Zabytkowe pałace zamienione w galerie sztuki, modernistyczne bryły skrywające największe zbiory sztuki nowoczesnej i futurystyczne gmachy, które pełnią funkcję centrum kultury – te muzea to prawdziwe dzieła sztuki.
Muzeum Historii Sztuki, Wiedeń
Imponujący gmach jednej z największych na świecie galerii sztuki został zaprojektowany przez barona Karla von Hasenauera. W zbiorach muzeum znajdują się prace Gustawa Klimta, Tycjana, Caravaggio czy Petera Paula Rubensa. W przestronnym holu zwieńczonym kopułą mieści się kawiarnia, w której można spróbować pysznej kawy po wiedeńsku i zjeść kawałek tortu Sachera.
Muzeum d’Orsay, Paryż
Mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Zaprojektowane przez Victora Lalouxa miało eklektyczną fasadę i szklany dach oraz dwa ogromne zegary, które zachowały się do dziś – jeden z nich można podziwiać w głównym holu, drugi w kawiarni Café des Hauteurs. Muzeum posiada największe zbiory sztuki francuskiej, na czele w pracami takich mistrzów, jak Edgar Degas, Claude Monet czy Vincent van Gogh.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Niterói, Rio de Janeiro
Niezwykła bryła muzeum jest efektem współpracy architekta Oscara Niemeyera i inżyniera Bruno Contariniego. Duet twórców chciał, aby kształt budynku nawiązywał do rozkwitającego na skalnym wybrzeżu kwiatu. Modernistyczny gmach bywa też porównywany do statku kosmicznego, po części za sprawą niezwykłego wejścia. Z okien budynku rozciąga się widok na całe Rio de Janeiro.
Muzeum Sztuki Muzułmańskiej, Daha
Zbudowane na sztucznej wyspie muzeum w Katarze zostało zaprojektowane przez I.M. Peia. Geometryczny gmach inspirowany był tradycyjną, arabską architekturą, w szczególności bryłami bliskowschodnich meczetów. W muzeum można podziwiać dorobek artystyczny kultury muzułmańskiej na przestrzeni ponad 1500 lat.
Muzeum Guggenheima, Bilbao
Dekonstruktywistyczny budynek hiszpańskiego muzeum sztuki nowoczesnej zaprojektował Frank Gehry. Konstrukcja powstała, m.in. z tytanowych blach i szkła, które sprawiają, że połyskuje w świetle słońca. W zbiorach muzeum znajdują się prace takich artystów, jak Andy Warhol, Willem de Kooning i Robert Rauschenberg.
Fondation Louis Vuitton, Paryż
Budowa imponującego gmachu muzeum sztuki nowoczesnej i centrum kreatywnego stworzonego przez grupę LVMH kosztowała blisko 900 mln dolarów. Konstrukcja ze szkła i stali, zaprojektowana przez Franka Gehry’ego, była inspirowana legendarnym Grand Palais. W Fondation Louis Vuitton prezentowane były prace takich wybitnych twórców, jak Yayoi Kusama czy Jean-Michel Basquait. W muzeum odbywają się również koncerty, pokazy mody i inne wydarzenia kulturalne.
Muzeum Afrykańskie, Johannesburg
Zlokalizowane w artystycznym centrum muzeum znajduje się w dawnym budynku miejskiej biblioteki. Wewnątrz możemy poznać fascynującą historię kontynentu, od czasów pradawnych po współczesność. W muzeum zapoznamy się też z niezwykle różnorodnym dorobkiem kulturowym Afryki, w tym z tradycyjną modą i rzemiosłem.
Museo Soumaya, Meksyk
Meksykańskie muzeum inspirowane jest klasycznymi rzeźbami Rodina i kształtem morskich fal. Sufit budynku został wykonany ze szkła, aby wnętrze oświetlane było światłem słonecznym. Museo Soumaya powstało na zlecenie miliardera Carlosa Slima, który umieścił w nim swoją imponującą kolekcję dzieł sztuki. W jego zbiorach znalazły się prace takich mistrzów, jak Salvador Dali, Jacopo Tintoretto i El Greco.
Luwr, Paryż
Jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie może pochwalić się nie tylko imponującymi zbiorami, lecz także niezwykłą architekturą. Na dziedzińcu dawnego pałacu królewskiego znajduje się otoczona fontannami piramida – tu wchodzi się do muzeum. Początkowo szklana konstrukcja zaprojektowana przez I.M. Peia wywoływała duże kontrowersje, ale dziś uchodzi za jeden z symboli Paryża.
Narodowe Muzeum Morskie, Tiencin
Chiny mogą poszczycić się wieloma spektakularnymi muzeami. Jednym z najciekawszych jest Narodowe Muzeum Morskie w Tiencinie. Kształt budynku przypomina deltę wielkich rzek, a zarazem kształt portów morskich. Wewnątrz można poznać tajniki wód oceanicznych, obejrzeć model wieloryba rzeczywistej wielkości, a także zanurzyć się w morskie głębiny podczas seansu w muzealnym kinie 5D.
Muzeum Yves’a Saint Laurenta, Marakesz
Obowiązkowy adres dla fanów mody. Przez lata Maroko inspirowało Yves’a Saint Laurenta. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu powstało muzeum poświęcone legendarnemu projektantowi. Francuski duet architektów, Olivier Marty i Karl Fournier, przekształcili dawną pracownię YSL w nowoczesne muzeum opowiadające historię życia i twórczości mistrza.
Tate Modern, Londyn
Industrialny budynek to jeden z symboli brytyjskiej stolicy. Gmach galerii pełnił niegdyś funkcję głównej hali elektrowni Bankside Power Station zaprojektowanej przez Gilesa Gilberta Scotta. W muzeum prezentowane są prace najważniejszych twórców sztuki współczesnej. Tylko w ostatnich latach można było oglądać tam prace Olafura Eliassona, Ai Weiweia i Anisha Kapoora. Na ostatnim piętrze budynku znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się imponujący widok na metropolię.
Muzea Watykańskie, Rzym
Słynną instytucję każdego roku odwiedzało 7 mln turystów, czyli ponad 20 tys. osób dziennie. Na muzea składają się ponad 54 galerie, w których zgromadzono ponad 70 tys. dzieł sztuki. Jednym z najważniejszych punktów jest Kaplica Sykstyńska.
Narodowe Centrum Sztuki, Tokio
Fantazyjnie opływowy gmach tokijskiego muzeum zaprojektował Kisho Kurokawa. „Puste muzeum” nie posiada stałej wystawy, a jedynie tymczasowe, przygotowywane przez zewnętrzne organizacje. Nie przeszkodziło to Narodowemu Centrum Sztuki stać się jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie.
The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
The Met to najstarsze i największe muzeum w Stanach Zjednoczonych. Fasadę budynku w stylu Beaux-Artes zaprojektował Richard Morris Hunt. Słynna instytucja jest ważnym ośrodkiem kulturowym i artystycznym – to tu każdego roku odbywa się MET Gala. Nieraz można było oglądać ją również na ekranie, m.in. w serialu „Seks w wielkim mieści” czy filmie „Noc w muzeum”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.