Znaleziono 0 artykułów
07.02.2024

Kubki i filiżanki do kawy polskich marek, które zamieniają picie kawy w rytuał

07.02.2024
Fot. Materiały prasowe

Kształt, kolor, faktura, sposób trzymania w ręku, grubość. Niby to tylko kubek do kawy albo filiżanka, sztuka użytkowa, ale wiele zmienia w codziennym rytuale picia małej czarnej (albo tej z kroplą mleka). Dlatego proponujemy najciekawszą ceramikę polskich marek, w której picie kawy zamienia się w wyjątkowe doświadczenie.

Pierwsza i ostatnia spokojna chwila o poranku. Przerwa między zadaniami. Tradycja po obiedzie. Kawa pozwala zatrzymać się w biegu, złapać oddech, zebrać myśli, uruchomić pokłady twórcze. Przede wszystkim jednak ma rozpieszczać nasze zmysły. Jej smak zależy od mieszanki, sposobu palenia, ale także od naczynia, w którym ją pijemy.

To, w czym pijemy kawę, ma znaczenie. Potwierdzają to badania 

Materiał, kształt, a nawet kolor kubka czy filiżanki, z których pijemy kawę, mają wpływ na to, jak postrzegamy jej smak. Ludzki mózg łączy różne zmysłowe doznania, które składają się na ostateczne wrażenia smakowe. Dlatego warto zastanowić się, do jakiego naczynia wlać kawę, zamiast sięgać po pierwsze z brzegu, aby mieć jak najwięcej przyjemności.

Ceramika wydaje się dobrym wyborem, bo pozwala – oczywiście w zależności od kształtu – rozwinąć się aromatom i utrzymać optymalną temperaturę, która też ma znaczenie. Co istotne, wybór konkretnej filiżanki nie zmienia smaku kawy, a jedynie to, jak go postrzegamy. Można zatem powiedzieć, że nie ma złych naczyń, ale warto wiedzieć, które mogą uwydatnić preferowane doznania. Pomagają w tym badania przeprowadzone przez Fabianę Carvalho i Charlesa Spence’a. Według nich im szerszy i bardziej okrągły kubek czy filiżanka, tym słodszy wyda się nasz napój. Węższy pomaga wydobyć więcej aromatu. Niski z kolei zwiększa intensywność smaku, ale i odczuwalną gorycz.

Oto najciekawsze kubki i filiżanki do kawy polskich marek

Jeżeli ceramika, to najlepiej polskich marek. Do wyboru mamy naprawdę wiele unikatowych wzorów, czarujących kształtami i zdobieniami. Pozostaje kwestia osobistego gustu i oczywiście smaku, który preferujemy. Bez wątpienia jednak warto mieć swoją ulubioną filiżankę, która zapewni maksimum doznań.

Ucho, Malwina Konopacka: Duży kaliber

Fot. Materiały prasowe

Szerokość 10 cm, wysokość 9,5 cm. Do tego pokaźne i poręczne ucho w kształcie precla charakterystycznego dla projektów Malwiny Konopackiej. Kubek „Ucho” to pojemne naczynie o zabawnym kształcie, z którego można sączyć kawę czy herbatę. Występuje w różnych kolorach, choćby cukierkowym różu czy szykownym burgundzie. Przyciąga wzrok i stanowi świetną ozdobę nowoczesnej kuchni.

Kubki Fenek Studio: Zabawa, zabawa

Fot. Materiały prasowe

Kubki od Fenka wyprzedają się błyskawicznie, a ich wzory zmieniają się co jakiś czas, dlatego warto regularnie zaglądać na ich stronę czy zachodzić do przytulnej pracowni na warszawskiej Tamce. Są z porcelany idealnej grubości, świetnie leżą w dłoni. Czarują swoimi „zachlapanymi” wzorami – nie znajdziemy dwóch identycznych. Pojawiają się też na nich zabawne zwierzęta (ostatnio pchełkopsy) i inne sympatyczne postaci. 

Filiżanka 365, Ceramics 36: Jak w ulubionej piekarni

Fot. Materiały prasowe

Jeśli znacie modną warszawską piekarenkę Kubuś, to na pewno rzuciły wam się w oczy ich żółte filiżanki, w których serwują kawę – szerokie z intrygującym wysokim uchem, które wystaje ponad brzeg. To projekt studia Ceramics 36, które lubi bawić się konceptem ucha. Filiżanka 365 występuje w wielu kolorach. Warto też zwrócić uwagę na smukły i wysoki kubek Arch, który zachwyca kulką zamiast ucha. 

Kubki Trzask Ceramics: Lampart i spółka

Fot. Materiały prasowe

Na dropy tych kubków czeka się, przebierając nogami. Zobaczycie je na Instagramie, TikToku, Pintereście. Kultowy lampart i tygrys, urocze chmurki czy owocki, ale i taki kubek, który można podarować szefowej, bo zdobi go napis „World’s best bossówa”. Duet stojący za Trzask Cermics, para w pracy i w życiu, z przymrużeniem oka podchodzi do swoich projektów, które mają cieszyć i szybko stają się przedmiotami pożądania. A wszystko zaczęło się niewinnie, od poszukiwania nowego hobby.

Kubki i filiżanki Spalone Studio: Wiralowa historia 

Fot. Materiały prasowe

Kolejne wiralowe kubki i filiżanki, które pojawiają się w krótkich seriach. Ich twórczyni przygodę z ceramiką rozpoczęła w 2021 r. i nie sądziła, że stanie się ona tak dużą częścią jej życia. Jej kariera nabrała rozpędu, kiedy zdjęcie jednej z filiżanek pojawiło się na zasięgowym instagramowym koncie. Twórczyni Spalone Studio ręcznie tworzy filiżanki o nieregularnych kształtach, ozdabia je unikatowymi elementami i wypisuje w ich środku zabawne hasła, które urzekły pół internetu.

Kubeczki ÅOOMI Studio: Siła spokoju

Fot. Materiały prasowe

Minimalistyczne, pozbawione ucha kubeczki ÅOOMI w stonowanych kolorach przywodzą na myśl japońską ceramikę. Są piękne, funkcjonalne. Zachwycają regularnymi kształtami i dopracowaniem w każdym detalu. Kamionkowe naczynia o różnych pojemnościach nadadzą się i do kawy przelewowej, i do cappuccino, a ich grube ścianki długo utrzymują ciepło.

Moja własna galaktyka, Magdalena Konior: Podróż w kosmos

Fot. Materiały prasowe

Ręcznie zdobiona, trzykrotnie wypalana w piecu porcelana. Filiżankę z talerzykiem od Magdaleny Konior, delikatnie formowaną opuszkami palców, najpierw pokryła biel, na której następnie zagościł kobaltowy kosmos, w końcu rozświetliły go złote gwiazdki. Niepowtarzalna, ręcznie wykonana filiżanka każde picie kawy zamieni w prywatny rytuał pozwalający oderwać się od przyziemnego tu i teraz.

Kubki i filiżanki Klo: Kawa na okrągło

Fot. Materiały prasowe

Okazuje się, że ucho jest inspirującym elementem kubków i filiżanek, które zachęca wiele tworzących je osób do zabawy, do wychodzenia poza ramy i schematy. Tak też jest w przypadku marki Klo, która serwuje ceramikę użytkową z kamionki, wytwarzaną metodami tradycyjnego odlewnictwa, obiekty toczone na kole garncarskim. Projekty Klo wyróżniają kolory i unikatowe kształty oraz to, że ich błogi ciężar poczujemy w dłoni.

Kubek TatooTaboo, Look At Me Plates: Tatuaż na porcelanie

Fot. Materiały prasowe

Forma nawiązująca do kubków znanych z PRL i biała, niewinna porcelana, która została ręcznie zdobiona charakterystycznymi tatuażami nawiązującymi do elementu więziennej subkultury. Magda Pilaczyńska, założycielka Look At Me Plates, połączyła siły z reżyserem Samborem Wilkiem i tak powstała kolekcja TatooTaboo, wyróżniona w 2021 r. tytułem Must Have 2021 na festiwalu Łódź Design. 

Kubki Hadaki: Inspirowane naturą

Fot. Materiały prasowe

Espresso w małym podłużnym kubku z kolekcji Tajga. Americano w szerokim kubku z linii Baltica. Natura inspiruje naczynia powstające w kameralnym ceramicznym studiu w Poznaniu. Hadaki to przedmioty niebanalne, które mają towarzyszyć nam na co dzień i swoją prostotą, surowością zbliżać nas do natury. 

Filiżanki do espresso Czynie Ceramics: Masz wiadomość

Fot. Materiały prasowe

Komplet eleganckich filiżanek z białej cieniutkiej porcelany (podobno w białych naczyniach kawa smakuje lepiej), bez ucha, niczym czarki. Idealne do wspólnego kawowego rytuału i przekazania ważnej wiadomości ukochanej osobie. 


Więcej inspirujących treści znajdziecie w nowym wydaniu „Vogue Polska Living”. Numer można teraz zamówić z wygodną dostawą do domu.

Paulina Klepacz
  1. Kultura
  2. Design
  3. Kubki i filiżanki do kawy polskich marek, które zamieniają picie kawy w rytuał
Proszę czekać..
Zamknij