Już za pół roku, a dokładnie 23 kwietnia w Wenecji rozpoczną się 59. biennale sztuki współczesnej. Polskę reprezentować będzie wystawa polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirga-Tas zatytułowana „Przeczarowując świat”. Projekt został zgłoszony przez zespół kuratorów Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę.
„Jury zwróciło uwagę na niezwykle atrakcyjną wizualną formę (otwierającą pawilon na szeroką publiczność) połączoną z oryginalną i przemyślaną konstrukcją ideową „proponującą nową narrację o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską a europejską” czytamy w uzasadnieniu.
Małgorzata Mirga-Tas pochodzi Czarnej Góry, na pograniczu Spiszu i Podhala, gdzie mieszka dziś i tworzy. Od czasów studiów na wydziale rzeźby krakowskiej ASP rozwija w swojej pracy wątki kultury romskiej. Czerpie z własnych doświadczeń, ale też dorobku wuja Andrzeja Mirgi cenionego etnografa, specjalisty od kultury romskiej. W pracach lubi przedstawiać sceny rodzajowe z życia wspólnoty, ale nie omija dramatycznych wątków jak Porajmos - czyli romska Zagłada. Mirga-Tas jest autorką pierwszego na świecie pomnika upamiętniającego hitlerowskie mordy na Romach w trakcje w II wojny światowej, który stanął w Borzęcinie Dolnym.
Artystka działa też jako edukatorka i aktywistka, prowadzi warsztat dla dzieci i twórców różnych narodowości, od czterech lat współtworzy The European Roma Institute for Arts and Culture (Eriac) w Berlinie. W 2020 odebrała Paszport Polityki, nagrdę uzasadniono słowami: „Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów”.
Jej prace można było oglądać w ostatnich latach m.in. na Berlin Biennale, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czy Biennale Art Encounters w Timiszoarze.
59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia
potrwają od 23 kwietnia do 27 listopada 2022. Kuratorką generalną jest Cecilia Alemani.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.