Już od dekady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odgrywa ważną rolę w kulturalnym życiu stolicy i całego kraju. Jubileusz 10-lecia będzie obchodzić z prawdziwym rozmachem. Pomyślano o wszystkich – o stałych bywalcach, których gospodarze naprawdę zaskoczą, o nowych gościach, o najmłodszych i o miłośnikach muzyki i sztuki współczesnej. W urodzinowy weekend od 26 do 30 września czekają na nich ciekawe warsztaty, nowatorskie oprowadzenia, jubileuszowy koncert, pokazy filmów i wystawa.
„New York Times” nazwał je „najambitniejszą instytucją kultury utworzoną w Polsce od czasu upadku komunizmu”, „Süddeutsche Zeitung” określił mianem „dzieła, które ustanawia nowe standardy”, a „The Economist” przewidywał, że „nowe muzeum pogłębi dyskusję o tym, jak muzea powinny myśleć o przedstawianiu kwestii tożsamości narodowej”. Tej jesieni minie 10 lat od otwarcia wystawy stałej Muzeum POLIN, opowiadającej o tysiącletniej historii Żydów polskich. Żeby uczcić tę rocznicę, przygotowano niezwykle bogaty program wydarzeń pod hasłem słów z pieśni żydowskich partyzantów, które przywołał Marian Turski w czasie inauguracji placówki: „Mir zenen do. Jesteśmy tutaj”. Urodzinowy weekend potrwa w POLIN pięć dni, od 26 do 30 września 2024 roku.
W ciągu dekady Muzeum POLIN zbudowało swoją markę i zorganizowało wiele ważnych akcji społecznych
Poza główną i najważniejszą wystawą stałą, która jest sercem muzeum, POLIN przygotował w ciągu ostatniego dziesięciolecia 25 znaczących ekspozycji czasowych. „Biografie rzeczy”, „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”, wystawę prac Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” czy uwielbiana przez najmłodszych „W Polsce króla Maciusia” – to tylko niektóre z nich. W tym czasie wystawy obejrzało ponad 3,5 mln zwiedzających z całego świata, a placówka zorganizowała wydarzenia edukacyjne dla prawie 6 mln osób. Z kolei „Muzeum na kółkach”, czyli podróżująca wystawa edukacyjna przywracająca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej, dotarła aż do 112 miejscowości. W ramach organizowanej przez POLIN akcji upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim w Polsce i za granicą rozdano już ponad 2 miliony papierowych żonkili. Muzeum zdobywało też prestiżowe nagrody, w tym Nagrodę dla Europejskiego Muzeum Roku (EMYA) oraz dwukrotnie Nagrodę Unii Europejskiej Europa Nostra. W 2024 roku kolekcja przekroczyła 17 tys. eksponatów.
POLIN jest miejscem rodzinnym, bo o historii umie opowiadać także najmłodszym
Program urodzinowy ułożono tak, aby włączyć do świętowania wszystkich, bez względu na wiek. To świetna okazja na przełamanie lęku, że muzeum nie jest odpowiednie dla najmłodszych. Zaplanowane aktywności przybliżą dzieciom tradycje i kulturę żydowską. Co czeka na nie w ramach świętowania? – Przygotowaliśmy „Fontannę Życzeń”, warsztaty tworzenia prezentów, a także tańce. Muzyczną zabawę poprowadzi nam Kapela Niwińskich, a podczas warsztatów kulinarnych upieczemy razem ciasto urodzinowe – zdradza Anna Dybała, współautorka programu dla dzieci. Wydarzenia będą dostępne w języku polskim, ukraińskim i angielskim, a wybrane w białoruskim. Warto także wziąć udział w grze rodzinnej. Goście otrzymają specjalne mapy i zostaną zaproszeni do zabawy w detektywów, których zadaniem będzie odkrycie na wystawie stałej 10 ciekawostek na 10. urodziny. Na wszystkich czekają nagrody. Atrakcje dla dzieci zaplanowano na sobotę i niedzielę.
Dla koneserów sztuki obowiązkowym punktem programu obchodów 10. urodzin Muzeum POLIN będzie spotkanie „Oto obiekt”
Z kolekcji Muzeum POLIN historycy sztuki wybrali 10 obiektów na 10-lecie. Te niezwyczajne przedmioty mają swoją historię, która sprawia, że ich ranga rośnie. – Będziemy rozmawiać o tym, co jest istotne dla kolekcjonerstwa muzealnego. Jakie obiekty są ciekawe, jakie obiekty są ważne, czego muzeum nie kolekcjonuje i dlaczego. Odpowiemy też na trudne pytanie: które obiekty są najcenniejsze oraz dlaczego – i czy w ogóle – ta wartość ma znaczenie? – opowiada Aldona Modrzewska z Muzeum POLIN. – Mogę zdradzić, że wśród obiektów znalazła się rzeźba „Macierzyńska troska” Józefa Gabowicza, który wykazał się niesamowitą determinacją, żeby zdobyć wykształcenie artystyczne, a pokazanie, że zarówno dzieło, jak i biografia twórcy mają znaczenie, jest typowe dla naszej kolekcji. Drugi wybrany obiekt pochodzi z zupełnie innego źródła, czyli ze sztuki popularnej. Będzie to plansza komiksowa z komiksu „Achtung Zelig!” Krzysztofa Gawronkiewicza, który podjął tematykę Zagłady – dodaje. Spotkanie „Oto obiekt” odbędzie się w czwartek o godz. 18, obowiązują na nie bezpłatne wejściówki.
Nowe spojrzenie na wystawę stałą to kolejny punkt jubileuszowego weekendu Muzeum POLIN
Wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich” jest nieustannie wzbogacana o nowe, także współczesne konteksty. Tym razem zostały przygotowane autorskie spacery, dzięki którym można będzie odkryć mniej oczywiste motywy ekspozycji. – Nasze muzeum ma swoich stałych bywalców, których chcieliśmy zaskoczyć i pokazać im, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, że wystawa, którą dobrze znają, może być odczytana na inne sposoby – mówi Zofia Bojańczyk, koordynatorka programu urodzinowego muzeum. – Mamy pięć ścieżek tematycznych i pięcioro kuratorów zewnętrznych specjalnie zaproszonych z okazji 10. urodzin, żeby na nowo opowiedzieć o różnych wątkach z wystawy stałej. Hanna Rydlewska, dyrektorka wydawnicza „Vogue Polska”, mówić będzie o sztuce współczesnej, udowadniając, że w naszych zbiorach znajdują się nie tylko obiekty historyczne czy pamiątki z przeszłości, ale że reagujemy na to, co dzieje się wokół nas i że mamy dzieła sztuki współczesnej, których nie powstydziłyby się najlepsze galerie na całym świecie. Przykładem może być obraz Wilhelma Sasnala, podarowany nam przez artystę. Pisarka Karolina Sulej wprowadzi nas w świat mody żydowskiej, będzie poszukiwać odpowiedzi, jak funkcjonuje ona w kontekście społecznym, jak towarzyszy emancypacji. Będziemy też mówić o podwójnym wykluczeniu i wątkach queerowych, a także o teoriach spiskowych i architekturze. Ten ostatni temat będzie pretekstem do przypomnienia sobie, jak wyglądały konkursowe projekty muzeum – jeden z nich stworzył Daniel Libeskind – i zastanowienia się, jak mógł wyglądać budynek, w którym mieści się POLIN – opowiada.
10. urodziny POLIN to nie tylko czas podsumowań, lecz także czas patrzenia w przyszłość
W Galerii Rotacyjnej, prezentującej prace współczesnych artystów i artystek określających się jako polscy Żydzi i Żydówki, w weekend urodzinowy zobaczymy instalacje wizualne i dźwiękowe, prace fotograficzne, dokumentacje performansów oraz prace interdyscyplinarne. – 10. urodziny są wspaniałą okazją, aby ożywić wystawę stałą i stworzyć coś razem z artystami i artystkami współczesnymi – mówi Ewa Chomicka z Muzeum POLIN. – Od 28 września aż do 4 listopada będzie można obejrzeć zbiorową wystawę podsumowującą tę inicjatywę. Celem było stworzenie kolektywnej wypowiedzi, odnoszącej się do hasła obchodów. Co ciekawe, każdy z twórców podszedł do głównego zagadnienia, czyli „Jesteśmy tutaj”, z zupełnie innej strony. Wśród twórców instalacji znaleźli się m.in. Majk Hercberg, rzemieślnik, który przygotował mezuzę z futurystycznymi wzorami, Alex Roth, który zajął się instrumentami wykonanymi po wojnie ze sprofanowanej Tory, czy Julie Weitz wykonująca performatywny rytuał egzorcyzmowania dybuka – opowiada.
Patrząc w przyszłość, warto też dyskutować, dlatego w ramach obchodów zaplanowano debatę POLIN x Onet pod hasłem „Muzea przyszłości”. Menadżerowie kultury, dziennikarze, historycy i osoby działające w biznesie będą się zastanawiać nad wyzwaniami XXI wieku, które stoją przed muzeami.
Urodziny POLIN można także świętować, biorąc udział w nocy filmowej lub w koncercie
„Dybuk”, klasyczny film z 1937 roku w języku jidysz, rozpocznie maraton filmowy w nocy z soboty na niedzielę 28 na 29 września. Fani kina, popcornu i lemoniady zobaczą także „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego oraz „Opowieść o miłości i mroku” Natalie Portman. Niedzielny wieczór zwieńczy koncert łączący muzykę klasyczną Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera z multimedialnymi projekcjami premierowych choreografii przygotowanych przez artystów tańca z Polski, Izraela, Ukrainy i Hiszpanii. To jedyne biletowane i odpłatne wydarzenie urodzinowe. Na pozostałe obowiązuje wstęp wolny, na niektóre z rezerwacją.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.