Choć pchle targi przeżywają renesans, wytrawni kolekcjonerzy mebli vintage prowadzą nieustające poszukiwania w sieci. Oto 9 platform ze świetną selekcją, która rzuca nowe światło na design retro.
The Peanut Vendor: Vintage dla indywidualistów
Pole zainteresowań zakreślono szeroko – XX wiek, Europa. Reszta to kwestia selekcji. The Peanut Vendor – platforma połączona ze stacjonarnym sklepem we wschodnim Londynie – sięga po przedmioty ekscentryczne, artystyczne, jedyne w swoim rodzaju. To może być stół projektu Franka Lloyda Wrighta wskrzeszony przez Cassinę w latach 90., minimalistyczne wcielenie szkła Murano albo kanapa z sosnową ramą nieznanego pochodzenia lat 70. XX wieku. The Peanut Vendor sięga często po obiekty retro, które dziś zaliczylibyśmy do kategorii collectible design – funkcjonujące we wnętrzu na własnych zasadach.
Krześlarz: Zacznij od krzesła
Jeśli doceniasz wystrój warszawskiej Allory, Kubusia Piekarenki, Wozowni czy Palomy, to musisz wiedzieć, że charakterne krzesła z tych lokali pochodzą od Krześlarza. Platforma założona przez Mateusza Frankowskiego koncentruje się na krzesłach, bo z jednej strony właśnie na nie zapotrzebowanie rynku jest największe, a z drugiej, ergonomiczne i ciekawe stylistycznie krzesło stanowi jedno z największych wyzwań projektowych twórców designu. Mateusz, z wykształcenia architekt, docenia klasycznych twórców i ich ikony jak MR10, MR20 Miesa van der Rohego. Kupisz je u Krześlarza bez obaw, że trafisz na podróbkę.
Ruby Atelier: Pochwała prostoty
Galeria sztuki łączy reprezentację współczesnych artystów z selekcją mebli vintage, a wśród nich znajdują się takie skarby, jak oryginalne meble Pierre’a Jeannereta wykonane w Indiach w latach 60. z egzotycznych gatunków drewna czy rustykalne francuskie krzesła z lat 70. XX wieku. Subiektywny klucz selekcji można zawrzeć w hasłach: prostota, hołd dla materiału, szczerość konstrukcji.
Retronauci: Szalone lata 80., 90. i 2000.
Odważny design weryfikuje się po latach. Tylko naprawdę dobre projekty, wykonane z jakościowych materiałów, są w stanie przetrwać zmiany sezonowych trendów i rewolucje technologiczne. A jeśli po latach wciąż robią wrażenie, to znaczy, że są wyjątkowe. Na wyborze takich właśnie projektów skupiają się Retronauci. To może być marmurowy stolik z lat 80. od nieznanego twórcy albo słynna sofa Tatlin w zielonej skórze wyprodukowana po 1990 roku. Retronauci sięgają po szkło, skórę i chrom. Lubią zdecydowany kolor i czytelne geometryczne formy. Poza sklepem online rzeczy można oglądać na żywo w składzie mebli w Poznaniu.
Komplet: Kierunek Dania
Duński design nie wymaga przedstawiania – talerzowe lampy, tekowe komody, stoły, krzesła, szafeczki. Anna Orłowska od 2012 roku zajmuje się wynajdywaniem zarówno tych ponadczasowych klasyków, jak i zupełnie nieoczywistych przedmiotów. A wśród nich domek dla latek kolekcjonerskiej marki Roselines Miniature, fotel z ruchomym wyplatanym oparciem projektu Arne Voddera albo charakterystyczne serie kubków Royal Copenhagen, marki, która corocznie pomiędzy 1967 a 2014 rokiem, wypuszczała model z autorską grafiką i datą.
Home Union: Retro na życie
Styl retro we współczesnej amerykańskiej odsłonie jest stylizowany przytulnymi kolorowymi dodatkami. To może być miękki dywan, ręcznie wykonana ceramika albo świece. Daniel King i Meghan Lavery od dziewięciu lat pokazują brooklyńczykom, po jakie meble vintage sięgać, a potem jak z nimi żyć na co dzień. Wśród perełek retro dominują rzeczy w stylu space age, ale znajdzie się też wyplatany fotel z mid-century modern czy kochany przez Amerykanów bujany fotel z drewna.
W stacjonarnej nowojorskiej przestrzeni Homeunion i internetowym sklepie meble retro nierozerwalnie przeplatają się nowymi dodatkami, a proporcje tych składowych są zmienne i indywidualne.
Kooloo Modern: Kolor i geometryczna forma
Kolorowy vintage z przymrużeniem oka ze stacjonarną przestrzenią w Brukseli. Selekcja opiera się na meblach z lat 70. i 80., a motywy przewodnie to tworzywo, chrom albo kolorowy lakier. Za podstawowe kryterium doboru należy uznać geometryczną formę. Obok wyrafinowanych kształtów, np. biurka Quaderna Zanotty, znajdziesz tu śmieszną lampę biurkową przypominającą tukana (H.T. Huang dla Huangslite).
Vintage Hoarder: Fantazja i eklektyzm
Metalowe krzesło w stylu Memphis, autorskie szachy z mosiądzu i brązu, stół wysadzany morskimi muszlami. Vintage Hoarder z siedzibą w Harlemie wybiera najbardziej fantazyjne postmodernistczne projekty. Za ich powstaniem muszą kryć się niezwykle historie, choć większość zatarł czas, dziś ich niezwykła estetyka stanowi o triumfie wolności i eklektyzmu.
Bottega Ursic: Poławiacze pereł
Bottega Ursic nie jest sklepem – to oko, które może szukać dla kolekcjonerów albo architektów. W domach aukcyjnych, antykwariatach czy tylko sobie znanych miejscach znajduje wyjątkowe unikatowe meble przeznaczone do konkretnych wnętrz. Ten rodzaj doradztwa rzuca nowe światło na antyki i meble vintage – to cenne artefakty kultury, zanurzone w historii, które budują opowieść o wartościach, tradycji i rzemiośle.
Więcej o designie znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych i online z wygodną dostawą do domu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.