Seans dobrego filmu osłodzi pożegnanie lata. Spośród setek nowych produkcji wybieramy 15 tytułów, które warto obejrzeć na małym i na wielkim ekranie. Oto kalendarz premier kinowych i streamingowych.
Nowe filmy do obejrzenia w kinach
„Saint Omer”: Proces o prawdę
Uznana dokumentalistka Alice Diop połączyła siły z pisarką Marie NDiaye. Owocem ich współpracy jest film, który wymyka się gatunkowym podziałom. Laurence Coly, młoda imigrantka mieszkająca we Francji, zostaje oskarżona o zabójstwo 15-miesięcznej córki. Przebieg procesu relacjonuje pisarka Rama, ustawiona w roli alter ego widzów. „Saint Omer” to nie wyciskacz łez, ale dramat skłaniający do namysłu.
„Duchy w Wenecji”: Morderstwo na balu
Kolejna adaptacja kultowej powieści Agathy Christie to gratka dla fanów kryminałów. Akcja produkcji przenosi nas do Wenecji lat 40. XX wieku. Podczas wigilijnego balu dla miejscowej elity dochodzi do morderstwa. Sprawą zajmuje się ekscentryczny detektyw Herkules Poirot (Kenneth Branagh). Fanom gatunku polecamy poprzedzenie seansu maratonem poprzednich produkcji z sagi – „Morderstwa w Orient Expressie” i „Śmierci na Nilu”.
„Mów do mnie!”: Uwierz w ducha
Filmowy debiut australijskich youtuberów Danny’ego i Michaela Philippou już okrzyknięto najlepszym horrorem roku. Film opowiada historię Mii (wschodząca gwiazda kina Sophie Wilde), która po śmierci mamy stała się klasową outsiderką. Aby na nowo zaskarbić sobie sympatię kolegów i koleżanek z klasy, zgłasza się do udziału w obrzędzie wywoływania duchów, który stał się ich ulubioną rozrywką. Łączniczką z zaświatami jest zabalsamowana dłoń, rzekomo należąca do pradawnego medium. Gdy seans Mii wymyka się spod kontroli, grupa nastolatków musi znaleźć sposób, by odesłać demony w zaświaty.
„Medusa Deluxe”: Mistrzowie fryzjerstwa
Jeszcze jeden godny uwagi kryminał. W „Medusa Deluxe” miejscem zbrodni stają się kulisy konkursu dla najzdolniejszych fryzjerów, a podejrzanymi – gotowi na wszystko uczestnicy. W debiucie Thomasa Hardimana za spektakularne uczesania bohaterów odpowiadał Eugene Souleiman, jeden z najsłynniejszych współczesnych stylistów fryzur i stały współpracownik światowych edycji „Vogue’a”.
„Cicha dziewczyna”: Kameralny kandydat do Oscara
Tytułowa cicha dziewczyna, Cáit (debiutantka Catherine Clinch), dziewięciolatka dorastająca w dysfunkcyjnej rodzinie, spędza lato u dalekich krewnych na irlandzkiej wsi. Pod ich opieką dziewczynka odkrywa, że dzieci też mają prawo głosu. Kameralny dramat o rodzinie był irlandzkim kandydatem do Oscara.
Nowe filmy z platform streamingowych
Nowości Netflix
„Land”, Netflix: Nowe życie
Dramat z Robin Wright w roli głównej trafił na Netflixa na początku września. Od tego czasu „Land” pozostaje jedną z najpopularniejszych produkcji platformy. Po osobistej tragedii Edee (Wright) nie potrafi odnaleźć się w dawnej rzeczywistości, dlatego postanawia przeprowadzić się do niewielkiego domu w Górach Skalistych. Tam poznaje myśliwego Miguela (Demián Bichir), który uczy ją przetrwania z dala od cywilizacji.
„Serce w chmurach”, Netflix: Romantyczny lot
Hadley (Haley Lu Richardson, czyli Portia z „Białego Lotosu”) i Oliver (Ben Hardy) wpadają sobie w oko w czasie lotu z Nowego Jorku do Londynu, ale zostają rozdzieleni podczas odprawy celnej. Choć prawdopodobieństwo, że ponownie się spotkają, jest nikłe, los postanawia dać im drugą szansę. Adaptacja powieści Jennifer E. Smith to pozycja obowiązkowa dla niepoprawnych romantyków.
„Freestyle”, Netlix: Droga rapera
Wśród wartych uwagi nowości nie mogło zabraknąć także polskich filmów. „Freestyle” opowiada historię rapera Diego (Maciej Musiałowski), który po odwyku zrywa z dilerką i pracuje nad pierwszą płytą. Kiedy wpada w tarapaty i musi szybko zarobić potrzebne pieniądze, wraca do dawnych nawyków. Nic jednak nie idzie zgodnie z planem.
Nowości HBO Max
„Portret kobiety w ogniu”, HBO Max: Obraz miłości
Jedna z najlepszych historii miłosnych ostatnich lat w końcu trafiła na platformy streamingowe. Zamożna szlachcianka zamawia portret swojej córki, Héloïse (Adèle Haenel), który ma być przedmałżeńskim prezentem dla jej przyszłego męża. Pogrążona w żałobie dziewczyna nie zgadza się jednak na pozowanie, więc matka ucieka się do podstępu i zatrudnia malarkę Marianne (Noémie Merlant), która ma po kryjomu stworzyć jej obraz. Wspólnie spędzony czas zbliża je do siebie.
„W gorsecie”, HBO Max: Ucieczka ze złotej klatki
Jeśli nie mieliście okazji obejrzeć „W gorsecie” w kinach, czas nadrobić zaległości. Fabularyzowana biografia cesarzowej Sisi (w tej roli fenomenalna Vicky Krieps) rozpoczyna się w jej 40. urodziny. Skonfrontowana z upływem czasu arystokratka zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem i tym, co po nim zostanie. Kolejne pytania uświadamiają jej, jak bardzo było ciasne i przewidywalne. Postanawia uwolnić się ze złotej klatki.
„Emily”, HBO Max: Bunt pisarki
Na HBO Max trafiła niedawno jeszcze jedna godna uwagi biografia, która śledzi historię Emily Brontë – od jej buntu przeciwko opresyjnej wizji kobiecości, po jej literacki sukces. W postać autorki „Wichrowych Wzgórz” wcieliła się gwiazda „Sex Education” Emma Mackey. Za kostiumy z epoki odpowiadał legendarny kostiumograf Michael O’Connor, znany z „Księżnej” czy „Jane Eyre”.
„Donyale Luna: Supermodelka”: Zapomniana ikona
Na pytanie, skąd pochodzi, odpowiadała: – Mam na imię Luna. Pochodzę z Księżyca. Donyale Luna była pierwszą czarną supermodelką, której niezwykła historia zainspirowała przyszłe ikony pokroju Naomi Campbell i Iman. Nowy dokumenty HBO Max w reżyserii Nailii Jefferson opowie o jej debiucie w latach 60. XX wieku, przyjaźni z Mią Farrow i The Rolling Stones, a także dekadach zapomnienia. „Donyale Luna: Supermodel” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników mody.
Nowości Disney+
„Mała syrenka”, Disney+: Zew oceanu
Nowe filmy Disneya to ostatnio przeważnie (mniej lub bardziej udane) remake’i kultowych animacji z katalogu giganta. Ostatnio filmowego remake’u doczekała się „Mała syrenka”. Rezolutną księżniczkę oceanu zagrała wszechstronna Halle Bailey, której partnerują na ekranie Javier Bardem i Melissa McCarthy. Odświeżone piosenki z kultowej animacji szybko stały się wiralem, a produkcja jednym z najbardziej dochodowych filmów Disneya w mijającym roku.
„Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun”, Disney+: W świecie Wesa Andersona
Jeśli seans „Asteroid City” za wami, a już nie możecie się doczekać premiery „Zdumiewającej historii Henry’ego Sugara” (premiera już 27 września na Netflixie), czas powrócić do „Kuriera Francuskiego”, który właśnie trafił na platformę Disney+. Komedia w gwiazdorskiej obsadzie (na czele z Tildą Swinton, Billem Murrayem, Frances McDormand, Timothée Chalametem i Saoirse Ronan) to stylizowana na serię opowieści z fikcyjnego magazynu historia ubrana w unikatową stylistkę reżysera.
Nowości SkyShowtime
„Marcel Muszelka w różowych bucikach”, SkyShowtime: Animacja dla każdego
„Marcel Muszelka w różowych bucikach” to animacja poklatkowa, której produkcja zajęła ponad dekadę. Potencjał historii Marcela, który staje się gwiazdą internetu, gdy rozpoczyna poszukiwania swojej rodziny, dostrzegło studio A24, które pomogło twórcom ukończyć projekt. Na szczęście, ponieważ „Marcel Muszelka...” to absolutnie cudowna produkcja, przy której na przemian zapłaczecie, zamyślicie się i zaśmiejecie się na głos, a potem zaczniecie od nowa.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.