Czy prezydent Ukrainy i jej obywatele zostaną kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla?
Do Norweskiego Komitetu Noblowskiego wypłynęła prośba w formie listu otwartego o wydłużenie terminu nominacji do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Europejscy politycy chcą zgłosić do niej prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego i jego naród.
Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest co roku przez Norweski Komitet Noblowski za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych.” Kandydatury osób, można było zgłaszać do końca stycznia. W lutym komitet rozpoczął wyłaniać nominowanych do nagrody. Ze względu na zaistniałą sytuację w Ukrainie, 36 polityków z całej Europy zwróciło się do Norweskiego Komitetu Noblowskiego z prośbą o wydłużenie terminu nominacji do 31 marca. Postawa prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, stała się przesłanką do tego, by polityk wraz z całym swoim narodem, również znaleźli się na liście nominowanych do Pokojowego Nobla.
„Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który oparł się wojnie wytoczonej im przez Federację Rosyjską. Odważne kobiety i dzielni mężczyźni z Ukrainy walczą o zachowanie demokracji i samorządności. Od oporu demokratycznie wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do człowieka ze łzami w oczach żegnającego się z rodziną, by walczyć o swój kraj. Ludzie w całym kraju stawiają opór autorytarnym siłom. Nadszedł czas, aby pokazać narodowi Ukrainy, że świat stoi po ich stronie” – napisali politycy w liście do Komitetu.
Autorzy listu mają świadomość, że przedłużenie terminu nominacji wiązałoby się ze złamaniem wieloletnich reguł. Uważają jednak, że sytuacja w jakiej znalazła się Ukraina i postawa prezydenta zaatakowanego narodu jest godna podziwu i uznania, czym uzasadniają ewentualną zmianę dotychczasowych reguł.
List otwarty europejskich polityków opublikowano na Twitterze portalu Nexta.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.