Dzięki nim praktyka uważności stanie się łatwiejsza, przyjemniejsza i bardziej efektywna. Aplikacje pomogą wyrobić codzienne nawyki, które z czasem przyniosą nieocenione efekty. Medytacja to bowiem inwestycja długoterminowa.
10% Happier: Dla sceptyków
Poza tradycyjnymi sesjami bycia tu i teraz w aplikacji dostępne są też nagrania rozmów z nauczycielami i specjalistami w tej dziedzinie. Przeprowadza je dziennikarz Dan Harris, jeden z założycieli 10% Happier, który swoją przygodę z medytacją rozpoczął po ataku paniki przebytym podczas nadawanego na żywo programu „Good Morning America”. Z natury sceptyczny, z pełnym zaangażowaniem otworzył się na filozofię zen i buddyzmu, medytację i neurobiologię, a przebytą drogę opisał w książce. Korzystanie z aplikacji 10% Happier pozwoli więc nie tylko odnaleźć wewnętrzny spokój, ale także poszerzyć horyzonty.
Balance: Dla miłośników personalizacji
Twórcy aplikacji w związku z pandemią koronawirusa oferują darmowy roczny okres próbny. Po uruchomieniu aplikacji konieczne jest udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące naszych oczekiwań względem medytacji, aktualnego stanu zdrowia psychicznego, miejsc, w których dobrze się czujemy, czy wcześniejszych doświadczeń z praktyką uważności. Pozwoli to na odpowiednie spersonalizowanie sesji i nagrań, z których później będziemy korzystać.
Headspace: Dla niecierpliwych
Tu medytacja opiera się na naukach, które Andy Puddicombe, jeden z jej twórców, pobierał przez 10 lat. Studiował uważność w azjatyckich klasztorach, m.in. w Indiach i Nepalu. Puddicombe uważa, że do zmiany życia na lepsze wystarczy 10-minutowa medytacja każdego dnia. Dlatego też w aplikacji dostępny jest szereg krótkich programów pomagających pobyć tu i teraz. Pełna wersja aplikacji zawiera setki treści. Obok nagrań, które prowadzą przez czas medytacji, znajdziemy też filmy, artykuły i charakterystyczne dla aplikacji animacje. Trening uważności, którego naukę wspomaga aplikacje Headspace, jest pomocny w walce ze stresem, problemami ze snem oraz w osiąganiu wewnętrznego spokoju.
Insight Timer: Dla otwartych na nowych znajomych
Aplikacja skrywa bibliotekę kilkudziesięciu tysięcy nagrań z medytacjami prowadzonymi, wykładami, których tematyka dotyczy mindfulness i psychologii, oraz dźwiękami pomagającymi się skupić i łatwiej zasnąć. Wśród medytacji podzielonych tematycznie dostępne są m.in. te skupiające się na relaksacji, pobudzaniu kreatywności czy samoleczeniu. Medytować można w ciszy lub z muzyką bądź odgłosami natury w tle. Aplikacja wyposażona jest też w działającą w trybie offline funkcję Timer, która pozwala na odmierzanie czasu sesji uważności. Zatracając się w byciu tu i teraz, łatwo bowiem stracić poczucie czasu. Insight Timer pozwala skupiającej się wokół niej społeczności na integrację – można dodawać innych użytkowników do znajomych oraz prowadzić rozmowy w grupach dyskusyjnych.
Calm: Dla stęsknionych za naturą
Podczas medytacji z aplikacją rozluźnienie gwarantuje nie tylko sam czas uważności, ale również kojący głos lektorki oraz rozbrzmiewające w tle relaksujące dźwięki, takie jak szum wody czy śpiew ptaków. Ze względu na te ostatnie aplikacja Calm może sprawdzić się szczególnie dobrze teraz, gdy większość z nas odczuwa tęsknotę za naturą. Według założycieli aplikacji trening uważności może być ratunkiem od stresującej codzienności, a oni sami cały czas starają się, by jak najbardziej go uatrakcyjnić. Oprócz codziennych medytacji w aplikacji dostępne są nastawione na konkretnych odbiorców programy rozwojowe, np. dla osób stawiających w medytacji pierwsze kroki czy bojących się latać. Dużą popularnością cieszą się również bajki dla dorosłych, które czytają m.in. Matthew McConaughey czy Jerome Flynn.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.