Znaleziono 0 artykułów
02.08.2022
Artykuł partnerski

Pielęgnacja skóry nadwrażliwej

02.08.2022
(fot. Materiały prasowe)

Wrażliwa na zmiany temperatury, smog i nadmiar stresu – skóra reaktywna wymaga przemyślanej pielęgnacji. Skuteczność linii dermokosmetyków Toleriane Dermallergo od La Roche-Posay, opracowanej we współpracy z dermatologami została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Choć coraz więcej mówi się o skórze wrażliwej, czasami trudno zrozumieć przyczynę zaczerwienienia czy wysypki. Zwykle takie nagłe objawy ignorujemy, zrzucając na karb złej diety. Gorzej, jeśli chwilowa nadwrażliwość przechodzi w stan permanentny. Gorączkowe poszukiwanie produktów albo całkowita rezygnacja z codziennej pielęgnacji tylko pogarszają sprawę. By zrozumieć problem nadwrażliwej cery, trzeba zasięgnąć rady dermatologa.

Poznaj swojego wroga

– Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nawet co drugi człowiek na świecie ma skórę wrażliwą, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Częściej, bo w ok. 60 proc., problem dotyczy kobiet. Skóra wrażliwa, czyli nadreaktywna, charakteryzuje się nadmierną podatnością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska, kontakt z substancjami toksycznymi, używki, niezbilansowana dieta, czynniki klimatyczne, jak mróz lub wiatr, oraz składniki kosmetyków. To, na jakie bodźce i w jaki sposób reaguje skóra, jest kwestią indywidualną. Z kolei przyczyny rozwoju nadwrażliwości skóry nie są do końca znane. Wiemy tylko, że wpływ mogą mieć z jednej strony czynniki genetyczne oraz hormonalne i stres, a z drugiej, nadreaktywność naczyń krwionośnych. W jej wyniku powstaje rumień, a w konsekwencji zmniejsza się szczelność bariery naskórkowej, więc czynniki drażniące łatwiej wnikają pomiędzy komórki naskórka – tłumaczy dermatolog i alergolog dr Małgorzata Maj.

Wśród najczęstszych skutków należy wymienić zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, uczucie ściągniętego i napiętego naskórka, a w ekstremalnych przypadkach ból, kłucie i obrzęk. Zwykle nadwrażliwa skóra jest sucha, więc jej nadmierne złuszczanie nie powinno nas zdziwić. A jak odróżnić wrażliwość od alergii, która również coraz częściej nas dotyka. – Skóra wrażliwa często kojarzona jest ze skórą alergiczną, ale to nie to samo. Różnica wynika z mechanizmu powstawania. Skóra alergiczna reaguje na konkretne związki i substancje, czyli alergeny i hapteny, na które mamy uczulenie. W przypadku skóry wrażliwej objawy pojawiają się szybko, pod wpływem różnych czynników, dlatego też występuje duża skłonność do podrażnień. Natomiast reakcja alergiczna następuje z opóźnieniem. Ponadto objawy skóry wrażliwej pojawiają się w miejscu ekspozycji na czynnik drażniący, a reakcja alergiczna może się ujawnić w odległej lokalizacji od kontaktu z alergenem lub haptenem. Nasilenie objawów skóry wrażliwej jest zwykle proporcjonalne do ilości lub stężenia czynnika drażniącego, a w przypadku alergii to nieadekwatne. U osób, u których dotychczas nie występowały objawy charakterystyczne dla skóry wrażliwej i zaczynają je zauważać, dochodzi do uwrażliwiania się skóry – mówi lekarka.

(Fot. Materiały prasowe)

Jak chronić skórę?

Źle dobrany kosmetyk, drażniąca formuła lakieru do włosów, a nawet ciągłe przebywanie w klimatyzowanym biurze – wszystko to może zapoczątkować proces uwrażliwiania się skóry. Pierwszym jej objawem jest podrażnienie. Chociaż nasza skóra jest genialnie wymyślonym organem, który potrafi się regenerować, to w tym wypadku nie ma na to gwarancji. – Czas regeneracji podrażnionej skóry jest zależny przede wszystkim od przerwania kontaktu z czynnikiem lub czynnikami, które wywołują podrażnienie, i zastosowania prawidłowej, regenerującej pielęgnacji. Jej zadaniem jest odtworzenie płaszcza hydrolipidowego, bariery naskórkowej i mikrobioty skóry, a w niektórych przypadkach potrzeba również skojarzonego z pielęgnacją leczenia – mówi dr Małgorzata Maj. Naturalna bariera skóry jest częścią układu odpornościowego, od którego zależy nasze zdrowie. – W organizmie człowieka pełni wiele istotnych funkcji: chroni narządy wewnętrzne, zapobiega wnikaniu mikroorganizmów, alergenów, haptenów i substancji toksycznych, chroni przed wpływem czynników zewnętrznych oraz środowiskowych, bierze udział w syntezie witaminy D3, uczestniczy w procesie termoregulacji, przemianach hormonalnych. Ponadto zapobiega nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody – wyjaśnia lekarka.

Zacznij od pielęgnacji

Co zrobić, by odzyskać barierę ochronną i przywrócić skórze stan równowagi? – Preparaty kosmetyczne, zwłaszcza dermokosmetyki, w tym nawilżająco-natłuszczające emolienty, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu i odbudowie prawidłowych funkcji bariery ochronnej skóry. Składem odtwarzają, m.in.: składniki naturalnego czynnika nawilżającego, ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, mocznik. Ponadto, pozwalają utrzymać prawidłowe pH skóry, co zmniejsza ryzyko kolonizacji mikroorganizmami patogennymi. W leczeniu atopowego zapalenia skóry pielęgnacja emolientami to pierwsza linia pomocy terapeutycznej. Dzięki nim obniża się przeznaskórkowa utrata wody, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, uzupełniane są naturalne czynniki nawilżające. Wszystko to pozwala na zwiększanie elastyczności skóry, wzmocnienie mikrobioty i funkcji układu immunologicznego, a jednocześnie zmniejsza się ryzyko zakażeń oraz poprawia jakość życia – mówi dr Maj.

(Fot. Materiały prasowe)

Dlatego pielęgnacja Toleriane Dermallergo od La Roche-Posay, przeznaczona dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii, opiera się na kilku kluczowych elementach. Pierwszym jest woda termalna ze źródeł La Roche-Posay o działaniu łagodzącym zaczerwienienia i podrażnienia. Kolejny ważny składnik to neurosensyna, aktywna substancja, która zmniejsza reaktywność skóry. Z kolei niezwykle skuteczne w uzupełnianiu niedoboru lipidów masło shea zapewnia pielęgnacji działanie regenerujące, kojące i wspierające odbudowę bariery hydrolipidowej.

Zamknięte w ultrahermetycznych opakowaniach pozwalają na utrzymanie czystości składu. Regularnie stosowane dermokosmetyki wspierają naturalny mikrobiom skóry. Do składu dodano ekstrakt z bakterii o nazwie Sphingobioma, pozyskanej z wody termalnej La Roche-Posay. By stworzyć kompletną codzienną rutynę pielęgnacyjną, warto skorzystać z formuły specjalnej: Toleriane Ultra Dermallergo Serum. Skoncentrowane i bardzo lekkie w konsystencji serum błyskawicznie koi i przywraca skórze komfort. Może być stosowane pod krem lub fluid i krem-żel na noc, a zgodnie z wynikami oceny klinicznej łagodzi uczucie szczypania, suchości i łuszczenia. Daje ulgę szczególnie wymagającym cerom.

Powieki pod specjalnym nadzorem

Jedną z najtrudniejszych, bo najbardziej wrażliwych stref w pielęgnacji, są powieki i okolice oczu. Często właśnie one reagują jako pierwsze na czynniki drażniące. – Wynika to ze specyficznej budowy skóry, w tym mniejszej grubości niż w innych rejonach ciała oraz nieobecności gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju, jednego z elementów bariery ochronnej naskórka, jaką stanowi płaszcz hydrolipidowy. To powoduje, że skóra powiek jest bardziej narażona na czynniki środowiskowe i łatwiej ulega podrażnieniu oraz alergizacji. Przyczyną może być kontakt bezpośredni z cieniami do powiek, tuszem lub kroplami do oczu, jak również przez drogę powietrznopochodną, kontakt z substancjami zapachowymi w spreju lub aerozolu. Podrażnienie często wynika z ekspozycji na pyły i alergeny, takie jak roztocza kurzu, trawy, drzewa, naskórek zwierząt. Objawami są rumień, obrzęk, wzmożona suchość, złuszczanie, pieczenie, świąd etc. Aby uniknąć nadmiernej reaktywności i rozwoju alergii skóry powiek, zalecane jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych o właściwościach regenerujących i barierowych. Przede wszystkim zabezpieczających płaszcz hydrolipidowy na powierzchni skóry i dbających o mikrobiotę. Jednocześnie kosmetyki nie powinny zawierać atraktantów, takich jak barwniki i substancje zapachowe – mówi dr Małgorzata Maj.

(Fot. Materiały prasowe)

Warto przyjrzeć się formule La Roche-Posay Toleriane Dermallergo Okolice Oczu. Ten lekki, nietłusty dermokosmetyk natychmiast koi skórę. Radzi sobie z zaczerwienieniem, suchością i wzmacnia barierę ochronną delikatnej skóry powiek. Formuła regenerującej pielęgnacji, podobnie jak krem i fluid z tej serii, łączy niezwykle skuteczne składniki, jak neurosensyna, niacynamid, masło shea oraz sphingobioma. Dzięki nim powieki stają się nawilżone, jak nigdy dotąd.

Ilona Rechnio
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Pielęgnacja skóry nadwrażliwej
Proszę czekać..
Zamknij