Znaleziono 0 artykułów
05.07.2023

POLIN zaprasza na Łąkę

05.07.2023
Fot. M. Jaźwiecki

W wakacje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wychodzi ze swojego imponującego budynku i rozkłada się na okolicznym skwerze – Łące Leśmiana. Pod hasłem „POLIN na Łące” do 31 sierpnia będzie organizować wydarzenia muzyczne, literackie i filmowe, a także warsztaty z aktywistami. Dzięki nowej aranżacji przestrzeni strefa będzie dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami.

Zieleń tworzy przestrzeń do odpoczynku, sprzyja nieformalnym spotkaniom, ale sama w sobie może stać się także inspiracją. Część nowej łąkowej instalacji, w tym rabatka z 29 gatunków ziół wysiana pod koniec czerwca przez chętnych, znajduje się na podwyższeniach, dzięki czemu jest dostępna dla osób, które poruszają się na wózkach lub nie mogą się schylać. Dzięki udogodnieniom w wydarzeniu mogą wziąć udział osoby starsze oraz mające trudności w poruszaniu się – mówi Anna Pokłosiewicz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, koordynatorka letniego programu. – Ponadto nowa aranżacja „Łąki” powiększy obszar, na którym będą rosły kwiaty i zioła. Pojawią się duże ławki z wkomponowanymi w nie donicami.  Z myślą o osobach niewidomych lub niedowidzących Muzeum przygotowało tyflografiki prezentujące wybrane rośliny – dodaje.

Tak jak w poprzednich latach, organizatorzy postawili na program promujący zrównoważony styl życia, m.in. warsztaty tworzenia zielników czy spacer śladami jadalnych roślin na Muranowie.  Podczas cyklu spotkań „Hejmisz – szabatowe spotkania o dobrostanie" uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się relacjom w trzech aspektach życia: relacji z ciałem, z innymi ludźmi oraz z samym sobą. „Czy wiecie, że w kulturze żydowskiej jest odpowiednik skandynawskiego hygge?”zachęcają. A jednocześnie realizują misję muzeum, zapraszając na wydarzenia poszerzające obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim pod hasłem „Nie bądź obojętny". Wśród nich m.in. szabatowy piknik z Bazą Inclusive. – Bazę i POLIN łączy wspólna misja. Przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu, dyskryminacji i wykluczenia, budowanie wzajemnego zrozumienia i szacunku, działania na rzecz uchodźców, mniejszości religijnych, etnicznych, seksualnych i każdego, kto czuje się mniejszością – mówiła na konferencji prasowej Monika Kołacha z Muzeum POLIN, koordynatorka wydarzenia. – Jedną z form działalności Bazy jest bistro oparte na kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, lokalnych produktach i zero waste. Naszymi gośćmi będą pracownicy Bazy, osoby z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym. Spotkamy się przy wspólnym stole i rozmowach o szabacie, smakach przywiezionych z domów, adaptacji jedzenia do nowych warunków kulturowych.

Szczegółowy program „POLIN na Łące” znajduje się na stronie internetowej Polin.pl.

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. POLIN zaprasza na Łąkę
Proszę czekać..
Zamknij