Po 27 latach małżeństwa Melinda rozwodzi się z Billem, twórcą Microsoftu. Choć przed ślubem nie podpisali intercyzy, na mocy umowy separacyjnej podzielą się fortuną wycenianą na 130 mld dolarów. Wspólnie będą nadal prowadzić jedną z największych fundacji charytatywnych na świecie. Kim jest jedna z najpotężniejszych kobiet świata?
Gdy ogłoszono, że Gatesowie rozwodzą się po 27 latach małżeństwa, w „Washington Post” napisano: „jeśli im się nie udało, to nikt nie ma szans”. Jedni z najbogatszych ludzi na świecie, twórcy wielkiej fundacji wspierającej biedniejsze kraje, rodzice trójki dzieci zawsze występowali w duecie, czy to w Davos, czy w afrykańskiej wiosce, gdzie zachęcali do szczepień dzieci. Rozpad ich związku nie oznacza jednak końca ich działalności. Po rozwodzie będą nadal wspólnie prowadzić Bill & Melinda Gates Foundation. Pod koniec lat 80., gdy poznali się w Dolinie Krzemowej, ambitnych dwudziestolatków połączyła pasja do technologii. Z czasem od Microsoftu ważniejsza stała się filantropia. Wrażliwość na niesprawiedliwość to rzadka cecha wśród bogaczy. – Dałabym innym wszystko, co mam – mówiła Melinda. – Nie wiem, dlaczego jedni są uprzywilejowani, a inni nie. Ale robię wszystko, żeby oddać to, co dostałam. Widząc ludzkie nieszczęście, płaczę.
Melinda Gates: Od prymuski do programistki
Melinda Ann French urodziła się 15 sierpnia 1964 r. w Dallas w rodzinie Raymonda Josepha, inżyniera rakiet kosmicznych, i pani domu Elaine Agnes. Córka Frenchów nie widziała się w roli przykładnej żonki. W szkole najbardziej lubiła matematykę, a po lekcjach zabawę na Apple II. Jego ośmiobitowa architektura należy dziś do prehistorii technologii, wtedy wywołała rewolucję, wprowadzając komputery do domów. W siódmej klasie nauczyciel namówił Melindę na zajęcia z programowania. W liceum urszulanek kontynuowała edukację z informatyki, zdobywając jednocześnie najlepsze oceny ze wszystkich pozostałych przedmiotów. Jako najlepsza uczennica w klasie wygłosiła przemowę maturalną, w której zacytowała Ralpha Waldo Emersona: „Sukces oznacza ułatwienie życia choć jednej osobie”.
To motto przyświeca jej do dzisiaj. Na Uniwersytecie Duke’a studiowała informatykę i ekonomię. Udzielała się też w siostrzeństwie Kappa Alpha Theta, co świadczy o przynależności do uczelnianej elity. Po dyplomie trafiła do Microsoftu. Od 1987 r. zajmowała się tam wdrażaniem kolejnych programów – Cinemania, Encarta, Publisher, Money i Word, spośród których niektóre zmieniły sposób korzystania z komputera. Zajmowała jedne z najważniejszych stanowisk menedżerskich w firmie.
Melinda i Bill: Historia miłości
– Zabawny i pełen energii – mówiła o mężu Melinda w dokumencie Netfliksa „W głowie Billa Gatesa” z 2019 r. Spodobali się sobie na kolacji służbowej pod koniec lat 80., ale Melinda twierdziła, że nie był „wystarczająco spontaniczny”, więc postanowiła go przetestować. Żeby umówić się na randkę, miał do niej zadzwonić. A ona chciała przemyśleć, czy umówi się z genialnym okularnikiem, swoim szefem. Kilka godzin później Bill zadzwonił z propozycją spotkania. – Nigdy nie sądziłam, że się pobierzemy. To była dla mnie niespodzianka. Najmilsza w życiu – mówiła Melinda. 1 stycznia 1994 r. powiedzieli „tak” na hawajskiej wyspie Lanai. Gates wszystko sobie dobrze przemyślał. Przed ślubem zrobił tabelkę „za” i „przeciw” małżeństwu. Melindzie spodobało się pragmatyczne podejście ukochanego. Nic sobie nie robiła także z zażyłości Billa z byłą dziewczyną, inwestorką i bizneswoman Ann Winblad, którą Gates zapytał o radę przed zaręczynami z Melindą.
Po ślubie dzielili życie na dwa domy – posiadłości Xanadu 2.0 nad Jeziorem Waszyngton i Del Mar w Kalifornii. Mają troje dzieci – Rory John, Phoebe Adele i Jennifer Katherine. Melinda odeszła z firmy, by zająć się domem i działalnością charytatywną. Fundacja nie powstałaby, gdyby nie zostali rodzicami. Własne doświadczenie uwrażliwiło ich na krzywdę dzieci.
Fundacja: Jak uczynić świat lepszym
W 2000 r., gdy Bill był uważany za najbogatszego człowieka na świecie, napisał wiadomość do ojca, Williama H. Gatesa, prawnika, filantropa i aktywisty: „Tato, może dałoby się coś z tym zrobić”. „Tym”, czyli biedą na świecie. Gatesowie dowiedzieli się, że miliony dzieci w biedniejszych krajach umierają z powodu chorób, którym można zapobiec, np. AIDS i malarii.
Postanowili zapewnić im dostęp do leczenia, szczepionek, wody, a z czasem także edukacji. Zajęli się także wsparciem dla laboratoriów i jednostek naukowych (jedna ze wspieranych przez nich instytucji – BioNTech – opracowała z Pfizerem szczepionkę na COVID-19). Dzięki wsparciu przyjaciela Gatesa – Warrena Buffeta, też jednego z pierwszej dziesiątki najbogatszych, który przekazał na fundację 60 mln dolarów, Bill & Melinda Gates Foundation została jedną z najbogatszych na świecie.
Napędem do działania stało się afrykańskie przysłowie: „Jeśli chcesz dojść gdzieś szybko, idź sam, jeśli chcesz zajść daleko, weź ze sobą innych”. Melinda i Bill byli nierozłączni – partnerzy w życiu zawodowym i prywatnym. – Jest optymistką i kocha naukę, zupełnie tak, jak ja. Ale lepiej radzi sobie z ludźmi – mówił Bill.
Partnerski związek
W 2019 r. Melinda napisała książkę „Moment zwrotny”. W manifeście feministycznym radziła kobietom, jak kształtować swoje życie tak, by nie ustępować mężczyznom. Pisała, że zachęciła Billa do odwożenia dzieci do szkoły. – Jesteśmy partnerami we wszystkim. Razem zarządzamy fundacją – podkreślała na każdym kroku Melinda.
To ma się po rozwodzie nie zmienić. Choć Gatesowie nie podpisali intercyzy, w umowie separacyjnej ustalili, że dzielą się majątkiem i obowiązkami. Oświadczenie o rozstaniu zaskoczyło opinię publiczną. Teraz media zastanawiają się, jak długo byłym małżonkom uda się utrzymać wspólny front. Dlaczego tak potężna i tak zgodna para nie chce już być razem? Czy partnerstwo jednak nie wypaliło? Czy Melinda chce wyjść z cienia Billa?
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.