Znaleziono 0 artykułów
09.08.2024

Malta Festival w 2024 roku kładzie nacisk na kobiecą perspektywę

09.08.2024
Festival Malta 2024. Scena na ulicach: „Timisien” (Fot. Materiały prasowe)

Tegoroczny Malta Festival, który odbędzie się w Poznaniu od 7 do 15 września, kładzie szczególny nacisk na kobiecą perspektywę, koncertując się również na ekologii i przyszłości.

Malta Festival to międzynarodowe wydarzenie artystyczne, które od 33 lat przyciąga do Poznania setki wybitnych twórców i tysiące widzów z całego świata. Dzięki zaanagażowaniu Dominiki Kulczyk wydarzenie wkracza na nowe tory, podkreślając rolę kobiet w sztuce i kulturze.

Jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość – a właśnie zmiana rzeczywistości jest moim celem – to zaangażowanie w Festival Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań – mówi Dominika Kulczyk, która od 2024 roku jest właścicielką praw do Malta Festival.

Festival Malta 2024. Scena filmowa: „Jestem postacią fikcyjną” (Fot. Materiały prasowe)

Festival Malta 2024 to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu kulturalnym Poznania

Podczas Malta Festival 2024 zaplanowanych jest ponad 200 wydarzeń w ponad 30 lokalizacjach na terenie całego Poznania, a wśród zaproszonych gości znalazły się takie postacie, jak pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk oraz aktor i reżyser Tim Robbins.

Program festiwalu obejmuje świeże spojrzenie na sztukę uliczną, fantastyczne spektakle teatralne i unikatowe świętowanie wspólnoty. Na gości wydarzenia czekają koncerty, wydarzenia plenerowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych, happeningi oraz projekcje filmowe. Malta Festival kontynuuje również tradycję pokazywania tego, co najciekawsze we współczesnej muzyce. Jalen Ngonda, po fenomenalnym występie na festiwalu Glastonbury oraz wyprzedanej w całości brytyjskiej trasie koncertowej, po raz pierwszy zaprezentuje się polskiej publiczności. Wokalista porównywany do Marvina Gaye’a wystąpi w klubie Tama już 7 września. Dzień później wystąpi tam londyński zespół Kerala Dust, łączący gitarowe środki z elektroniczną motoryką. Fani muzyki wybrać się będą mogli także na koncert Anohni and The Johnsons.

Festiwal Malta to również przestrzeń do dyskusji. Podczas wydarzenia odbędą się cykle rozmów zachęcające do wymiany poglądów. W panelach wezmą udział pisarki z różnych stron świata poruszające problemy kobiet wynikające z różnorodnych aspektów kultury, społeczeństwa czy seksualności.

Festival Malta 2024. Scena polska: „Elizabeth Costello” (Fot. Materiały prasowe)

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć długo oczekiwaną premierę Krzysztofa Warlikowskiego „Elizabeth Costello” oraz najnowsze dzieło Anne Teresy de Keersmaeker, znanej z mistrzowskich postmodernistycznych choreografii, „Il cimento dellarmonia e dellinvenzione”. Temat kobiecej emocjonalności poruszy zaś „Lovers Complaint” Miry Mańki, która w unikatowy sposób reinterpretuje „Skargę zakochanej” Williama Shakespearea. Fabuła zostanie przedstawiona za pośrednictwem chóru złożonego z osób zarówno głuchoniemych, jak i słyszących. Język migowy i mówiony płynnie się przenikną, tworząc nowatorską formę ekspresji.

Projekt „Wiedźmy” na Malta Festival 2024 wspiera kobiety

Wyjątkową częścią tegorocznej edycji Malta Festival będzie projekt „Wiedźmy”. Archaiczne przesądy na ich temat doprowadziły do aktów okrucieństwa i przemocy wymierzonej w kobiety. Organizatorzy festiwalu chcieli odczarować wizerunek wiedźm. – Sprzeciwiając się dyskryminacjom i nierównościom dotykającym płeć żeńską na całym świecie, wspólnie z Kulczyk Foundation, inaugurujemy program o niezwykłych, odważnych i mądrych kobietach, napędzających zmianę społeczną. Kobietach, które inspirują dziewczyny z całego świata do rozwoju i zdobywania wiedzy – zapowiada mecenaska festiwalu Dominika Kulczyk.


Jedna z pierwszych udokumentowanych egzekucji na stosie rzekomej wiedźmy odbyła się na terenie współczesnego Poznania. Aby upamiętnić ofiarę tego linczu, Alicja Biała podjęła się wykonania rzeźby, która już wkrótce stanie w parku Stare Koryto Warty, na terenie Chwaliszewa, i symbolicznie zainauguruje maltański projekt „Wiedźmy”. Gościnie festiwalu będą mogły także wziąć udział w panelach dyskusyjnych z udziałem ekspertek i liderek w swoich dziedzinach oraz w samodoskonalących warsztatach. W repertuarze znalazły się również pokazy dokumentów Dominiki Kulczyk.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Malta Festival w 2024 roku kładzie nacisk na kobiecą perspektywę
Proszę czekać..
Zamknij