Dawniej skromna kolacja i bilety po 50 dolarów. Dziś huczna impreza i przynajmniej 50 tysięcy dolarów za wstęp. Zaglądamy za kulisy MET Gali, najbardziej prestiżowego wydarzenia branży mody.
Choć porównuje się ją do meczu Super Bowl, MET Gali daleko do boiskowych przepychanek. Ale by zdobyć modowe Vince Lombardi Trophy, liczy się spryt, wspięcie się na wyżyny kreatywności i zaskoczenie przeciwnika. Bliski jest także rok powstania (pierwsze rozgrywki o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zorganizowano w 1967 r., pierwszy bal, mający jeszcze wtedy charakter kolacji w gronie nowojorskiej socjety, w 1948 r.), podniosły charakter oraz władza. Z tą różnicą, że na Super Bowl rządzą głównie mężczyźni, a MET Gala od zawsze była domeną silnych kobiet.
Rys historyczny MET Gali: Kto wymyślił temat przewodni i obowiązujący dress code? Kto prowadzi wydarzenie i jakie ma ono powiązanie z wystawami mody Instytutu Kostiumów?
Tradycję corocznych przyjęć, wówczas znanych jeszcze jako Costume Institute Benefit, zapoczątkowała Eleanor Lambert – publicystka i jedna z kluczowych postaci odpowiedzialnych za dzisiejszą pozycję Nowego Jorku na arenie mody. Wydarzenie już wtedy funkcjonowało jako impreza fundraisingowa, podczas której zbierano datki na rzecz Instytutu Kostiumów (a ten do dziś pozostaje jedynym działem kuratorskim w Metropolitan Museum of Art zobowiązanym do gromadzenia własnych funduszy). W latach 1948-71 MET Gala miała charakter skromnego spotkania, odbywała się w listopadzie lub grudniu w najróżniejszych zakątkach Manhattanu, od Waldorf Astoria przez Central Park po Rainbow Room, i wieńczyły ją loterie fantowe, skecze oraz pokaz historycznych kostiumów.
Gdy w 1972 r. konsultantką Instytutu została Diana Vreeland, wydarzenie przeniesiono do gmachu muzeum. To sławna redaktorka naczelna „Vogue’a” zapoczątkowała dopasowywanie motywu przewodniego imprezy do tematu czasowej wystawy (za jej kadencji w salach rozpylano nawet tematyczne perfumy) i poszerzyła listę gości o gwiazdy – Andy’ego Warhola, Biancę Jagger, Dianę Ross czy Cher.
Dzisiejszy – międzynarodowy, medialny i teatralny – charakter MET Gali przypisuje się już jej obecnej gospodyni, Annie Wintour. To za jej sprawą impreza stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu gwiazd filmu, muzyki, a także, by ponownie spleść losy wydarzenia z Super Bowl, sportu.
Komu powierza się prowadzenie MET Gali?
Oprócz sprawującej pieczę nad przebiegiem MET Gali Anny Wintour co roku powoływany jest nowy zespół czterech współgospodyń i współgospodarzy, którzy wraz z redaktorką naczelną amerykańskiego „Vogue’a” zatwierdzają listę gości, ustalają menu kolacji i decydują o aranżacji wnętrz. Wyłania się ich spośród gwiazd (dotychczas funkcję tę pełnili m.in.: artystka Lady Gaga, tenisistka Naomi Ōsaka, poetka Amanda Gorman czy aktor Timothée Chalamet), ale istnieją też posady gospodarzy honorowych zarezerwowane dla przedstawicieli świata mody oraz osób spoza hermetycznej branży. W 2024 r. zaszczyt ten przypadnie projektantowi Jonathanowi Andersonowi oraz prezesowi TikToka Shou Zi Chewowi.
Lista gości MET Gali
Próba zgadnięcia, kogo zobaczymy na schodach Metropolitan Museum of Art, przypomina wróżenie z fusów. Lista gości zmienia się bowiem co roku i nigdy nie jest ujawniana przed czasem (pomijając drobne przecieki, za które zwykle odpowiadają sami zaproszeni). Jak więc typować uczestników w danym roku? Wielu przyszłych uczestników pojawia się na stronach amerykańskiego „Vogue’a”. Liczba gości jest ograniczona do ok. 650 lub 700 osób i jak powtarzał w wywiadach dziennikarz, stylista oraz były dyrektor kreatywny magazynu André Leon Talley, na MET przybywają wszyscy ci, którzy „coś w show-biznesie znaczą”. Niezależnie od tego, czy działają w świecie mody, filmu, muzyki, mediów społecznościowych czy polityki.
MET Gala tradycyjnie odbywa się w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Równie precyzyjny jest jej termin
Od początku kadencji Anny Wintour impreza odbywa się raz w roku, w pierwszy poniedziałek maja. Wyjątkiem były edycje 2000 i 2002, kiedy to z obchodów zrezygnowano, oraz 2020, gdy z powodu pandemii zamknięto muzeum, a wydarzenie przeniesiono do przestrzeni cyfrowej.
Temat przewodni MET Gali i obowiązujący dress code
Wydarzenie nawiązuje do tematu czasowych wystaw Instytutu Kostiumografii, o których decyduje kurator Andrew Bolton, po uprzednim przedstawieniu pomysłów dyrektorowi i prezesowi Muzeum. Ekspozycje nadają ton oraz motyw przewodni MET Gali, co z założenia ma przekładać się na stroje gości (nikt nie jest jednak zobowiązany do ścisłego przestrzegania dress code’u).
Po raz pierwszy przyjęcie miało charakter tematyczny w 1973 r. Imprezę, której towarzyszyła retrospektywa projektów Cristóbala Balenciagi, zorganizowano pod hasłem „The World of Balenciaga” („Świat Balenciagi”). Ale dopiero w 2004 r., wraz z motywem „Dangerous Liaisons: Fashion and Furniture in the 18th Century” („Niebezpieczne związki: Moda i meble w XVIII w.”), MET Gala zyskała swój teatralny charakter.
Ile kosztuje udział w MET Gali? Podczas tej prestiżowej imprezy zbierane są pieniądze na cele charytatywne
Wprawdzie uczestnictwo w MET Gali możliwe jest wyłącznie za zaproszeniem, to i tak gości obowiązują płatne bilety. Koszt pojedynczej wejściówki w 2023 r. wynosił 50 tys. dolarów, a za stolik (projektanci mają w zwyczaju wykupywać kilka miejsc, na które zapraszają ambasadorki swoich marek) należało już zapłacić 300 tys. dolarów. Dla porównania – opłata za pierwsze edycje wydarzenia oscylowała wokół 50 dolarów (równowartość dzisiejszych 770 dolarów). Wpływ na wzrost ceny miały zmiana charakteru imprezy na w pełni gwiazdorską oraz kolejne fale inflacji.
Od pierwszego spotkania na rzecz Instytutu Kostiumów zebrano ponad 200 mln dolarów. Rekord padł podczas zeszłorocznej edycji organizowanej pod hasłem „Karl Lagerfeld: The Line of Beauty”, gdy w trakcie jednej nocy na konto muzeum wpłynęły 22 mln dolarów.
MET Gala rządzi się swoimi prawami. Oto reguły obowiązujące podczas modowego wydarzenia
- Aby wziąć udział w przyjęciu, należy mieć ukończone 18 lat.
- Palenie – w końcu to impreza masowa, a na dodatek odbywa się w muzeum – jest surowo zabronione.
- Obostrzenia dotyczą także wieczornego menu. Nie chodzi jednak o niepopularny gluten, laktozę czy cukier, a niefotogeniczną pietruszkę (ryzyko utknięcia między zębami) oraz aromatyczne czosnek i cebulę. Na stołach nie znajdziecie również zup i sosów, które mogłyby zachlapać kreacje gości.
- Tej jednej nocy na czerwonym dywanie wiodącym do gmachu Metropolitan Museum of Art wykonywane są tysiące zdjęć, ale goście nie mogą sami dokumentować imprezy. Anna Wintour wprowadziła tę regułę wraz z rozwojem mediów społecznościowych w 2015 r., w nadziei, że uda jej się utrzymać kulisy wydarzenia w ścisłej tajemnicy.
MET Gala nazywana jest Super Bowl świata mody, ale od kulis w niczym nie przypomina sportowych rozgrywek
Co nieco jednak wiemy na temat tego, jak wyglądają kulisy imprezy. Wydarzenie składa się z nazywanej „godziną koktajlową” części oficjalnej (choć w rzeczywistości przemarsz gwiazd po czerwonym dywanie to kwestia kilku godzin) oraz uroczystej kolacji. Koktajl to też czas na przedpremierowe zwiedzanie czasowej wystawy oraz rozmowy w kuluarach. Z kolei zasiadanej kolacji towarzyszą występy utytułowanych artystów. A tych przecież na MET Gali niemało.
Zobacz także:
- Tegoroczna MET Gala. Kiedy odbędzie się MET Gala 2024, kto znajdzie się wśród gości MET Gali 2024, jaki jest temat MET Gali?
- Motywy przewodnie MET Gali na przestrzeni lat. Która edycja modowych oscarów była najciekawsza?
- MET Gala wzbudza emocje za sprawą widowiskowych kreacji celebrytów i gwiazd. Przypominamy najpiękniejsze z minionych edycji MET Gali
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.