Aktywistki, artystki i polityczki – przy okazji premiery książki „Moimi słowami” Ruth Bader Ginsburg, najsłynniejszej amerykańskiej prawniczki i ikony sprawiedliwości, wybieramy osiem kobiet, które działają na rzecz lepszej przyszłości.
Ruth Bader Ginsburg: Sędzia Sądu Najwyższego
Jako druga kobieta na stanowisku sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych przetarła szlaki kolejnym pokoleniom prawniczek i działaczek. Stała się twarzą walki o społeczną sprawiedliwość dla wszystkich. Środowiska prawicowe nazywały ją „absolutną hańbą dla Sądu Najwyższego”, ale dla feministek, osób LGBTQ+ i młodzieży była ikoną. Nazywano ją „Notorious RBG”, bo przez całe życie udowadniała, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Tarana Burke: Założycielka ruchu #MeToo
Zanim zapoczątkowała światowy ruch na rzecz walki z przemocą seksualną, pochodząca z Bronksu aktywistka działała lokalnie. Przez 30 lat walczyła z dyskryminacją rasową i ekonomiczną, skupiając się w szczególności na doświadczeniach kobiet i dziewczynek koloru. Równolegle do aktywizmu Burke pracowała naukowo, analizując m.in. kulturę gwałtu. W tym samym czasie zapoczątkowała ruch #MeToo wspierający ofiary przemocy seksualnej. Dekadę później jej hasło stało się wiralowym hasztagiem, który zapoczątkował społeczną rewolucję. Burke ma zamiar pracować tak długo, aż „wszystkie kobiety będą w końcu bezpieczne”.
Malala Yousafzai: Najmłodsza noblistka
Historia pakistańskiej aktywistki to materiał na filmową sagę. W wieku zaledwie 11 lat Malala założyła blog, na którym relacjonowała życie w okupowanym przez talibów dystrykcie Swat. Za otwarty sprzeciw wobec polityki okupantów, szczególnie względem zamykanych w domach dziewczynek, wydano na nią wyrok śmierci. Po nieudanym zamachu na jej życie postrzeloną w głowę Malalę przewieziono do Wielkiej Brytanii. Tam, po długiej rekonwalescencji, założyła Malala Fund i kontynuowała walkę o prawo do edukacji dla wszystkich dzieci. Jej wysiłki doceniono Pokojową Nagrodą Nobla – tym samym Malala została najmłodszą laureatką tego prestiżowego wyróżnienia.
Indya Moore: Aktywistka na rzecz równości osób LGBTQ+
Gdy miała 14 lat, musiała wyprowadzić się z domu, bo rodzice nie akceptowali jej tranzycji. Doświadczała przemocy ze strony kolegów i koleżanek, więc rzuciła szkołę. Trafiła na ulicę, prostytuowała się, by móc kupować hormony. W końcu została aresztowana. Po nieudanej próbie samobójczej zdecydowała, że się nie podda. Postanowiła zostać modelką. Dziś pracuje dla takich marek, jak Dior, Louis Vuitton i Gucci, wystąpiła w kampanii Calvina Kleina i pojawiła się na wybiegach nowojorskiego tygodnia mody. Możemy oglądać ją również na ekranie, m.in. w serialu „Pose”. Na Instagramie obserwuje ją ponad 1,5 mln fanów. Indya wykorzystuje tę platformę, by walczyć o prawa kobiet, ludzi różnych ras, osób transseksualnych, niebinarnych oraz pracowników i pracownic seksualnych.
*Indya, jako osoba niebinarna, używa zaimków „they/them”, ale ze względu na warunki języka polskiego używam zaimków damskich, które Indya również akceptuje.
Jacinda Ardern: Premierka Nowej Zelandii
W 20-osobowym gabinecie liderki nowej generacji jest aż osiem kobiet, pięciu Maorysów, trzech mieszkańców wysp Pacyfiku i trzech przedstawicieli społeczności LGBTQ+. „To pierwszy rząd reprezentujący wszystkich Nowozelandczyków”, pisały media. Premierka od początku stawia na współpracę z obywatelami, realizację społecznych postulatów i uwzględnianie różnych perspektyw w debacie publicznej. Skupia się m.in. na prawach pracowniczych, sytuacji kobiet i tematach środowiskowych. Chętnie dzieli się też ze światem kulisami rodzinnego życia.
Damilola Odufuwa: Pionierka technologii
O nigeryjskiej działaczce zrobiło się głośno, gdy wraz z Odunayo Eweniyi założyła Feminist Coalition – oddolny ruch nastawiony na budowanie demokratycznej społeczności obywatelskiej za pomocą technologii i mediów społecznościowych. Dzięki temu udało się sfinansować liczne protesty i inicjatywy wspierające m.in. równouprawnienie kobiet czy dostęp do edukacji. Odufuwa jest również jedną z pionierek współtworzących Silicon Mountain, technologiczne centrum high-tech w Kamerunie. Region ten ma szansę stać się nową Doliną Krzemową, co zmieniłoby postrzeganie Afryki jako zacofanego kontynentu. Odufuwa działa na technologicznym froncie, współpracując z Binance, jedną z największych korporacji kryptowalutowych na świecie.
Greta Thunberg: Bojowniczka o planetę
W 2018 roku, podczas najgorętszego lata w historii Szwecji, 15-letnia dziewczynka rozpoczęła jednoosobowy protest na ulicach Sztokholmu. Wyposażona w transparent z napisem „Szkolny strajk dla klimatu” Greta chciała zwrócić uwagę opinii publicznej na zagrożenia kryzysu klimatycznego. Protest Thunberg zainicjował masowe demonstracje w ponad 120 państwach, w których wzięło udział ponad 1,4 mln osób. – Niektórzy odpuszczają. Ja nie potrafię – mówiła Greta, której upór zapewnił jej status ikony pokolenia Z, a także osób z niepełnosprawnościami – u aktywistki zdiagnozowano zespół Aspergera i zaburzenia kompulsywno-obsesyjne.
Chloé Zhao: Reżyserka z Oscarem
– Zawsze byłam outsiderką, dlatego tak fascynują mnie opowieści o szukaniu domu – mówiła reżyserka po odebraniu Złotego Lwa za „Nomadland”. Rok później kolekcja Zhao poszerzyła się o dwie statuetki BAFTA, Złoty Glob i dwa Oscary za najlepszą reżyserię i najlepszy film („Nomadland”). Chinka została drugą w historii kobietą, a pierwszą kobietą koloru z tym wyróżnieniem. Jej filmy – takie jak „Pieśni braci moich”, „Córka” czy „Jeździec” – to poetyckie arcydzieła o współczesnych wyzwaniach, pragnieniach i lękach. Reżyserka udowadnia, że aby odnieść sukces, krytyczny i komercyjny (pracuje właśnie nad Marvelowskim „Eternals”), nie trzeba rezygnować z artystycznej niezależności.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.