Powley) – szukają miłości we współczesnym Londynie. Dolly Alderton odpowiada za przeniesienie swojej książki na ekran.
Robert Jordan, „Koło czasu”: Nowy świat
Amazon pracuje nad ekranizacją serii fantasy od trzech lat. Teraz światło dzienne ujrzy pierwszy sezon z Rosamund Pike w głównej roli Moiraine Damodred, która zbiera młodych ludzi obdarzonych mocami, by wspólnie uratować świat.
J.R.R. Tolkien, „Władca pierścieni”: Znów na ekranie
Po trylogii Petera Jacksona z początku XXI wieku – jednej z najbardziej kasowych w historii – za ekranizację powieści Tolkiena biorą się twórcy telewizji z Amazona. Czy produkcja dorówna literackiemu pierwowzorowi i kultowej adaptacji?
Soman Chainani, „Akademia dobra i zła”: Przypadkowa zamiana miejsc
Kolejna hybryda „Harry'ego Pottera” i „Przeznaczenia: Sagi Winx”. Sofia powinna trafić do szkoły dla księżniczek, a Agatha szkolić się na czarny charakter. W wyniku nieporozumienia (a może specjalnie?) dziewczyny trafiają do niewłaściwych placówek. W netfliksowym serialu obok Sofii Wylie w roli Agathy i Sophii Anne Caruso jako Sophie, wystąpią Charlize Theron i Kerry Washington.
Naomi Alderman, „Siła”: Elektryzująca nowość
Amazon kupił prawa do jednej z ulubionych powieści Baracka Obamy o kobietach, które nagle nabywają potężnych mocy. Płynąca przez ich ciała elektryczność potrafi nawet zabić. W rolach głównych Leslie Mann, John Leguizamo i Rob Delaney.
Neil Gaiman, „Sandman”: Kultowy komiks
Prace nad adaptacją genialnego komiksu trwają od 30 lat. Projekt ma się nareszcie udać w Netfliksie. W głównej roli Snu wystąpi Tom Sturridge, a u jego boku ulubienica fanów „Gry o Tron” Gwendoline Christie.
Audrey Niffenegger, „Zaklęci w czasie”: Wieczna miłość
Romans sprzed 20 lat doczekał się już filmowej adaptacji z Rachel McAdams w roli głównej. Teraz HBO zatrudniło twórcę „Doktora Who”, Stevena Moffata do przeniesienia nietypowej historii miłosnej Clare i podróżującego w czasie Henry'ego na mały ekran. W rolach kochanków wystąpią Rose Leslie i Theo James.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.