Znaleziono 0 artykułów
17.03.2024

Najbardziej wpływowe kobiety świata spotkają się na Impact’24

17.03.2024
Michelle Obama / Fot. Getty Images

Michelle Obama, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, ceniona ekspertka od AI Verity Harding, była premierka Finlandii Sanna Marin oraz Esther Perel, światowej sławy psychoterapeutka, to tylko niektóre z inspirujących kobiet, które w dniach 15-16 maja wystąpią w Poznaniu. Women’s Empowerment to jedna z 23 ścieżek tematycznych Impact’24, największego kongresu gospodarczo-technologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Mam świadomość, że wiele razy podejmowałam wyzwania, o których nie wiedziałam, że im podołam. I udawało mi się zrealizować plan. Zdobywałam zaufanie do samej siebie – mówiła w minionym roku w rozmowie dla „Vogue Polska” Valerie Jarrett, prezeska zarządu Obama Foundation, a wcześniej doradczyni Baracka Obamy. Już w maju 2024 r. ponownie wystąpi na kongresie Impact w Poznaniu. Poza nią pojawi się tam wiele innych wpływowych kobiet, którym udało się osiągnąć niezwykłe rzeczy: polityczek, przedsiębiorczyń, aktywistek, liderek i ekspertek.

Valerie Jarrett / Fot. Getty Images

 

Women’s Empowerment to jedna ze ścieżek tematycznych konferencji Impact’24

Impact’24 to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-ekonomicznych w tej części Europy, stwarzające przestrzeń do dyskusji nad najbardziej aktualnymi światowymi trendami i najtrudniejszymi wyzwaniami współczesności. Wśród zaproszonych gości wybrzmią wyraźnie kobiece głosy. Ponadto, tak jak w zeszłym roku, Women’s Empowerment to jedna ze ścieżek tematycznych konferencji. Podejmuje kwestie równości, przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wzmocnienia pozycji kobiet na rynku pracy.

Michelle Obama w maju 2024 roku po raz pierwszy odwiedzi Polskę

Michelle Obama / Fot. Getty Images

Z walki z uprzedzeniami i zaangażowania w sprawy społeczne słynie Michelle Obama, która z okazji Impact’24 po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych o swoich doświadczeniach – skromnym dzieciństwie w Chicago, latach edukacji, byciu żoną, matką, czarnoskórą kobietą, codziennym życiu w Białym Domu – opowiadała w autobiografii „Becoming. Moja historia”. Podobnie jak jej druga książka, „Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach”, miesiącami figurowała ona na liście bestsellerów „New York Timesa”. Poprzez swoje liczne inicjatywy, jak wspierające edukację dziewcząt Girls Opportunity Alliance i Reach Higher czy zajmująca się produkcją zdrowych przekąsek i napojów dla dzieci firma PLEZi Nutrition, Michelle Obama nieustannie przekonuje, że pozytywne zmiany w społeczeństwie są możliwe i że warto się w nie angażować.

Sanna Marin z Finlandii była najmłodszą premierką na świecie

Sanna Marin / Fot. Getty Images

Na kongresie pojawi się również odważnie łamiąca patriarchalne schematy była premierka Finlandii Sanna Marin. Gdy w 2019 r. jako 34-latka objęła urząd, budziła sensację jako najmłodsza szefowa rządu na świecie. Energiczna polityczka szybko zdobyła  uznanie Finów. Rząd Marin został uznany za bardzo skuteczny w radzeniu sobie z pandemią COVID-19. Po napaści Rosji na Ukrainę udało się jej błyskawicznie wprowadzić Finlandię do NATO. Gdy w kwietniu 2023 r. jej partia (SDP) przegrała wybory parlamentarne, Marin wycofała się z polityki. Dołączyła jako doradczyni strategiczna do Instytutu na Rzecz Globalnej Zmiany Tony’ego Blaira. W listopadzie 2023 r. fiński dziennik „Ilta-Sanomat” ogłosił, że była premierka pracuje nad książką, która ma nosić tytuł „Nasza kolej: Nieustraszone przywództwo dla nowego pokolenia”. Sanna Marin, która jako polityczka dbała o zrównoważony rozwój społeczny i ekonomiczny, wydaje się być idealną reprezentantką milenialsów i pokolenia Z.

Verity Harding uważa, że przyszłość AI zależy od decyzji, jakie podejmiemy

Zrównoważony rozwój i przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu to nie jedyne wyzwania, przed którymi obecnie stoimy. Wiele obaw budzi także rozwój sztucznej inteligencji i sposoby jej wykorzystywania. – Sztuczna inteligencja jest zbyt ważna, aby pozostawić ją wyłącznie samej społeczności AI – twierdzi ekspertka w tej dziedzinie Verity Harding, kolejna mówczyni na Impact’24. Urodzona w 1984 r. Harding od ponad dekady bada rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na demokratyczne społeczeństwa. Jest założycielką Formation Advisory Ltd, firmy konsultingowej zajmującej się technologią, oraz dyrektorem projektu AI & Geopolitics w Bennett Institute for Public Policy na Uniwersytecie Cambridge. W 2023 r. znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób w dziedzinie sztucznej inteligencji tygodnika „Time”. Właśnie ukazała się jej debiutancka książka „AI Needs You: How we can change AI’s future and save our own”, w której przygląda się różnym rewolucjom technologicznym XX w. i przekonuje, że przyszłość AI (a więc również nasza przyszłość) wymaga namysłu i zależy od decyzji, jakie podejmiemy. Na kongresie wystąpi także polska badaczka sztucznej inteligencji, prof. dr hab. Aleksandra Przegalińska, filozofka i futurolożka, absolwentka Wydziału Filozofii UW i nowojorskiej New School for Social Research, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W 2020 r. wraz z Pawłem Oksanowiczem opublikowała popularyzatorską książkę „Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka”.

Esther Perel, Natalia de Barbaro i inne duchowe przewodniczki też wezmą udział w Impact’24

Esther Perel / Fot. Getty Images

W świecie algorytmów i nowych technologii nadal najważniejsze są relacje międzyludzkie. Na Impact’24 będzie można posłuchać Esther Perel, bodaj najbardziej znanej na świecie psychoterapeutki par, autorki bestsellerowych poradników. W Poznaniu pojawią się też psycholożka kliniczna i pierwsza polska certyfikowana sex coach, twórczyni podcastu „O zmierzchu” Marta Niedźwiecka, dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska oraz psycholożka Natalia de Barbaro, której wielokrotnie nagradzana i bijąca rekordy popularności książka „Czuła przewodniczka” będzie wydana w dziewięciu krajach (Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Litwa, Słowacja, Portugalia, Niemcy).

Polityczki i działaczki społeczne wezmą udział w dyskusjach o przyszłości

Ciekawie zapowiadają się również spotkania z polskimi polityczkami: ministrą edukacji Barbarą Nowacką oraz wiceministrą klimatu i środowiska Urszulą Zielińską. Ważne też będą głosy białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej i Aleksandry Poliwanowej, członkini zarządu International Memorial, najstarszej rosyjskiej organizacji broniącej praw człowieka, uhonorowanej w 2022 r. Pokojową Nagrodą Nobla.

Inspiracji dostarczą wystąpienia Nathalie Roos, prezeski Lipton Teas and Infusions, dr Katy Friedman, antropolożki społecznej zajmującej się strategią, migracją i zrównoważonym rozwojem, oraz Niny Siemiatkowski, założycielki i dyrektorki generalnej Milkywire, platformy internetowej, dzięki której można w łatwy sposób wspierać organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony przyrody.

To tylko niektóre z wielu niezwykłych mówczyń, które w dniach 15-16 maja wystąpią w poznańskim Congress Center. Więcej szczegółów oraz pełna lista speakerek i speakerów znajduje się na stronie: http://impactcee.com/impact/2024/pl/start/

 

 

 

 

Karolina Rychter
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Najbardziej wpływowe kobiety świata spotkają się na Impact’24
Proszę czekać..
Zamknij