Znaleziono 0 artykułów
17.10.2019

Le 19M: W hołdzie rzemieślnikom

Wizualizacja projektu Le 19M (Fot. materiały prasowe Chanel)

Z inicjatywy Chanel w podparyskim Aubervilliers powstaje przestrzeń kreatywna, która zgromadzi rzemieślników od lat współpracujących z marką. Budynek projektu Rudy’ego Ricciottiego zostanie otwarty już w przyszłym roku.

Od początku istnienia domu mody Chanel rzemiosło zajmowało ważne miejsce w uniwersum marki – Coco współpracowała z wieloma paryskimi atelier, a Karl Lagerfeld przez blisko 20 lat poświęcał twórcom specjalizującym się w detalach swoje grudniowe kolekcje nazywane Metiers d’Art. Kontynuacją działalności francuskiego domu mody jest Le 19M, czyli niezwykła przestrzeń kreatywna, która zgromadzi pod jednym dachem wszystkich rzemieślników współpracujących z marką od lat. Litera M ma w tym przypadku potrójne znaczenie: mains (dłonie), mode (moda) i metiér (rzemiosło).

Celem inicjatywy Chanel jest stworzenie multidyscyplinarnej przestrzeni spotkań, dialogu oraz współpracy, a także oddanie hołdu francuskiemu rzemiosłu. Pod dachem Le 19M pracować będzie ponad 600 rzemieślników z 26 atelier zgromadzonych pod skrzydłami podległej domowi mody firmie Paraffection. Wśród nich znajdą się m.in.: kapelusznicy z Maison Michel, złotnicy z Goossens, specjaliści od tweedu z Maison Lesage, a także szewcy z Massaro oraz eksperci od piór i kwiatów z Lemarié. Le 19M ma być również otwarte dla artystów, publiczności i mieszkańców miejscowości.

Wizualizacja projektu Le 19M (Fot. materiały prasowe Chanel)

Le 19M powstanie w Porte d’Aubervilliers na obrzeżach Paryża. Budynek zaprojektował Rudy Ricciotti. Francuski architekt nagrodzony Grand Prix National de l’architecture ma na swoim koncie takie realizacje jak Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej w Marsylii (tzw. MuCEM) i Muzeum Jeana Cocteau w Menton. Do dyspozycji rzemieślników i publiczności będzie siedem poziomów o łącznej powierzchni 25 tys. mkw. Budynek będzie również wpisywał się w paryski plan klimatyczny, zakładający m.in. ograniczenie zużycia energii i śladu węglowego.

Z okazji ukończenia prac konstrukcyjnych w Le 19M odbyła się ceremonia, na której pojawili się Bruno Pavlovsky z Chanel i mer Paryża Anne Hidalgo. – Le 19M to ambitny projekt ze względu na swoją architekturę, funkcje oraz innowacyjność na rzecz zrównoważonego rozwoju – powiedział Pavlovsky. – Naszym celem jest zachowanie i rozwój niezwykłego dziedzictwa Métiers d’Art, jego wpływów społecznych i kulturowych – dodał

(Fot. materiały prasowe Chanel)

Budynek zostanie otwarty w 2020 roku. Na czas budowy przestrzeń otoczono ogrodzeniem, na którym powstała monumentalna praca Case’a Maclaima. Długi na 130 metrów i wysoki na kolejne pięć mural niemieckiego artysty jest zarazem celebracją rzemieślniczego fachu i zapowiedzią niezwykłego projektu, jakim jest Le 19M.

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Le 19M: W hołdzie rzemieślnikom
Proszę czekać..
Zamknij