Znaleziono 0 artykułów
06.08.2020

Muzeum inne niż wszystkie

06.08.2020
Wires (Fot. Materiały prasowe)

Program „A Cut Above” w Fashion for Good poświęcony innowacji w zrównoważonej modzie ma pokazać, jak w przyszłości ubrania mogą być projektowane, produkowane oraz noszone.

Fashion For Good Experience to pierwsze muzeum w całości poświęcone zrównoważonej modzie. Po przerwie spowodowanej pandemią znów jest otwarte dla zwiedzających. Wraca z nowym tematem przewodnim – „A Cut Above”, który będzie łączyć wystawy przez kolejne pół roku. „A Cut Above” ma pokazać, jak w przyszłości ubrania mogą być projektowane, produkowane oraz noszone. Kilka wybranych firm będzie prezentować ciekawe rozwiązania technologiczne, które tworzą modę na nowo. 

(Fot. Nicolas Brenninkmeijer)

Zbiory muzeum składają się z pionierskich i unikalnych nowinek technologicznych, które często są jeszcze w fazie testowania lub wprowadzania na rynek – niedostępne dla klientów. Misją Fashion For Good jest pokazanie, jak ulepszyć proces produkcji. 

„A Cut Above” to prezentacja wybranych firm, które tworzą alternatywne rozwiązania dla produkcji odzieży i przenoszą modę na inny poziom – od zrównoważonego pozyskiwania surowców z odnawialnych źródeł przez wykroje zero waste, technikę tkactwa 3D aż do tworzenia nieskończonych stylizacji zbudowanych z modułowych ubrań czy pokazywania kolekcji istniejących tylko w wirtualnym świecie.

Co więcej, poza wystawą muzeum prezentuje aż pięć nowych obiektów, które zostały stworzone we współpracy z „Fashion for Good Innovation Programmes”. Będzie tu można zobaczyć buty Tommy’ego Hilfigera stworzone we współpracy z Frumat, częściowo wykonane z alternatywnej skóry, wyprodukowanej ze skórek jabłek. Kolejnym obiektem wykonanym z roślinnego surowca (materiał pochodzący z włókien cytrusów, bardzo zbliżony do jedwabiu) jest chusta Salvatore Ferragamo.

The Fabricant  (Fot. Materiały prasowe)

Po raz pierwszy w historii w sklepie Fashion for Good – Good Shop będzie można zakupić innowacyjne produkty prezentowanych firm. 

WIRES to marka współtworzona przez Lily Cole, modelkę i aktywistkę. Tworzy okulary wykonywane we Włoszech, ręcznie i w zrównoważony sposób. Pojedyncze części są drukowane techniką 3D z biomateriałów. Szkła są wymienne, więc taka para okularów może służyć przez wiele lat.

Wires (Fot. Materiały prasowe)

FLAVIA LA ROCCA to włoska projektantka, laureatka nagrody Red Carpet Green Dress 2019. Tworzy unikalne, modułowe oraz odpowiedzialne ubrania. Ukryte zamki oraz skomplikowana i przemyślana konstrukcja sprawiają, że w zależności do okazji czy sezonu można dowolnie przekształcać swoją stylizację. 

Flavia la Rocca (Fot. Alina Krasieva)

THE FABRICANT to innowacyjna firma należąca do „Fashion for Good Accelerator Programme”. To miejsce, w którym technologia i świat ubrań, zderzają się. Jej praca wychodzi poza ramy konwencjonalnej mody. To cyfrowy dom mody, który pokazuje, że ubrania nie muszą istnieć fizycznie – mogą wychodzić poza świat materialny. 

UNSPUN – każdy z nas marzy o idealnie dopasowanych ubraniach. Dzięki unikalnej technologii skanowania ciała oraz tkania 3D możemy otrzymać perfekcyjnie leżące dżinsy. Na życzenie mogą one być wyprodukowane bez pozostawiania odpadu, użycia chemikaliów czy innych szkodliwych środków. Wykonanie skanu oraz złożenie zamówienia można zrobić bezpośrednio w muzeum.

Unspun (Fot. Alina Krasieva)

SENSCOMMON to minimalistyczna marka założona w Amsterdamie. Oferuje zrównoważone oraz ponadczasowe kolekcje, które bazują na innowacyjnych tekstyliach i materiałach, takich jak aktywowany węgiel (posiada właściwości antybakteryjne).

EMROCE – przyjazne środowisku stroje kąpielowe wykonane z EONYLU® (nylonu odzyskanego z sieci rybackich). Są one konstruowane w sposób, który pozwala na pełne wykorzystanie materiału podczas procesu produkcji, bez pozostawiania tworzywa. 

Z uwagi na obecną sytuację spowodowaną pandemią „Fashion for Good Experience” prowadzi spersonalizowane wirtualne wycieczki dla osób, które nie mają możliwości odwiedzenia muzeum fizycznie. Dzięki temu każda osoba, nawet z najodleglejszych części świata, ma możliwość odkrycia tego, co kryje się za innowacją. 

(Fot. Nicolas Brenninkmeijer)

 

Marta Grabowska
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Muzeum inne niż wszystkie
Proszę czekać..
Zamknij