Po 56. finałowym meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi NFL czas na Super Bowl świata mody. Data, goście, temat – oto wszystko, co wiemy o MET Gali 2022.
MET Gala, oficjalnie nazywana Costume Institute Gala, przez ostatnie 74 lata odbywała się w gmachu nowojorskiego Museum of Art jako inauguracja wystaw, które zaproszeni goście – gwiazdy i osobistości branży – mogli obejrzeć przedpremierowo. W związku z pandemią, w 2020 roku muzeum zamknięto, a wydarzenie przeniesiono do sfery cyfrowej. Powrót w mury muzeum postanowiono więc świętować podwójnie.
13 września 2021 roku odbyła się gala pod hasłem „W Ameryce: Leksykon mody” inicjująca otwarcie pierwszej części wystawy poświęconej historii krawiectwa Stanów Zjednoczonych. Już 2 maja czeka nas wydarzenie „W Ameryce: Antologie mody”.
Temat przewodni
Podczas MET Gali 2021 raper A$AP Rocky pojawił się na schodach Metropolitan Museum of Art w smokingu z jedwabnej tafty przesłoniętym patchworkową kapą od ERL (Eli Russell Linnetz). Jak się później okazało, awangardowa peleryna w rzeczywistości była przerobioną kołdrą, którą projektant znalazł w second handzie w południowej Kalifornii. Za oryginalną wersją stała nieżyjąca już mieszkanka Venice, Mary Ann Beshers. Uszyła pikowane cudo kilkadziesiąt lat wcześniej z myślą o córce.
Dziś pierzyna zajmuje honorowe miejsce w gablocie wystawy „W Ameryce: Leksykon mody”, składając hołd tysiącom krawców, krawcowych i szwaczek. Choć ich nazwiska nie widnieją w encyklopediach, na przestrzeni lat kształtowali współczesny obraz amerykańskiej mody. Ten konkretny fragment ekspozycji jest zapowiedzią jej drugiej części – „W Ameryce: Antologie mody”. Jak tłumaczy kurator The Costume Institute Andrew Bolton, podczas gdy „Leksykon” bada nowy język naszej mody, „Antologie” odkrywają nieznane narracje krawieckie, zagłębiając się w zwykle pomijany kręgosłup naszego stylu.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych około sto strojów męskich i damskich z XIX i XX wieku „ujawniających niedopowiedzianą historię Stanów Zjednoczonych”. – Celebrujemy anonimowych i niedocenianych bohaterów rodzimego dizajnu, w tym w dużej mierze kobiety – dodał Bolton w rozmowie z amerykańskim „Vogiem”. Jego założenia potwierdza lista nazwisk projektantów, których prace uwzględniono w ekspozycji. Są ci bardzo znani – jak Brooks Brothers, Halston, Charles James, Norman Norell, czy Oscar de la Renta, i ci znani tylko wtajemniczonym – Bill Blass, Marguery Bolhagen, Fannie Criss Payne, Josephine H. Egan oraz Franziska Noll Gross.
Nowa forma prezentacji wystawy
Bolton zaprosił do współpracy ośmiu reżyserów, którzy zrealizują filmowe obrazy, krótkometrażowe produkcje lub „zamrożone kadry” przypisane poszczególnym epokom amerykańskiej mody. Wśród nich są Janicza Bravo („Zola”, „Cytryna”), Sofia Coppola („Maria Antonina”, „Przekleństwa niewinności”), Julie Dash („Illusions”, „Córki pyłu”), Regina King („Watchmen”, „Zemsta rewolwerowca”), Martin Scorsese („Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny”), Chloé Zhao („Eternals”, „Nomandland”), Autumn de Wilde („Emma”). A także Tom Ford, który odpowiada za fragment muzeum prezentującej panoramiczny mural Johna Vanderlyna ukazujący pałac Ludwika XIV. Możemy się zatem spodziewać filmowo-modowej opowieści o Bitwie o Wersal.
Wystawy potrwają do 5 września 2022 roku.
A o tym, kogo zobaczymy na schodach Metropolitan Museum of Art, które z gwiazd wystąpią w roli prowadzących wydarzenie, oraz gdzie będzie można obejrzeć transmisję z czerwonego dywanu, już wkrótce.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.